26 minut

6. dubna 2014

Část: Kraslice

Obsah dílu

Horní Maršov — Muzeum hraček — Barrandovské skály — Kraslice — Po stopě Karla Maye — Klatovy

Části dílu

01:04
Horní Maršov
  Horní Maršov najdeme v údolí řeky Úpy. První zmínky o něm jsou spojeny s příchodem polských dřevorubců. Doby dávno minulé připomíná kupříkladu místní fara. Na místě, kde stojí, vyrostla už na konci 16. století stavba dřevěná, jenže ta v roce 1740 vyhořela, a tak ji nahradila nová kamenná. Uvnitř starého domu nás čeká například černá kuchyně. Pozornost si ovšem zaslouží i vedle stojící hřbitovní kostel. Ten je totiž nejstarší v původní podobě dochovanou krkonošskou památkou. Uprostřed hřbitova kolem něj pak najdeme hrobku rodu Aichelburgů, místního panstva. Jeden z jeho příslušníků, hrabě Bertold, tu založil přádelnu, pivovar s divadelním sálem a pilu. A pozveme vás taky k další chloubě malé obce, křížové cestě.
  05:08
  Muzeum hraček
   Pokud si rádi hrajete, pak vám určitě zpříjemníme neděli návštěvou v malém muzeu hraček v Jablonci nad Nisou, Jiří Vavřín roky staré hračky sbíral a ukládal na půdu. Pak ho jeho kamarádi přemluvili, ať se o radost z nich podělí. Návštěvníci tak mohou obdivovat na tři tisícovky exponátů. Většina z nich je české nebo československé výroby, najdou se tu ale i poklady produkce zahraniční. A dozvíme se taky, že hračky se vyráběly i ve městě, které po celém světě proslavila především bižuterie. A to dokonce v několika továrnách. Mezi exponáty v muzeu pana Vavřína je zastupují například lokomotivy od firmy SVED nebo autodráha. Na své si ale přijdou i holčičky. Část expozice věnoval nadšený sběratel i panenkám a všemu, co s nimi souvisí.
   08:42
   Barrandovské skály
    Velkou i Malou Chuchli znají asi zejména milovníci koňských dostihů. Chuchelské závodiště se těší velké popularitě. My si ale dopřejeme výlet do přírody a taky do historie. Připomeneme si pradávný příběh vyprávějící o pražském biskupovi a velkém kameni, který zavalil jeho postel. Prozradíme vám taky, že sem v minulosti řada významných osobností jezdívala do lázní kurýrovat své neduhy. Pak se po naučné stezce vydáme do Chuchelského háje k lesní mini ZOO, ochutnáme u studánky vodu, kterou se na hostině po korunovaci osvěžila i Marie Terezie, a když budeme mít štěstí, tak třeba objevíme i nějakou zkamenělinu z časů dávno minulých. Žákovský lom v přírodní rezervaci Homolka je totiž jejich vyhlášeným nalezištěm.
    12:22
    Kraslice
     Přestože Ostrožská Nová Ves je vyhlášená výrobou zajímavých kraslic, Jana Mikulcová se ke zdobení dostala poměrně pozdě, až po mateřské dovolené. Nicméně dnes je známá v širokém okolí a my si k ní zajedeme pro inspiraci. Nejprve vám prozradíme, že pro Ostrožskou Novou ves jsou typické kraslice haluzkové, zelové a kostelové. A teď schválně zkuste hádat, v čem spočívají jednotlivé techniky. Odpovědi se dočkáte až při našem nedělním výletu. Zajímat se samozřejmě budeme o typické barvy a Jana Mikulcová nám poví o tom, jak vytváří kraslice reliéfní. Dokonce dostaneme pár rad, jak postupovat, aby se dílo podařilo. A že se paní Janě daří, o tom svědčí i její vítězství ve velkém klání krasličářek na přelomu tisíciletí.
     16:03
     Po stopě Karla Maye
      Vinnetou i Old Shatterhand bývali nedostižnými hrdiny malých kluků. A téměř všichni milovníci jejich příběhů se aspoň ve snách toulali společně s nimi prérií. Jenže spisovatel Karel May, který velkého indiánského náčelníka i jeho bílého přítele přivedl na svět, nacházel, pro mnohé asi překvapivě, inspiraci jinde. Hlavně v krajině česko-saského pomezí. Jeho první návštěva na Ústecku měla trochu dramatický průběh, ale přesto na tenhle kraj nezanevřel. Dokonce se sem i vracel a sepsal tu taky jednu ze svých knih. Spoustu dalších zajímavostí o životě a díle legendárního spisovatele, který vzbudil ohromný zájem o indiánskou kulturu, se dozvíme při procházce výstavami, které upořádalo Městské muzeum v Ústí nad Labem.
      19:38
      Klatovy
       Pokud si myslíte, že Klatovy nemají turistům co nabídnout kromě vyhlášených karafiátů, pak nám dovolte vyvést vás z omylu. Vydáme se na desetikilometrový Klatovský vycházkový okruh a na jeho deseti zastaveních vám představíme celou řadu zajímavostí přírodních i těch vytvořených člověkem. Jeho vybudováním si místní členové Klubu českých turistů připomněli významné jubileum. I o něm bude řeč. Cestou se zastavíme na Šibeničním vrchu, ale taky v jednom z nejstarších parků u nás. Kdybychom měli čas se zdržet, napočítali bychom v něm bezmála půl druhé tisícovky stromů. Projdeme se po kolonádě, kterou zdobí sochy znázorňující čtyři roční období. Nabídneme vám ještě prohlídku vyhlášených katakomb a prozradíme, kdo všechno navštěvoval místní gymnázium.
       23:19
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        13. dubna 2014

        Přehled dílů

        1008 dostupných
        Stopáž30 minut

        21. července

        Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

        21. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        14. července

        Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

        14. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám