28 minut

5. leden 2014

Obsah dílu

Jeseníky — Svíčky ze včelího vosku — Areál Živá Voda — Ruční papírna Papyrea — Křížlice — Dřevorubecké muzeum Rataje nad Sázavou

Části dílu

01:45
Zaniklé osady
  Na Jesenicku se vydáme do míst, kde dřív vládl každodenní ruch, ale dnes jen několik staveb či pár starousedlíků připomíná, že tu bývaly vesnice. Do pohoří, které nesjpíš už Keltové nazvali Sudetami, což v překladu znamená Kančí les, přicházeli osadníci až ve středověku.
  05:41
  Svíčky ze včelího vosku
   Svíčky používali naši předci už před tisíciletími. Staří Číňani je vyráběli s použitím tuku z velryb, v Indii zase vařili vosk ze skořice a Egypťané zpracovávali včelí vosk. Ten byl až do předminulého století považován za nejvhodnější materiál na výrobu svíček.
   09:31
   Areál Živá voda
    Pokud byste se chtěli dozvědět, kdo všechno obývá naše rybníky, jezera nebo řeky a pěkně zblízka si všechny tyhle živočichy prohlédnout, pak si nenechte ujít návštěvu areálu Živá voda v Modré u Uherského Hradiště.
    13:38
    Výroba papíru
     Ve Zdislavě na Liberecku se pyšní jednou exotickou výrobnou. Michal Gorec tam vyrábí papír, a to starou japonskou metodou. Do jejích tajů pronikl při pobytu v Izraeli a posléze vyměnil svou profesi bankéře za mistra ruční výroby papíru.
     17:24
     Křížlické kostely
      Jednou z nepříliš známých obcí Jilemnicka jsou Křížlice. Krajina mezi krkonošskými kopci daleko od velkých měst lákala po staletí příznivce jiných než oficiálních politických i náboženských směrů. Nacházeli tu útočiště.
      21:22
      Dřevorubecké muzeum
       Někdo sbírá hrnečky, jiný známky a Jiřímu Vorlíčkovi z Ratají nad Sázavou učarovaly motorové pily. Natolik, že je sbírá už třináct let, shromáždil jich více než sedm desítek a dokonce jim na ratajském zámku zřídil expozici.
       25:08
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        12. leden 2014

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám