Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zaniklé osady

Zaniklé osady Na Jesenicku se vydáme do míst, kde dřív vládl každodenní ruch, ale dnes jen několik staveb či pár starousedlíků připomíná, že tu bývaly vesnice. Do pohoří, které nesjpíš už Keltové nazvali Sudetami, což v překladu znamená Kančí les, přicházeli osadníci až ve středověku. I když své domovy budovali po staletí, v tom minulém řada z nich zanikla. Tak například dlouhou historii obce Žárová připomíná dřevěný kostel sv. Martina. Dostavěn byl kdysi právě 11. listopadu, a jeho patronem se stal světec slavící v ten den svátek. Zajímavé je, že jako materiál na stavbu kostela posloužilo dřevo ze svatostánku ve Velkých Losinách, který byl v té době přestavován. Zastavíme se i v Pekařově. K tamní kapličce Nanebevzetí Panny Marie se váže pověst spojující její stavbu s napoleonskými válkami. Naše putování pak zakončíme v Hynčicích.

MapaZaniklé osady
videoZaniklé osady
...
video video

Zaniklé osady

Svíčky z včelího vosku

Svíčky z včelího vosku Svíčky používali naši předci už před tisíciletími. Staří Číňani je vyráběli s použitím tuku z velryb, v Indii zase vařili vosk ze skořice a Egypťané zpracovávali včelí vosk. Ten byl až do předminulého století považován za nejvhodnější materiál na výrobu svíček. Jenže jeho dostupnost byla omezená, proto býval drahý a dopřát si výrobky z něj mohli jen bohatí. Obyčejní lidé svítili nejčastěji svíčkami z loje, hovězího nebo taky ovčího. V 19. století vědci nabídli stearin a parafin a umožnili tak zlevnění svíček. Dnes si můžeme vybírat z pestré nabídky tvarů, barev i vůní, přesto svíčky z včelího vosku stále mají dost příznivců. Jejich plusem je nejen přírodní vůně, ale taky třeba to, že nám pomohou od nepříjemných pachů v místnosti. Jak se vyrábějí, i řadu dalších zajímavostí se dozvíme od Andrey Novotné.

MapaSvíčky z včelího vosku
videoSvíčky ze včelího vosku
...
video video

Svíčky ze včelího vosku

Areál Živá Voda

Areál Živá Voda Pokud byste se chtěli dozvědět, kdo všechno obývá naše rybníky, jezera nebo řeky a pěkně zblízka si všechny tyhle živočichy prohlédnout, pak si nenechte ujít návštěvu areálu Živá voda v Modré u Uherského Hradiště. Jedná se o největší expozicí přirozených mokřadních a sladkovodních ekosystémů v České republice a čeká vás v ní spousta poučení i zábavy. Část expozice je totiž interaktivní, takže si řadu věcí můžete vyzkoušet. Největší dobrodružství vás ale čeká v osmimetrovém tunelu umístěném několik metrů pod hladinou. Je to největší tunel svého druhu v Evropě, takže se připravte na ojedinělou podívanou. Součástí expozice je i naučná stezka, a pokud byste si chtěli dopřát ještě delší procházku do okolí, pak můžete zajít třeba ke Královu stolu.

MapaAreál Živá Voda
videoAreál Živá voda
...
video video

Areál Živá voda

Výroba papíru

Výroba papíru Ve Zdislavě na Liberecku se pyšní jednou exotickou výrobnou. Michal Gorec tam vyrábí papír, a to starou japonskou metodou. Do jejích tajů pronikl při pobytu v Izraeli a posléze vyměnil svou profesi bankéře za mistra ruční výroby papíru. Přestože staří japonští mistři nechávali své učedníky dlouho třeba jen uklízet, aby poznali hloubku jejich zájmu o své řemeslo, pan Gorec umožní nahlédnutí do svého království každému zájemci. Dozvíte se, že velkou trpělivost vyžaduje už samotná příprava potřebného materiálu. Papír se totiž vyrábí z morušového lýka a jeho vypěstování a zpracování zabere soustu času. Michal Gorec nám prozradí, co to všechno obnáší a pak nám vysvětlí, v čem se liší samotná výroba papíru od té, kterou známe z našich končin.

MapaVýroba papíru
videoVýroba papíru
...
video video

Výroba papíru

Křížlické kostely

Křížlické kostely Jednou z nepříliš známých obcí Jilemnicka jsou Křížlice. Krajina mezi krkonošskými kopci daleko od velkých měst lákala po staletí příznivce jiných než oficiálních politických i náboženských směrů. Nacházeli tu útočiště. A díky nim se Křížlice mohou chlubit hned dvěma kostely. Jeden je římskokatolický a druhý evangelický. Právě tady dokonce dějiny zaznamenaly první evangelickou farnost v Čechách. Před sto lety pak na jeden z místních kostelů přibyly hodiny. Jenže před bezmála třemi desítkami se na nich zastavil čas a dlouho trvalo, než se našel někdo, kdo se pustil do boje za jejich oživení. Do opravny je odvézt nešlo, výrobce už neexistoval, a tak se nakonec nelehkého úkolu chopil místní hostinský se svým kamarádem. A výsledek? Sami uvidíte.

MapaKřížlické kostely
videoKřížlické kostely
...
video video

Křížlické kostely

Dřevorubecké muzeum

Dřevorubecké muzeum Někdo sbírá hrnečky, jiný známky a Jiřímu Vorlíčkovi z Ratají nad Sázavou učarovaly motorové pily. Natolik, že je sbírá už třináct let, shromáždil jich více než sedm desítek a dokonce jim na ratajském zámku zřídil expozici. Víte, kdy se motorové pily začaly vyrábět? Dvoumužné spatřily světlo světa kolem roku 1915 díky švédské firmě Sector. Jednomužné přišly na řadu až po druhé světové válce. Pily se vyráběly i u nás, konkrétně ve Šluknovském výběžku, a to od období po 1. světové válce až do počátku šedesátých let. Pak už jsme museli spoléhat na dovoz. Ve sbírce pana Vorlíčka nechybějí historické kousky ani zajímavé technické výtvory. A předvedeme vám, že pila nemusí sloužit jen pro práci v lese, ale může stát u zrodu uměleckých děl.

MapaDřevorubecké muzeum
videoDřevorubecké muzeum
...
video video

Dřevorubecké muzeum

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST