Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Třebíz

Třebíz Třebíz je nejen místem, kde přišel na svět spisovatel Václav Beneš Třebízský, ale taky si tu můžeme připomenout život v dobách našich předků. Obec totiž částečně funguje jako skanzen. My si při návštěvě připomeneme, jak dřív vypadala příprava na nejoblíbenější svátky v roce a co patřilo k jejich průběhu. V Cífkově statku, který je dominantou návsi, připravila skupina mladých nadšenců programy pro školy i veřejnost, které je do Vánoc časů minulých přenesou. Seznámíme se například s Lucií. Tajemná postava v období před svátky obcházela stavení a kontrolovala, jak mají hospodyně naklizeno. Čeká nás taky štědrovečerní večeře. Skládala se z devíti jídel. Pod stolem přitom bývala sláma, nesměla chybět ani sekera. Proč? Prozradíme vám to.

MapaTřebíz
videoTřebíz
...
video video

Třebíz

Velký betlém

Velký betlém V Horní Lidči na samém východě naší země si už dva roky, a nejen na Vánoce, mohou návštěvníci prohlédnout neobvyklý velký betlém. Zabírá plochu bezmála dvou stovek metrů čtverečních a kromě obvyklých jesliček a dalších postav z příběhu o narození Ježíška v něm najdeme i spoustu dalších zajímavostí. Některé z více než dvou set postaviček připomínají takřka vymizelá řemesla. A v betlému najdeme taky zajímavá místa, která mohou turisté obdivovat nejen v nejbližším okolí Horní Lidče, ale i na slovenské straně hranice. Na výrobě betlému se podílelo čtrnáct řezbářů, přesto celé dílo působí dojmem, jako by se narodilo v jedné řezbářské dílně. A můžeme se těšit, že třeba časem dalším postavičky i pamětihodnosti z okolí do betlému přibydou.

MapaVelký betlém
videoVelký betlém
...
video video

Velký betlém

Jelení farma

Jelení farma Už jste se někdy octli uprostřed víc než stohlavého stáda jelenů, laní a kolouchů? Tenhle zážitek si můžete dopřát na farmě v Dětřichově u Jeseníku, kam vás zavedeme. Na vlečce traktoru vás zavezou mezi zvířata, která jsou ovšem na turisty zvyklá, takže se nebojí a dokonce si od vás klidně vezmou pamlsek třeba v podobě jablíčka. Při tomhle „jelením safari“ vám prozradíme řadu zajímavostí o životě jelenů i laní. A pak vás pozveme ještě na jeden výlet. Vystoupáme na Křížový vrch. Zdobí ho kostelík, který připomíná, že vrch býval poutním místem. V devatenáctém století na něm vyrostla kaplička, do níž byl umístěn obraz Matky Boží ze Svatého kopečku u Olomouce. A k němu se lidé naučili chodit. K vrcholu nás zavede křížová cesta.

MapaJelení farma
videoJelení farma
...
video video

Jelení farma

Historické parníky

Historické parníky Výlety parníkem po Vltavě lákaly Pražany i návštěvníky hlavního města už před desítkami let. Na začátku druhé světové války se mohli svézt parníky, které se jmenují Vyšehrad a Vltava. Oslavily už tedy své sedmdesáté narozeniny, přesto jsou ale v dobré kondici. Zároveň byly zařazeny mezi kulturní památky. A my si prohlédneme, čím si to vysloužily. Dozvíme se, kdy a kde spatřily světlo světa parní stroje, které je pohánějí a jak slouží a stejně tak si budeme povídat o tom, jak probíhala jejich rekonstrukce. Připomeneme si zároveň některé slavné pasažéry, mezi nimiž bychom našli třeba československé prezidenty a taky slavného spisovatele Hanse Christiana Andersena. A mimochodem, víte, jakou rychlostí tyhle parníky rozrážejí vltavskou vodu? Zkuste si tipnout, v neděli se dozvíte správnou odpověď.

MapaHistorické parníky
videoHistorické parníky
...
video video

Historické parníky

Rajské ostrovy

Rajské ostrovy Venku fouká studený vítr, sluníčko se ukáže jen zřídka, každý z nás určitě aspoň na chvíli zatouží po výletě do exotických krajů s modrou oblohou, teplotami o desítky stupňů výše než u nás a mořem na dohled. Co třeba některý z takzvaných rajských ostrovů? Je libo Fidži nebo třeba Bali? Nemusíte si balit ani studovat letové řády. Zavedeme vás do Děčína, kde se čtyři patra starého domu proměnila v ráj. Seznámíte se tu se spoustou živočichů, kteří v oněch exotických končinách žijí, dozvíte se o nich řadu zajímavostí a čeká vás tu i největší akvárium v Ústeckém kraji. Ale taky hadi, ještěři nebo živočichové, kteří ožívají se setměním. Vzdálený svět se alespoň na chvíli přiblíží na dosah a možná zapomenete, že venku se chystají snášet sněhové vločky.

MapaRajské ostrovy
videoRajské ostrovy
...
video video

Rajské ostrovy

Petrovickem po naučných stezkách

Petrovickem po naučných stezkách Zlatým krajem bývalo Petrovicko na západě Čech. A to takřka doslova. Už ve 12. století tu na říčce Volšovce a Kepelském potoce drahý kov rýžovali. A dodnes tu najdeme i stopy po jeho získávání z podzemí. Okolím obce Petrovice zájemce provedou hned čtyři naučné stezky. Jedna se jmenuje takřka strašidelně Vlčí jámy, ale nemusíte se bát vydat se po ní. Další možností je Farmářská stezka. A další dvě už pak souvisejí se zmiňovaným zlatým bohatstvím. Už jen v historických záznamech najdete hrad, který stával nad soutokem Kepelského potoka a Volšovky, ale prohlédnout si můžeme kostel sv. Petra a Pavla, který s ním sousedil. Nejstarší částí stavby je původně románská věž, loď je gotická a vybavení pak pochází z časů baroka.

MapaPetrovickem po naučných stezkách
videoPetrovickem po naučných stezkách
...
video video

Petrovickem po naučných stezkách

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST