Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Velký Javorník

Velký Javorník Z Frenštátu pod Radhoštěm vyrazíme na pořádnou túru. Hned takřka na začátku nás čeká víc než čtyři sta schodů kolem skokanských můstků, které pamatují nejednu lyžařskou hvězdu. Naučná stezka nás dovede na vrchol Velkého Javorníku, kde už na konci předminulého století vyrostla na popud olomouckého arcibiskupa útulna. Později ji nahradila turistická chata. A té dnes společnost dělá nejmladší beskydská rozhledna vystavěná v lidovém stylu. Ke krásnému výhledu do daleka přidáme pár zajímavostí. Hřebenem Veřovických vrchů, předhůří Moravskoslezských Beskyd, kterému Velký Javorník dominuje, například prochází evropské rozvodí. Potoky na jedné straně stékají do Černého moře, na druhé straně do moře Baltského.

MapaVelký Javorník
videoVelký Javorník
...
video video

Velký Javorník

Stříbský mlýn

Stříbský mlýn V Ivančicích vás zavedeme k několik stovek let starému mlýnu, kterému tu už odnepaměti říkají Stříbský. Konkrétně od konce 16. století, kdy ho koupil Jan Stříbský z Kružce. Klapání mlýnského kola nás ale nepřivítá. Mlýn totiž jeho současný majitel, sochař Josef Zahradník, proměnil ve svůj ateliér a v galerii. Rodí se tu jeho ocelové plastiky, ale taky další umělecká díla. A dokonce byste tu narazili na scénu ochotnického divadla. My se ale necháme pozvat do ateliéru a budeme sledovat pana Zahradníka při práci. Dozvíme se, že z materiálů ho teď nejvíc láká nerez a taky to, čím se inspiruje a jak vypadá jeho cesta od nápadu k hotovému dílu. A pokud byste chtěli vidět i další kousky ze zdejší dílny, můžete vyrazit třeba do brněnské kostnice nebo na cyklostezku z Brna do Vídně.

MapaStříbský mlýn
videoStříbský mlýn
...
video video

Stříbský mlýn

Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou Do Jiřetína pod Jedlovou láká turisty především známá křížová cesta z osmnáctého století. Patří prý k nejkrásnějším u nás. U jejího zrodu byl sen, kříž a zázračné uzdravení. Později se Jiřetín stal vyhlášeným poutním místem. Pokud kolem jednotlivých zastavení křížové cesty dojdete až na vrch nad městem a ještě nebudete mít unavené nohy, můžete pokračovat až ke zřícenině hradu Tolštejn. Z vyhlídky při troše štěstí uvidíte nejen Lužické hory, ale taky krásy Českého Švýcarska. Zavedeme vás ale i do temného podzemí. Pod Jiřetínem v šestnáctém století horníci dobývali stříbrnou rudu. Zásoby vydržely jen zhruba stovku let, ale labyrint úzkých chodeb můžeme obdivovat i dnes. První pokusy o jeho zpřístupnění přišly ještě před druhou světovou válkou, znovu otevřený byl pak až koncem minulého století.

MapaJiřetín pod Jedlovou
videoJiřetín pod Jedlovou
...
video video

Jiřetín pod Jedlovou

Popelka ve Ctěnicích

Popelka ve Ctěnicích Blíží se Vánoce a nejen ti nejmenší se těší na pohádkovou televizní nadílku. Asi nikdo z nás nepochybuje, že v ní bude i už doslova legendární pohádka o trochu prostořeké Popelce. Její příběh nazvaný Tři oříšky pro Popelku těší diváky už čtyři desítky let. Ke svým kulatým narozeninám dostal dárek v podobě tří výstav. Na jednu se můžete vypravit na hrad Švihov, na druhou do saského Moritzburgu a třetí společně navštívíme na zámku Ctěnice. Můžeme slíbit, že smíte víc než se jen dívat, protože výstava je interaktivní. A my přidáme spoustu zajímavých informací. Víte například, že Popelka s princem netančila na plese v zámeckém sále, ale ve studiu? A že schodiště, kde přišla o svůj střevíček, najdete právě na zámku v Moritzburgu? A slyšeli jste už, že celý příběh se měl natáčet v létě a Popelka s princem se vůbec neměli brouzdat v hlubokém sněhu?

MapaPopelka ve Ctěnicích
videoPopelka ve Ctěnicích
...
video video

Popelka ve Ctěnicích

Velhartický řezbář

Velhartický řezbář K vánočnímu času patří taky betlémy. Vyrábějí se z nejrůznějších materiálů, mezi nimiž samozřejmě nemůže chybět voňavé dřevo. My se vypravíme do Velhartic za řezbářem Karlem Tittlem, který už víc než dvacet let ztvárňuje vánoční příběh v nejrůznějších podobách. K nejobdivovanějším dílům patří takzvaný Velhartický betlém, který láká zájemce po celý rok. Nechybí v něm samozřejmě Ježíšek a Tři králové, ale ani typicky české postavičky. A ve Velharticích ani vinaři, konkrétně třeba pan Bušek, věrný společník Otce vlasti. Podíváme se taky na první kousky betlému Železnorudského a pak se ještě vypravíme na procházku. Nepůjdeme ale na místní hrad, nýbrž k chatě, na níž rád trávil volné chvíle Jan Werich.

MapaVelhartický řezbář
videoVelhartický řezbář
...
video video

Velhartický řezbář

Kaštanka

Kaštanka Když přijde řeč na kaštany, většina z nás si určitě vzpomene na výrobu různých zvířátek. Ale my vás dnes zavedeme ke kaštanům, které byste u nás možná až tak nečekali. V Nasavrkách, které bývají nazývány bránou do Železných hor, nás totiž čeká sad kaštanovníků setých nebo taky jednoduše jedlých kaštanů. A může se pochlubit jedním nej… Je nejvýše položeným sadem svého druhu ve střední Evropě. Kaštan dokonce najdete ve znaku města. Připomíná zdejší dlouhou tradici jejich pěstování v městečku. U jejího zrodu stál v roce 1776 majitel panství Jan Adam Auersperg, který si přivezl několik stromků z cest po Itálii a nechal je zasadit na svahu za zámkem. A protože pro místní nejsou jedlé kaštany až tak velkou vzácností, určitě nám prozradí, jaké dobroty se z nich dají připravit.

MapaKaštanka
videoKaštanka
...
video video

Kaštanka

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST