24. listopad 2013

Obsah dílu

Naučná stezka z Frenštátu pod Radhoštěm — Stříbský mlýn — Jiřetín pod Jedlovou — Zámek Ctěnice — Velhartický řezbář — Kaštany v Nasavrkách

Části dílu

01:42
Velký Javorník
  Z Frenštátu pod Radhoštěm vyrazíme na pořádnou túru. Hned takřka na začátku nás čeká víc než čtyři sta schodů kolem skokanských můstků, které pamatují nejednu lyžařskou hvězdu. Naučná stezka nás dovede na vrchol Velkého Javorníku.
  05:42
  Stříbský mlýn
   V Ivančicích vás zavedeme k několik stovek let starému mlýnu, kterému tu už odnepaměti říkají Stříbský. Konkrétně od konce 16. století, kdy ho koupil Jan Stříbský z Kružce. Klapání mlýnského kola nás ale nepřivítá. Mlýn totiž jeho současný majitel, sochař Josef Zahradník, proměnil ve svůj ateliér a galerii.
   09:52
   Jiřetín pod Jedlovou
    Do Jiřetína pod Jedlovou láká turisty především známá křížová cesta z osmnáctého století. Patří prý k nejkrásnějším u nás. U jejího zrodu byl sen, kříž a zázračné uzdravení. Později se Jiřetín stal vyhlášeným poutním místem.
    13:53
    Popelka ve Ctěnicích
     Blíží se Vánoce a nejen ti nejmenší se těší na pohádkovou televizní nadílku. Asi nikdo z nás nepochybuje, že v ní bude i už doslova legendární pohádka o trochu prostořeké Popelce. Její příběh nazvaný Tři oříšky pro Popelku těší diváky už čtyři desítky let.
     18:19
     Velhartický řezbář
      K vánočnímu času patří taky betlémy. Vyrábějí se z nejrůznějších materiálů, mezi nimiž samozřejmě nemůže chybět voňavé dřevo. My se vypravíme do Velhartic za řezbářem Karlem Tittlem, který už víc než dvacet let ztvárňuje vánoční příběh v nejrůznějších podobách.
      22:37
      Kaštanka
       Když přijde řeč na kaštany, většina z nás si určitě vzpomene na výrobu různých zvířátek. Ale my vás dnes zavedeme ke kaštanům, které byste u nás možná až tak nečekali. V Nasavrkách nás totiž čeká sad kaštanovníků setých nebo taky jednoduše jedlých kaštanů.
       26:50
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        1. prosinec 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám