Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Historická elektrárna

Historická elektrárna Do doby, kdy elektřina byla pořád ještě velkou vymožeností a znamením pokroku, se přesuneme při našem výletu na Semilsko. Vyrazíme po vyhledávané Riegrově stezce ze Semil směrem k Podspálovu. Budeme obdivovat krásnou přírodu, ale zajímat nás bude hlavně historická elektrárna, která v Podspálově vyrostla mezi lety 1921 a 1926. Její stavbě předcházelo budování jezu, který by zadržoval vodu. Jez byl umístěn do soutěsky mezi dvěma skalami a dělníci si pořádně užili. Nejvíc asi při ražení štoly, která měla přivádět vodu do přepadové stanice. Ta totiž vede skálou z tvrdého vyvřelého masivu a v prvních letech zvládali dělníci vyrazit pouhých dvacet až třicet centimetrů denně. Prohlédneme si i samotnou elektrárnu, která je zajímavá zvenčí i uvnitř.

MapaHistorická elektrárna
videoHistorická elektrána
...
video video

Historická elektrána

Znojemské podzemí

Znojemské podzemí Už ve středověku vybudovali znojemští obyvatelé pod městem pořádný labyrint chodeb, který sloužil pro uskladnění potravin, ale taky například jako spolehlivý úkryt v době nepokojů. Celý labyrint má délku bezmála třiceti kilometrů, nedávno tu otevřeli tři nové prohlídkové trasy, které jsou rájem zejména pro milovníky adrenalinu. Ponoříte se hluboko pod zem a v předklonu se sunete tmou. Jedním ze zajímavých úseků podzemí je jezuitský vodovod. Nenechte se zmást názvem, vodu do města nikdy nepřiváděl. Odváděl naopak děšťovou z města do Dyje. A nesmíme zapomenout na to, že cestou úzkými a nízkými chodbami narazíte i na několik zajímavých expozic. Jedna se věnuje moravské tradici – vinařství, další pak třeba archeologickým vykopávkám objeveným právě pod Znojmem.

MapaZnojemské podzemí
videoZnojemské podzemí
...
video video

Znojemské podzemí

Etnické hudební nástroje

Etnické hudební nástroje Exotické hudební nástroje z přírodních materiálů učarovaly Václavovi Martincovi a jeho ženě. Když Václav před dvaceti lety u svého kamaráda poprvé uslyšel bubny a didgeridoo, rozhodl se, že si je doma taky vyrobí. Poměrně rychle o jeho kousky začal být tak velký zájem, že se začal výrobě věnovat profesionálně. Většina jeho výrobku končí v terapeutických centrech, kde pracují s mentálně nebo zdravotně postiženými. A pokud byste chtěli mít podobný nástroj doma, můžete se přihlásit na kurs, při němž si ho třeba zkusíte vyrobit. My vám zatím alespoň ukážeme, jak se rodí. Základem je dřevo a kůže. Ale ovládnout je není vůbec jednoduché, pan Martinec se to učil prý pět let. A prozradí nám i to, jestli zvuk ovlivňuje výběr kůže nebo její tloušťka.

MapaEtnické hudební nástroje
videoEtnické hudební nástroje
...
video video

Etnické hudební nástroje

Pražské vinice

Pražské vinice V dávných časech bývalo naše hlavní město ze všech stran obklopené vinohrady. Révě se dařilo hlavně na jižních svazích, což věděl i Karel IV., který ji do Čech přivezl. Nařídil osázet všechny jižní svahy a vinařům poskytl řadů výhod. A naopak ty, kteří by chtěli hrozny krást, velmi přísně trestal. Hroznům a moku z nich se v Praze dařilo, za vlády Rudolfa II. byla dokonce nazývána městem vína. I dnes můžeme narazit na řadu vinic, v centru, na Pražském hradě, v Modřanech, Vysočanech i v Troji. My se společně vydáme na vinici sv. Kláry do Troji, kde se prý réva pěstovala už za časů sv. Václava. Rozloha se podstatně zmenšila, ale odrůd bychom napočítali víc než stovku. A při procházce vinicí se díky naučných tabulím i hodně o víně a jeho pěstování a zpracování dozvíme. A pak zavítáme na Svatováclavskou vinici na Pražském hradě.

MapaPražské vinice
videoPražské vinice
...
video video

Pražské vinice

Pečení cukroví

Pečení cukroví Možná už se pomalu připravujete na pečení vánočního cukroví a dalších svátečních dobrot. Nasát tu správnou atmosféru můžete v muzeu v Jesenici na Rakovnicku, kde právě probíhá výstava nazvaná výstižně Formy, formičky a tvořítka. Připomeneme si na ní nejrůznější slavnostní chvíle roku, ke kterým patřily různé sladkosti. Takže začneme samozřejmě koblihami, které nemohly chybět při masopustních veselicích. Pozornost si zaslouží i perník, i když patřil k dobrotám poměrně nákladným a nějakou dobu trvalo, než se z perníkářských krámků přesunul taky do venkovských chalup. A drahé byly i formy na jeho pečení. Zapomenout nemůžeme ani na nádoby na tvarování másla nebo na formy bábovkové. A abychom ten nápor sladkého trochu zmírnili, zastavíme se ještě v další muzejní expozici – staré lékárně.

MapaPečení cukroví
videoPečení cukroví
...
video video

Pečení cukroví

Svojšická tvrz

Svojšická tvrz Dovedete si představit, jaké je to být pánem na středověké tvrzi? Manželé Valentovi nám o tom povyprávějí. Usadili se totiž na tvrzi se zámečkem ve Svojšicích. Volba to nebyla náhodná, mužská polovina páru tu do svých šesti let žila. Jenže návrat nebyl vůbec o užívání si starých časů, ale o velké a dlouhodobé obnově jednotlivých budov v areálu. Dnes je tak tvrz, o níž první zmínka pochází z druhé poloviny 14. století, v novém kabátě jednou z chloub Svojšic. Parťákem je jí kostel, který je ještě o století starší a patří k nejvzácnějším památkám široko daleko. Pak si připomeneme zlaté časy říčky Volšovky. Zlatá zrníčka tu nacházeli lidé už od dob Keltů až do šestnáctého století. Dnes nás kolem říčky provede naučná stezka věnovaná rýžování zlata. No a na závěr se zastavíme u zámečku v Chamuticích.

MapaSvojšická tvrz
videoSvojšická tvrz
...
video video

Svojšická tvrz

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST