Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Tišnov a okolí

Tišnov a okolí Městečko Tišnov bere většina návštěvníků jižní Moravy jako výchozí bod pro výlety do kouzelné krajiny Českomoravské vrchoviny. My se vás pokusíme přesvědčit, že návštěvu si zaslouží i město samotné a jeho nejbližší okolí. Začít můžeme dávnou historií. Zdejší kraj okouzlil i vdovu po Přemyslu Otakarovi I., českou královnu Konstancii Uherskou. Natolik, že v obci Předklášteří v těsném sousedství Tišnova rozhodla založit klášter pro řeholnice cisterciáckého řádu Porta Coeli neboli Brána nebes. Prostory, které pamatují bezmála osm stovek let, si společně projdeme. Prohlédneme si například gotický portál zdejší baziliky, který patří k nejcennějším stavbám svého druhu ve střední Evropě, kapitulní síň, kde se odehrávalo to nejpodstatnější z dění v klášteře a taky křížovou chodbu, která nemá na Moravě obdoby.

MapaTišnov a okolí
videoTišnov a okolí
...
video video

Tišnov a okolí

Špillarovna

Špillarovna O tom, že v krásné krajině pod Čerchovem nemusíme obdivovat jen dílo paní Přírody, se přesvědčíme při návštěvě Pece pod Čerchovem. Před 111 lety si tu vystavěl svou vilku malíř Jaroslav Špillar. Podíváme se, co se v ní dochovalo dodnes a porozhlédneme se i po tom, co slavného obyvatele připomíná. Ve vilce nazývané „Špillarovna“ bývalo rušno. Sjížděli se sem malířovi sourozenci, ale také kolegové z oboru i další osobnosti kulturního života. Několikrát zavítal třeba Alfons Mucha, který v Peci dokonce trávil svou svatební cestu. A ani při ní nezahálel, dokonce se prý podílel na výzdobě místní kapličky. Hostem ve „Špillarovně“ býval i Mikoláš Aleš. Pokud budete chtít svůj výlet obohatit prohlídkou děl Jaroslava Špillara, vydejte se do Domažlic do Galerie bratrů Špillarových, jestli raději zůstanete v přírodě, tak vyražte po Špillarově stezce na Čerchov.

MapaŠpillarovna
videoŠpillarovna
...
video video

Špillarovna

Klub přátel železnic Českého ráje

Klub přátel železnic Českého ráje Časy, kdy železnici vládly parní lokomotivy, si připomeneme v Turnově. Společně navštívíme členy Klubu přátel železnic Českého ráje. Trochu ufuněné babičky jim učarovaly natolik, že je nejen rádi vidí zpátky na kolejích, ale když je potřeba, tak se pustí i do generální opravy. Představí nám lokomotivu, která poprvé do světa vyjela přesně před stoletím. V Turnově se usadila před dvaceti lety a místní nadšenci se pustili do její záchrany. Prý to obnášelo rozebrat jí takřka do posledního šroubku a pak zase dávat dohromady. Ale odměna stojí za to. Pánové se o svém pokladu dozvěděli úplně všechno a mohli s ním začít vozit zájemce o romantické výlety krásnou krajinou Českého ráje. Pokud vás zajímá, kolik toho taková lokomotiva utáhne, kolik vody a uhlí spotřebuje a jak rychle po kolejích uhání, slibujeme, že to všechno se dozvíte.

MapaKlub přátel železnic Českého ráje
videoKlub přátel železnic Českého ráje
...
video video

Klub přátel železnic Českého ráje

Křížové cesty

Křížové cesty Na Šluknovsko se tentokrát vypravíme za zajímavým unikátem. Region totiž patří k místům s největší koncentrací křížových cest nejen u nás. Najdeme jich tu celkem čtrnáct. Ta nejstarší v celém Šluknovském výběžku byla vybudována přímo ve Šluknově. U jejího zrodu stál pivovarnický učeň Anton Drösel. Slíbil, že když tu po návratu najde domov a práci, postaví křížovou cestu a svá slova začal v roce 1738 plnit. Křížový vrch nad Šluknovem připomíná biblickou horu Golgotu a zdobí ho kromě dvanácti zastavení taky kaple Božího hrobu a několik dalších svatostánků. Šluknovská křížová cesta se stala vzorem pro ty budované v okolí. My zavítáme do Rumburku a na závěr ještě do Jiřetína pod Jedlovou. Tam nás při putování mezi jednotlivými zastaveními čeká nemalé převýšení, které dodnes denně zdolávají řádové sestry, aby na Křížovém vrchu zapálily svíčku.

MapaKřížové cesty
videoKřížové cesty
...
video video

Křížové cesty

Pouskův mlýn

Pouskův mlýn Víc než stovka mlýnů stávala kdysi v povodí řeky Úhlavy. Dokonce se prý říkalo, že řeka ani není řekou, že to si jen mlynáři mezi sebou posílají vodu z jednoho mlýnského kola na druhé. Jedním z těch, které se dochovaly až do dnešních dnů je mlýn v Mešně, v malebném údolí Kornatického potoka. V osmdesátých letech 19. století ho postavil a spustil Alexius Pouska. A Pouskovi v něm hospodaří dodnes. Současný pan otec nás provede celým objektem, představí nám nejvzácnější kousky zařízení a taky povypráví o starých časech. Dozvíme se od něj, proč mlynáři patřívali k váženým obyvatelům, jak si jeho předci dovedli usnadnit hodně těžkou práci a taky se nám pochlubí se svými plány. Staré rodinné království totiž zpřístupnil veřejnosti a chtěl by ho uvést do původního stavu.

MapaPouskův mlýn
videoPouskův mlýn
...
video video

Pouskův mlýn

Vltavské vyhlídky

Vltavské vyhlídky Vltava patří k symbolům naší země. Pro mnohé lidi bývala obživou, pro mnohé taky nepřítelem, když její vody zaplavovaly při budování přehrad krajinu i místa, kde stávaly domy. Bývala a stále je cílem milovníků romantických výletů podél vody. My se tentokrát vyšplháme pořádně vysoko nad hladinu a společně doputujeme na několik vyhlídek v úseku mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Začneme na vyhlídce, které se říká Smetanova. Prý sem chodíval slavný skladatel a hledal tu inspiraci pro svou Mou vlast. Pravda ovšem je, že současnou podobu vyhlídka dostala dlouho po jeho smrti. Zavedeme vás taky na vyhlídku s poetickým názvem Máj. Čím si ho vysloužila, to se nám zjistit nepodařilo, ale zato vám prozradíme, že z ní můžete sledovat bývalé Svatojánské proudy. A o kus dál u Slapské přehradní nádrže si pak připomeneme, jak proudy přišly ke svému názvu.

MapaVltavské vyhlídky
videoVltavské vyhlídky
...
video video

Vltavské vyhlídky

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST