Nahrávám video

6. říjen 2013

Část: Tajemná hora Dyleň

Obsah dílu

Zámek Dřevohostice — Hora Dyleň — Muzeum civilní obrany v Ústí nad Labem — Klub paličkování Fulnek — Voroplavba Novohradské hory

Části dílu

01:23
Dřevohostice
  O Dřevohosticích na Přerovsku jste možná ještě neslyšeli, ale my vám ukážeme, že jsou místem velmi zajímavým. Radnice s pěti věžičkami připomíná, že tu mívali výsadu hrdelního práva. Popravovalo se na Stínadlech, na kopci nad městem pak stávala šibenice. Ale pojďme raději k méně pochmurným tématům.
  05:29
  Tajemná hora Dyleň
   Hora Dyleň se může pochlubit celou řadou zvláštností. Nejen, že se nachází na samotné hranici naší země s bavorskými sousedy, ale dokonce na ní cestou k vrcholu dodnes budete míjet kameny, které tvořily hranici před takřka dvěma stovkami let.
   09:46
   Muzeum letectví a civilní obrany
    Časy, kdy nejen v Ústí nad Labem vyrůstaly kryty, které měly obyvatele chránit v době druhé světové války a později pak před případným nebezpečím jaderných zbraní, si připomeneme ve skále s romantickou restaurací Větruší.
    13:57
    Fulnecké krajkářky
     První zmínku o ní bychom našli v 15. století v Itálii, kam ji zřejmě přinesli benátští kupci z Orientu. Mluvíme o krajce. Její výrobě se věnovaly hlavně šlechtičny, ale taky třeba jeptišky v klášterech.
     18:17
     Historické osobnosti na Řípu
      Obdivovat krásnou českou krajinu ze zhruba pěti stovek metrů nadmořské výšky, do kterých dosahuje vrchol hory Říp, můžeme kdykoliv. My jsme ale využili příležitosti, kdy se tu sešla celá řada významných osobností naší historie.
      22:37
      Plavení dřeva
       V Novohradských horách jsme většinou obdivovali téměř neporušené dílo paní Přírody, dnes se tam vypravíme za důmyslným výtvorem člověka. Iniciátorem byl hrabě Buquoy, který potřeboval dopravovat dřevo ze zdejších lesů.
       26:56
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        13. říjen 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám