31 minut

29. září 2013

Část: Soutěž

Obsah dílu

Hrad Pecka — Rajhradské klášterní vinné sklepy — Lví důl — Muzeum českého granátu v Třebenicích — Via ferrata Vodní brána — Lysá nad Labem

Části dílu

01:46
Hrad Pecka
  Pecka dnes mnozí nazývají perlou Podkrkonoší. K záchraně stovky let starého šlechtického sídla přispěli lidé z podhradí, kteří se pustili do opravy, ale taky sem nanosili spoustu zajímavých předmětů a zřídili muzeum.
  05:55
  Rajhradské klášterní sklepy
   Spojení Rajhrad, benediktinští mniši a vinná réva bychom v historických pramenech poprvé našli v souvislosti s rokem 1222. Tehdy panovník Přemysl Otakar I. zdejšímu klášteru potvrdil desátek z vinic v Miroslavi.
   10:13
   Lví důl
    Na pořádnou túru vás pozveme do Krkonoš. Naším cílem bude tentokrát hlavně sedm kilometrů dlouhé údolí zvané Lví důl. Sejdete do něj, pokud se vydáte ze Sněžky směrem k východu. Zajímá vás, kde se vzali lvi v názvu krkonošského údolí?
    14:34
    Muzeum českého granátu
     Určitě jste už někdy slyšeli o drobounkých temně rudých kamíncích, které pocházejí z Čech a dobývají svět. Ano, máme na mysli slavné české granáty. Rájem pro ty, kteří by je chtěli hledat, by jistě bylo České Středohoří.
     18:56
     Ferrata
      Pokud vás láká zdolávání skal a vrcholů hor s horolezeckým vybavením, pak jste už asi slyšeli o ferratách. Jsou to zajištěné horolezecké cesty, které umožní bezpečně vystoupat po strmé stěně k vrcholu i začátečníkovi.
      23:20
      Na kole kolem Lysé nad Labem
       Když vyslovíme jméno hraběte Františka Antonína Šporka, nejspíš se vám hned vybaví slavný komplex zámku, lázní a špitálu na východě Čech, v Kuksu. Jenže tenhle mecenáš umění, milovník hudby i vydavatel knih budoval taky v centru naší země, konkrétně v Lysé nad Labem.
       27:28
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        6. říjen 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám