Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Okolím Máchova jezera

Okolím Máchova jezera Milovníky krásné přírody a zajímavých památek pozveme na výlet do Máchova kraje. V okolí jezera nesoucího básníkovo jméno objevíme vrch, který bývá nazýván Čertovým, ale také Spící pannou. Kde k těmto názvům přišel? Zjistili jsme a nenecháme si to pro sebe. Pak se vydáme k zřícenině hradu Jestřebí. Hrad vyrostl už ve 13. století zásluhou pánů z Dubé a pyšní se tím, že je nejstarším na Českolipsku. Karel Hynek Mácha ho v roce 1833 objevil už jako zříceninu a učarovala mu natolik, že si ji nakreslil. Zastavíme se taky u Jestřebských slatin nebo Novozámeckého rybníka. Obě místa si naši pozornost určitě zaslouží. Slatiny jsou odtěženým rašeliništěm, kde můžeme narazit i na masožravé rostliny. U rybníka bychom si zase určitě neměli nechat ujít unikátní stavidlo a výpusť.

MapaOkolím Máchova jezera
videoOkolím Máchova jezera
...
video video

Okolím Máchova jezera

Český křišťál

Český křišťál Slavném českému křišťálu je letos hezkých kulatých 330 let. Jestlipak tušíte, kdo se zasloužil o jeho vznik? Pokud ne, vypravte se s námi do Vimperka. V tamním muzeu si budeme povídat o šumavském sklářství, nezapomenutelných páteřících, které odtud putovaly do světa, ale taky o skelmistrovi Michaelovi Müllerovi. Právě on totiž kdysi vymyslel recepturu na tehdy nové, takzvané křídové sklo. Sotva mohl tušit, že jeho novinka bude vyhledávaným artiklem ještě stovky let po jeho smrti. Mimořádný úspěch si připomněli i skláři na workshopu. A došlo samozřejmě rovněž na to, jak začali dílo šumavského skláře i jeho nástupců napodobovat všude ve světě. V muzeu a ve vimperské huti si můžete prohlédnout repliku číše, kterou vytvořil otec českého křišťálu, ale zapomenout byste neměli ani na další zručné skláře, kteří dokázali svými výrobky dokonce konkurovat legendárnímu benátskému sklu.

MapaČeský křišťál
videoČeský křišťál
...
video video

Český křišťál

Pražské fontány

Pražské fontány Praha je bohatá nejen na různě velké věže a věžičky všech možných tvarů, ale taky na kašny, fontány a pítka. Kdybychom poctivě počítali, zjistili bychom, že jich na území hlavního města najdeme kolem čtyř stovek. Tři desítky z nich pak na Pražském hradě, hlavně v jeho zahradách. Víte, které z hradních fontán se říká Zpívající? Našli byste ji u letohrádku Belveder a nechal si ji v roce 1562 vybudovat Ferdinand I. Habsburský. Jenže se nedočkal jejího zprovoznění, tryskající vody si tu užívali až jeho nástupci. A víte, která kašna se pyšní tím, že je nejnavštěvovanější a nejfotografovanější? Ta pod Národním muzeem na Václavském náměstí. Při našem putování Prahou vám ale ukážeme i nejmladší členy téhle rodiny. Za jedním z nich se vypravíme na Smíchov do míst, kde stával růžový tank.

MapaPražské fontány
videoPražské fontány
...
video video

Pražské fontány

Výstava Cyril a Metoděj

Výstava Cyril a Metoděj Letos si připomínáme jedenáctisté padesáté výročí příchodů soluňských bratrů na Velkou Moravu. Nemůžeme proto nevyrazit na výstavu, kterou na tohle téma připravili v Zemském muzeu v Brně. Co se tam o věrozvěstech, kteří se navždy zapsali do dalších dějin, dozvíme? Třeba to, že jediná hmatatelná vzpomínka na jejich působení je malý křížek s řeckým nápisem objevený archeology v Uherském Hradišti-Sadech. Zmínit bychom měli i fakt, že to bratři neměli po svém příchodu moc lehké. Dřív než oni byli na Moravě frančtí kněží, kteří konkurenci neviděli vůbec rádi a staroslověnština i s hlaholicí jim byla trnem v oku. A zmíníme i cestu Cyrila a Metoděje po skončení misie do Říma. Měli vysvětlit papeži své postupy, ale jejich přijetí ovlivnil hlavně fakt, že přinesli ostatky sv. Klimenta. Díky tomu se dočkali velkolepého uvítání.

MapaVýstava Cyril a Metoděj
videoVýstava Cyril a Metoděj
...
video video

Výstava Cyril a Metoděj

Automatofony

Automatofony Návštěva v Severočeském muzeu v Liberci nás zavede do starých časů, kdy na jarmarcích vyhrávali flašinetáři a třeba na zaoceánských lodích krátily cestujícím dlouhou chvíli zase velké orchestriony. Na Liberecku existovala na přelomu 19. a 20. století víc než desítka firem, která se výrobě automatofonů věnovala. Takže není divu, že se muzeum pyšní bohatou sbírkou. My vám představíme některé z tamních pokladů. Prohlédneme si vedle orchestrionů třeba taky pianolu. Ta většinou nemívala bicí sekci, ale, jak zjistíme, výjimky potvrzovaly pravidlo. Dozvíme se, jak se na takové nástroje muzicírovalo. Zajímat nás budou i polyphony, které měly svůj program uložený na velkých deskách připomínajících CD. A nezapomeneme ani na oblíbený flašinet, dokonce se seznámíme s mužem, který s ním i dnes dělá radost na různých jarmarcích.

MapaAutomatofony
videoAutomatofony
...
video video

Automatofony

Litovelské Pomoraví

Litovelské Pomoraví Při putování chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví nás čeká spousta krásných míst. K těm nejzajímavějším patří vnitřní delta řeky Moravy, která tu vznikla zásluhou krasového podloží. Podobnou podívanou byste sotva jinde hledali, k vidění je možná už jen na řece Niger v Africe. Naše oči potěší i zastavení v přírodní rezervaci Plané loučky, plné malých tůněk a nivních luk. Dozvíme se, že v oblasti se daří například bobrům, ale taky ledňáčkům. V Litovli bychom mohli obdivovat, jak ji proplétají ramena řeky Moravy. Ne nadarmo se městu říká Hanácké Benátky. My se ale zastavíme v kapli sv. Jiří z 15. století, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. A naše toulky ukončíme v chladu Mladečských jeskyní, kde vám prozradíme pověst o loupeživém rytíři Bočkovi.

MapaLitovelské Pomoraví
videoLitovelské Pomoraví
...
video video

Litovelské Pomoraví

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST