Mozaika z regionů: Jablonné nad Orlicí, Pěnkavův dvůr, Geokešink v Praze a okolí, Muzeum církevného umění Plzeň, Soukromý ptačinec ve Vanči na Třebíčsku, Frýdek Místek a okolí.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jablonné nad Orlicí

Jablonné nad Orlicí Jablonné nad Orlicí je zmiňováno jako trhová obec už na konci 11. století. Po celý středověk v něm převládala dřevěná zástavba, která přečkala staletí. Neponičili ji ani švédští vojáci v době třicetileté války. Pak ale přišel velký požár, který způsobil zkázu celého náměstí. Začaly se stavět nové domy. Nejstarší je hotel U černého medvěda, zajímavé jsou ale i další stavby. Městem nás provede naučná stezka a po ní medvěd, kterého má město i ve znaku. Váže se k němu zajímavá legenda. Kdysi dávno vylezl na vůz, s nímž čeledíni objížděli okolní vesnice a vybírali naturálie pro klášter, mlsný medvěd. Koně se splašili, čeledíni prchli a do města dojel na voze jen medvěd držící se opatské berly. Prohlédneme si také okolí města, například údolí Hradiska.

MapaJablonné nad Orlicí
videoJablonné nad Orlicí
...
video video

Jablonné nad Orlicí

Pěnkavův dvůr

Pěnkavův dvůr Pokud máte chuť vypravit se pár století zpátky proti proudu času, stačí vypravit se do Takonína na Benešovsku. Rodina Pěnkavových vám umožní nahlédnout do časů, kterým vládl třeba Karel IV. a trochu si je taky osahat. Nečeká vás žádný nudný výklad, ale po boku osvíceného panovníka se dozvíte, jak se tehdy žilo. Ty nejmenší pak do 14. století zavede statečný Bajaja, který se umí ohánět sekerkou, točit na hrnčířském kruhu i spoustu dalších věcí. A můžete i přiložit ruku k dílu, abyste si staré časy užili pěkně na vlastní kůži. Těšit se navíc můžete i na různá zvířata, která pobývala v prostých staveních, ale i u šlechtických sídel. Pěnkavovi chystají své programy hlavně pro školy, ale čas od času připraví zajímavou akci i pro ostatní návštěvníky.

MapaPěnkavův dvůr
videoPěnkavův dvůr
...
video video

Pěnkavův dvůr

Geokešink

Geokešink Pokud vás nebaví toulat se jen tak bez cíle či hledání dobrodružství, můžete si vyzkoušet novou zábavu, takovou turistickou honbu za pokladem. Stačí si vyhledat souřadnice na internetu a můžete objevovat schránky neboli keše. Možná vás překvapí, že ty nejnavštěvovanější nenajdete v Americe ani třeba v Paříži, ale u nás v Praze. Už víc než měsíc je v tomto ohledu světovou jedničkou keš na Karlově mostě. A třeba u Stavovského divadla nebo u Lennonovy zdi najdete další oblíbené. Celkem byste jich na celém našem území napočítali kolem třiceti tří tisíc. Zajímavý je i počet příznivců této zábavy u nás, hlásí se k ní na sedm desítek tisíc lidí. Prozradíme vám další zajímavosti o geokešingu a také to, kde najdete nejhůře přístupnou schránku.

MapaGeokešink
videoGeokešink
...
video video

Geokešink

Muzeum církevního umění

Muzeum církevního umění Přímo v centru Plzně zavítáme do bývalého františkánského kostela. Říká se, že je starší než západočeská metropole sama, vyrostl zřejmě už ve třináctém století. Mniši v něm pobývali až do poloviny minulého století, pak je vystřídali studenti a dnes patří místnímu biskupství. V plné kráse patří po rekonstrukci opět k ozdobám města a unikátní poklady můžete obdivovat i v jeho interiéru. Bylo tu totiž zřízeno muzeum církevního umění. Zřejmě nejzajímavějším prostorem kláštera je kapitulní síň se vzácnými pozdně gotickými freskami s výjevy ze života svaté Barbory. Minout při návštěvě určitě nesmíte ani pokladnici, kde jsou vystavena skvostná roucha, monstrance nebo relikviáře. Najdete mezi nimi ale i starou almaru. Čím si mimořádné místo vysloužila? To vám taky prozradíme.

MapaMuzeum církevního umění
videoMuzeum církevního umění
...
video video

Muzeum církevního umění

Chovatel ptactva

Chovatel ptactva Neobvyklý koníček učaroval Soběslavovi Požárovi z Vanče na Třebíčsku. Už od mládí rád choval různé domácí ptactvo a časem si vybudoval hotovou zoologickou zahradu. Před patnácti lety zdědil usedlost po babičce a mohl se své zálibě začít věnovat naplno. Sháněl husy, kachny, ale i pávy. Svého času pečoval o víc než stovku druhů, dnes byste jich na rodinné usedlosti napočítali kolem sedmi desítek. Pan Požár nám prozradí, jak všechny své chovance získal, kteří patří k nejvzácnějším a odkud pocházejí. Uvidíme také, že se všem opeřencům u Požárových líbí natolik, že tu vyvádějí i mláďata. Kde všude dovedou vybudovat hnízdo, to se samozřejmě rovněž dozvíme. A pak nás ještě bude zajímat, jestli má pan Požár už vyhlédnutého nějakého nástupce.

MapaChovatel ptactva
videoChovatel ptactva
...
video video

Chovatel ptactva

Okolí Frýdku

Okolí Frýdku U Frýdku Místku zapátráme, kudy kolem něj vede ta cestička, o které se zpívá ve známé písničce. Naše toulání začneme na kopci Okrouhlá, který sloužíval jako strážní místo. Před několika lety na něm vyrostla telekomunikační věž a ta funguje také jako rozhledna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce zhruba tří desítek metrů a na cestě za výhledem do okolí musíte zdolat víc než půl druhé stovky schodů. Dohlédnete ale třeba až na Praděd. Nicméně my se nebudeme jen kochat výhledem. Vydáme se také do Řepišť, kde se dochoval vzácný dřevěný kostelík z 15. století. Kolem kostela zasvěceného svatému Michalovi chodívala procesí z Frýdku. K jejich oblíbeným zastávkám patřil Hájek, kde se poutníci zastavovali u studánky se zázračnou vodou. A nabídneme vám ještě procházku po jedné místní naučné stezce.

MapaOkolí Frýdku
videoOkolí Frýdku
...
video video

Okolí Frýdku

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST