Mozaika z regionů: Katedrala sv. Václava v Olomouci, Podkováři Rálišovi z Pardubic, Bible kralická 400 let od vydání, Na kole kolem Plzně, Boučkovo loutkové divadlo v Jaroměři, Parní vodárna Střekov.

Obsah dílu

Přehrát vše

Katedrála sv. Václava

Katedrála sv. Václava Do hodné dávné historie se přeneseme v Olomouci. Navštívíme tamní Václavské náměstí, která zdobí jedna z nejkrásnějších novogotických katedrál u nás. Je zasvěcena patronovi naší země svatému Václavovi. Vyrostla v románských časech v místech, kde před ní stával hrad Přemyslovců. Jméno svatého Václava nese od roku 1131. Prošla gotickou přestavbou a v 19. století se dočkala podoby novogotické. Tehdy vyrostla také věž, která je se svými zhruba dvěma metry přes stovku druhou nejvyšší v Čechách a nejvyšší na Moravě. Jméno přemyslovského knížete Václava nese také zvon, který ve věži najdeme. Dodnes se na něj zvoní ručně a pochlubit se může i tím, že po legendárním Zikmundovi je druhý největší u nás. Prohlédneme si i interiér významné stavby.

MapaKatedrála sv. Václava
videoKatedrála svatého Václava
...
video video

Katedrála svatého Václava

Kovárna u Rálišů

Kovárna u Rálišů Už po generace se v rodině Rálišů v Pardubicích dědí kovářské řemeslo. A mistry jsou páni kováři zejména v kování koní. Však taky jejich rukama prošla i celá řada dostihových koní, vítěze nejslavnějšího dostihu u nás nevyjímaje. V kovárně, která je od pardubického závodiště vzdálená jen kousek, si budeme připadat jak ve starých časech, kdy mistr černého řemesla nemohl chybět v žádné vesnici. Dozvíme se, co všechno výroba dobré podkovy obnáší a co je pravdy na tom, že taková podkova je polovinou úspěchu při dostihu. Povíme si i o rozdílech mezi podkovou pro koně, který závodí a tažného. A mistr kovář nám prozradí i to, jak moc citlivým místem je pro koně kopyto a že správně na něj připevnit podkovu není nic jednoduchého.

MapaKovárna u Rálišů
videoKovárna u Rálišů
...
video video

Kovárna u Rálišů

Bible kralická

Bible kralická Bible kralická je prvním českým překladem Bible. Vydána byla za časů českých bratří, světlo světa spatřila na konci 16. století v jejich tajné tiskárně, která fungovala v Kralicích. Byla vytištěna v šesti dílech, originály dnes u nás najdeme například ve sbírkách na Strahově, jeden vlastní Moravské zemské muzeum v Brně a třetí je momentálně vystaven na zámku v Náměšti nad Oslavou. Ta totiž byla sídlem pánů Žerotínů, kteří vzali pod křídla zmiňovanou tiskárnu a nechali ji provozovat na svém zámečku v Kralicích. Kulaté, už čtyřsté, narozeniny letos slaví jednodílné vydání Bible kralické. Tiskaři měli k dispozici jeden jediný lis, takže pět set kusů velké knihy tiskli celý rok. Dozvíme se, jak to v době jejího vzniku v tiskárně fungovalo a podle čeho poznáme, že máme v ruce originál.

MapaBible kralická
videoBible kralická
...
video video

Bible kralická

Okolím Plzně na kole

Okolím Plzně na kole Kolem západočeské metropole Plzně se tentokrát projedeme na kole. Připomeneme si, že se o naší zemi říká, že je zemí rozhleden. Navštívíme hned dvě, které už toho hodně pamatují. Začneme u vyhlídkové věže Krkavec. Na stejnojmenném vrchu vyrostla na samém počátku minulého století. Dlouho nabízela krásné výhledy do kraje, ale v šedesátých letech místa obsadili vojáci a spojaři a turisté se mohli vrátit až po letech. A jak přišel vrch ke svému názvu? Prý už v dobách pohanských, kdy tu bývalo obětiště. A jako předzvěst nedobrých vyhlídek se k němu slétali krkavci. Druhou rozhlednou, u které se zastavíme, je Chlum. Vyrostl přesně o čtvrt století později než Krkavec. Dojedeme také k takzvané Luftově zahradě, kde nás čekají zajímavé staré dřeviny.

MapaOkolím Plzně na kole
videoOkolím Plzně na kole
...
video video

Okolím Plzně na kole

Boučkovo loutkové divadlo

Boučkovo loutkové divadlo Dřevění herci nám předvedou svůj um při návštěvě Boučkova loutkového divadla v Jaroměři. Radost malým i velkým divákům rozdávají v malé roubené chaloupce už od roku 1928, kdy ji nechal vystavět tehdejší principál Rudolf Bouček. Jaroměřské divadlo je druhou nejstarší scénou u nás. Přečkali tu i druhou světovou válku, ačkoliv tehdy jakýsi německý loutkář odvezl nenávratně všechny zajímavé a cenné loutky. Jen pár kousků, které připomínají počátky divadla i jeho principála, se podařilo místním zachránit. Po válce tedy vznikly loutky nové, v souboru byste jich dnes napočítali zhruba půl druhé stovky. Dnešní principál Roman Bedřich Bauer se drží z úcty k zakladateli tradiční podoby herců i představení. S manželkou i loutky vyrábějí, nejoblíbenějším dílem je prý Kašpárek.

MapaBoučkovo loutkové divadlo
videoBoučkovo loutkové divadlo
...
video video

Boučkovo loutkové divadlo

Parní vodárna

Parní vodárna Všechny milovníky parních strojů určitě potěší prohlídka vodárny na nádraží v Ústí nad Labem-Střekově. Ještě před deseti lety nikdo ani netušil, že se víc než sto let staré zařízení dochovalo, objevil ho náhodou čekající zvědavec. A hned se našli nadšenci, kteří se pustili do jeho obnovy. Díky tomu mohlo být nedávno prohlášeno za technickou památku. My si ho prohlédneme a dozvíme se samozřejmě spoustu zajímavostí o jeho záchraně i fungování. Naším průvodcem bude pan Zdeněk Dundr, který se opravě spolu s kamarády věnoval, dnes je správcem vodárny a rád ji zájemcům předvádí. Uvidíme i nádrže na vodu, které pojmou sto kubíků a nahlédneme i do sousední expozice historické hasičské techniky. Náš výlet do minulosti zpestří ještě parní lokomotiva.

MapaParní vodárna
videoParní vodárna ve Střekově
...
video video

Parní vodárna ve Střekově

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST