30 minut

28. duben 2013

Obsah dílu

Sbírka dýmek na Jánským vrchu — Mravenci a létající stroje - truhlář Fischer — Přírodní rezervace Peklo — Železniční modeláři Pečky — Výrobce kytar Jan Fišer — Moravský Říp

Části dílu

01:33
Zámek Jánský vrch
  K chloubám Javorníku na severu Olomouckého kraje patří zámek Jánský vrch. První zmínky o něm bychom našli v roce 1307. Tehdy to ovšem byl hrad, jmenoval se Javorník a patřil svidnickým knížatům.
  05:52
  Mravenčí výstava
   V muzeu v Ústí nad Labem si prohlédneme mravenčí výstavu. Autorem všech exponátů je truhlář Vítězslav Fischer z Neštědic. Do světa pilných mravenečků se ponořil ve chvíli, kdy jeho vlastní píle neměla využití.
   10:11
   Peklo
    Když vás pozveme do Pekla, nejspíš málokdo z vás bude čekat romatický výlet do krásné přírody. Strašidelným názvem se pyšní poetické údolí mezi Českou Lípou a obcí Zahrádky. Kdysi tu prý lidé nehledali klid a odpočinek, ale bezpečí v době válek.
    14:22
    Železniční modeláři
     Pokud patříte k milovníkům malých železnic a vláčků na nich, tak se s námi určitě vypravte do Peček na Kolínsku. Členové Sdružení železničních modelářů zde nachystali úžasnou podívanou.
     18:33
     Výrobce kytar
      Jan Fišer ze Zvole u Jaroměře vyrábí kytary. V jeho dílně budeme mít možnost prohlédnout si různé modely, některé tradiční, jiné moderní. Víte, kdy se tenhle oblíbený nástroj narodil? Zmínku o strunném nástroji zvaném kinnór byste mohli najít už v Bibli.
      22:47
      Malý a Velký Chlum
       Cílem našeho putování přírodou na jihu Moravy budou tentokrát Malý a Velký Chlum. Tyhle dva kopce najdeme kousek od Bořitova nedaleko Blanska. A zjistíme, že mají zajímavou historii. Poutaly už pozornost našich dávných předků.
       26:56
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        5. květen 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám