Mozaika z regionů: Zdobení velikonočních palem v Příboře, Madeirové kraslice, Kohoutí kříže, Velikonoční řehtačky ze Zlína, Velikonoce na hradě i v podhradí – Nové hrady, Mariánská Hora u Lanškrouna.

Obsah dílu

Přehrát vše

Velikonoční palmy

Velikonoční palmy Pomlázku, jarní květiny, to všechno si s Velikonocemi spojuje většina z nás. Ve městě Příbor ale k svátkům jara neodmyslitelně patří palmy. Tedy jejich napodobeniny. Předci dnešních obyvatel si palmami, průvodem s nimi a také jejich svěcením připomínali vítání Krista v Jeruzalémě. V sedmdesátých letech minulého století byla neobvyklá tradice přerušena, ale přede několika lety ji místní zase obnovili. Palmy se začnou vyrábět už několik týdnů před svátky z lískových nebo vrbových prutů, zdobí je řetězy a věnce z větviček tújí, papírové květy a barevné stuhy. Na Květnou neděli pak s palmami obchází průvod kostel. A čeká je také svěcení. Palmičky si lidé vyráběly i pro své domovy a také si je nechávali posvětit. A pak je třeba i rozebírali a kousky nechávali pro štěstí.

MapaVelikonoční palmy
videoVelikonoční palmy
...
video video

Velikonoční palmy

Madeirové kraslice

Madeirové kraslice Pokud si rádi na Velikonoce sami zdobíte kraslice, pak možná najdete inspiraci při návštěvě u Katky Červenkové ve Všerubech na Plzeňsku. Před několika lety si v Krásné jizbě koupila jako dekoraci dvě dírkované kraslice, a tak dlouho jí vrtalo v hlavě, jak asi tohle zdobení probíhá, až se pustila do zkoušení. Na učení padla spousta vajec, ale nedala se odradit. Zkoušela různé pomůcky, různá vajíčka a dneska už ví, které se hodí nejvíc a které také potřebuje nejvíc času. Samozřejmě nám svůj um předvede. Začne hezky od začátku, abychom se mohli přiučit. Dozvíme se, jak je potřeba vejce očistit a jak se dělají dírky. A pak budeme sledovat samotné zdobení, na které se používají bílé křídy nebo bílé voskovky a taky troška včelího vosku.

MapaMadeirové kraslice
videoMadeirové kraslice
...
video video

Madeirové kraslice

Kohoutí kříže

Kohoutí kříže Už jste někdy slyšeli o kohoutích křížích? Zavedeme vás za nimi na Šumavu, do Kašperských Hor, ale také kousek za německé hranice. Naše putování začneme u kostela sv. Markéty na naměstí v Kašperských horách, kde našel své útočiště jeden z takových křížů. Kdysi stával v polích u Nicova a původně býval dřevěný. Kolemjdoucím připomíná průběh Kristova umučení a najdete na něm řadu symbolů – hřeby, kladivo, kleště, vrták, rukojeti bičů a důtek, tesák, kopí… Další podobný kříž, dřevěný, najdeme v Úbislavi. Přivezl ho tam v 19. století místní rolník a povozník Franišek Štoural z Bavorska. A do Bavorska, konkrétně do městečka Freyung, se vypravíme i my. Je tam totiž k vidění jeden z nejkrásnějších křížů. Pochází z roku 1850.

MapaKohoutí kříže
videoKohoutí kříže
...
video video

Kohoutí kříže

Výrobce řehtaček

Výrobce řehtaček Zejména na venkově se pořádná pomlázka neobejde také bez řehtačky. Tuhle důležitou a nepřeslechnutelnou pomůcku koledníků si připomeneme ve Zlíně u pana Libora Jurčíka. Je v rodině už čtvrtou generací, která se věnuje jejich výrobě. Těšit se tak můžeme na kousky od těch nejmenších přes velké obouručné až po takzvané tragačové. A ukážeme vám i hotová umělecká díla – řehtačky kytarové nebo s ozvučnicí. Podle legendy nahrazují řehtačky v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty zvony, které odlétají do Říma. Svou roli ale hrály už dřív, když s jejich pomocí byly vyháněny zlé síly, bylo potřeba obejít celou obec a s pořádným hlukem zahnat všechno zlé. Pokud byste třeba chtěli zavzpomínat na své dětské chvíle, pana Jurčíka a jeho řehtačky můžete potkat na různých lidových akcích a jarmarcích.

MapaVýrobce řehtaček
videoVýrobce řehtaček
...
video video

Výrobce řehtaček

Velikonoce v Nových Hradech

Velikonoce v Nových Hradech Jinak slavilo svátky jara panstvo a jinak chudí lidé. A rozdíly se projevovaly i v jednotlivých koutech země. My se podíváme, jakou podobu měly Velikonoce na Novohradsku na jihu Čech jen kousek od hranice s Rakouskem. Nejprve zajdeme na místní hrad. Po tři staletí ho obývali páni z rodu Buquoyů. Tedy spíš jejich správce, protože panstvu se hrad nezdál moc útulný, tak si pořídili jinou rezidenci a pak zámek. Na hradě se dozvíme, co nechybělo na svátečním stole těch bohatších a jaké tradice místní aristokraté dodržovali. Mysleli i na nemajetné, s jídlem, ošacením a také s omýváním nohou dvanácti chudým. Ke sváteční výzdobě bohatších i obyčejných lidí patřil také beran, symbolicky zdobená a v kostele svěcená haluz. Dávala se například do stájí. A nezapomeneme ani na typické dobroty.

MapaVelikonoce v Nových Hradech
videoVelikonoce v Nových Hradech
...
video video

Velikonoce v Nových Hradech

Mariánská Hora

Mariánská Hora Na svatodušní pondělí se už od osmnáctého století scházeli poutníci na Mariánské Hoře u Lanškrouna. Vyráželi odsud na desetidenní cestu do Mariazell v Horním Štýrsku. Tam slavili tělo a krev Páně a zase se vydali na pouť zpět. U zrodu poutní tradice Mariánské Hory stál radní a hospodský František Čípa, který prý viděl několikrát nad místem ozářenou oblohu, a tak tam nechal postavit honosný kříž. Od roku 1846 vodil poutníky do Mariazell zbožný Leopold Fiala, který se časem na Mariánskou Horu přestěhoval a vlastníma rukama se pustil do budování kapličky a později i kostela. V něm můžeme vidět i obraz připomínající zázračnou událost, která se v těchto místech stala. Když Antonín Keprta vezl mlýnské kameny, celý náklad na něho spadl. Prosil Pannu Marii o šťastnou hodinku smrti. Panna Maria se zjevila, nadzvihla vůz a on vyvázl zdravý.

MapaMariánská Hora
videoMariánská Hora
...
video video

Mariánská Hora

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST