30 minut

10. březen 2013

Obsah dílu

Tajemná místa na jihu Čech — Libodřice, Brašnář Ladislav Hemrlík — Kolem Těškova na běžkách — Muzeum pilníku Semily — Na sněžnicích kolem Kašperských hor

Části dílu

01:34
Tajemná místa na jihu Čech
  Keltské oppidum v Třísově, kamenný kruh v Holašovicích a také nedostavěný kostel kláštera mnichů paulánů v Kuklově. To jsou tři místa, kam se vypravíme ještě zimní krajinou jižních Čech.
  05:46
  Bauerova vila
   Do Libodřic na Kolínsku se vypravíme za místním klenotem, za skvostem české kubistické architektury. Bauerovu vilu vystavěl Josef Gočár pro zdejšího velkostatkáře Adolfa Bauera v letech 1912 a 1913 a nutno dodat, že jde o jedinou vilu ve stylu kubismu u nás mimo velká města.
   10:05
   Brašnář
    Moderní kabely, ale také opasky, kapsáře a podobné doplňky, které nosili už staří Skotové. To všechno se rodí v brašnářské dílně Ladislava Hemrlíka v Rokytnici v Orlických horách.
    14:11
    Z Těškova na běžkách
     Na běžkách se vydáme po jedné z nejstarších značených tras u nás. Pásové značky se mezi Holoubkovem a Radčí zásluhou prvního označovacícho družstva Klubu českých turistů objevily už v roce 1889. Čím tehdejší turisty tahle místa zaujala?
     18:44
     Muzeum pilníků
      Většina z nás je asi zvyklá používat pilníky strojové a mistra, který by se věnoval jejich kusové výrobě, sotva kdo potkal. Pokud byste se ale chtěli dozvědět, jak práce pilníkáře vypadala, co všechno bylo zapotřebí a jak takový ručně vyrobený pilník vznikal, můžete vyrazit do Semil.
      22:52
      Z Kašperských Hor na sněžnicích
       Sněhu si užijeme i při výletu v Kašperských Horách. Vyfasujeme sněžnice, v místním informačním centru se seznámíme s trasou a vyrazíme směrem k nejvýše položenému královskému hradu v Čechách. Nechal ho vybudovat Otec vlasti na ochranu významné obchodní cesty, takzvané Zlaté stezky.
       27:04
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        17. březen 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám