Mozaika z regionů: Hrad Kumburk, Výroba ozdob na lidové kroje, Obecní dům, Výroba legendárních nožů rybiček, Nýřansko a rozhledna Heřmanova Huť, Umělecký řezbář Štěpán Gottwald.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kumburk

Kumburk Pokud máte chuť toulat se i v zimních měsících po starých památkách, můžete vyrazit například do Českého ráje. K nejzajímavějším zříceninám, které tu najdete, patří Kumburk, který se tyčí v bezmála sedmi stovkách metrů nad mořem nedaleko obce Syřenov. Tohle místo si už ve 14. století vybral pro vybudování svého sídla Markvart z Goldenburka. Hradními pány tu pak později byli například páni z Dubé nebo Trčkové z Lípy. V dlouhé historii bychom našli i události, které se neblaze podepsaly na podobě a možnostech využití hradu. Například v době třicetileté války tu řádili Švédi a o něco později ho nechal pobořit Leopold I. Nezapomeneme ani na příběhy romantičtější. Na hradě byla vězněna dcera zdejšího pána Zikmunda Smiřického Eliška Kateřina. Prý kvůli lásce ke kováři. A jedna z pověstí zmiňuje i poklad střežený kohoutem s ohnivýma očima.

MapaKumburk
videoKumburk
...
video video

Kumburk

Ozdoby na lidové kroje

Ozdoby na lidové kroje Látky, papír, drát a lepidlo. To je základní materiál, který ke své práci potřebuje paní Marie Skrežinová ze Zlechova u Uherského Hradiště. Vyrábí z něj krásné kvítky, kterými pak zdobí lidové kroje nebo z nich splétá třeba věnečky pro nevěsty. Budeme se chvíli dívat, jak takové kvítky vznikají. Na začátku je látka, ze které paní Marie raznicí vysekne potřebný kousek. Kvítku pak dá tvar nahřátým kusem železa. A to není samozřejmě zdaleko všechno, co předchází chvíli, kdy kvítek ozdobí klobouk nebo kroj. A důležité je vědět i to, k jakému kroji budou květinové ozdoby patřit. Zvláštností jednotlivých krajů, ale i vesnic, má paní Skrežinová doslova vmalíčku. Ví, že třeba ve Velkých Pavlovicích používají mimo jiné černé růže, v sousedních Velkých Bílovicích zase střídají růžičky bílé a růžové.

MapaOzdoby na lidové kroje
videoOzdoby na lidové kroje
...
video video

Ozdoby na lidové kroje

Obecní dům

Obecní dům Obecní dům patří k architektonickým skvostům centra hlavního města. Ale už dávno před vznikem reprezentativní stavby bývalo místo u Prašné brány významné. V časech Václava IV. tu stával tzv. Králův dvůr, kde panovník pobýval a pohyboval se tu prý v přestrojení mezi lidmi i v krčmách. Krátce tu bydlel i Jiří z Poděbrad. Na počátku 20. století bylo rozhodnuto o vybudování velkolepé stavby. Místo vítězů vypsaných soutěží se ale nakonec díla ujal jako jeden z architektů Osvald Polívka, který je také podepsán na rodném listě budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Budova, na jejíž výzdobě se podílela řada významných umělců včetně Mikoláše Alše, Maxe Švabinského nebo Alfonse Muchy, pamatuje také zlomové události roku 1918, tady například došlo k vyhlášení samostatného Československa.

MapaObecní dům
videoObecní dům
...
video video

Obecní dům

Legendární rybičky

Legendární rybičky Mikulášovice na Šluknovsku prosluly výrobou nožů. I proto se jim říká český Solingen. Pokud vám tohle přirovnání nic neříká, dodáme, že německý Solingen je synonymem pro nože, šavle, kordy i tesáky. V Mikulášovicích se nožířství zabydlelo už v osmnáctém století. Na jeho konci ho významně povznesl obchodník se železem Ignác Rösler, jehož přínos ocenil i samotný monarcha udělením šlechtického titulu. To ještě netušil, jaká legenda mikulášovickou výrobnu nožů proslaví nejvíc. Tušíte? Ano, mluvíme o slavné rybičce, kterou znal a měl, nebo aspoň mít toužil, každý kluk. Na rybičkovskou éru zavzpomínáme v Muzeu nožířské tradice, kde se takových nožíků sešla spousta. Těšit se ale můžete i na velké unikáty. Jestlipak jste například tušili, že nůž ze zdejší výrobny posloužil i samotnému Jamesovi Bondovi?

MapaLegendární rybičky
videoLegendární rybičky
...
video video

Legendární rybičky

Heřmanova Huť

Heřmanova Huť Nýřansko bývalo bohaté na černé uhlí. Jeho velké zásoby tu prý objevili náhodou při hrabání klestí v lese někdy kolem roku 1830. A zdejší podzemní bohatství bylo velmi kvalitní. Zájem o něj byl nejen v Rakousku, ale také v Bavorsku i ve Švýcarsku. Nejhlubší důl vedl horníky až osm stovek metrů pod zemský povrch, velký místní poklad se ale nacházel těsně pod povrchem. Byly to takzvané uhelné placky s ohromnou energetickou výhřevností, které se dodávaly například jako železná zásoba paliva námořním lodím. To všechno už je minulost, do níž se můžete vypravit v nýřanské pamětní síni. My se ale místo pod zem vypravíme za výhledem do trochu vyšší polohy. V Heřmanově Huti nás totiž čeká hodně neobvyklá rozhledna. Proměnila se v ni vodárna z roku 1908, která původně sloužila místnímu pivovaru.

MapaHeřmanova Huť
videoHeřmanova huť
...
video video

Heřmanova huť

Řezbář Štěpán Gottwald

Řezbář Štěpán Gottwald Dřevo se stalo velkou láskou Štěpána Gottwalda z Mžan u Hradce Králové. Zavítáme do jeho dílny, budeme ho sledovat při práci a necháme se samozřejmě také poučit o zajímavých metodách práce se dřevem. Štěpán se vyučil řezbářem, pak se pustil do studia restaurování nábytku a právě při něm se setkal i s metodou zvanou intarzie. Jedná se vlastně o vytváření obrazů skládáním různých barevných dýh na dřevo. Téhle metodě se nejvíc dařilo za časů krále Ludvíka XIV. ve Francii. Právě jeho dvorní nábytkář vymyslel vlastní techniku, která podle něj byla pojmenována Boulleho. Kombinují se při ní dýhy s cínovým, mosazným nebo stříbrným plechem a používá se také želvovina. Štěpán ale s dřevem umí i jiné kousky. Miluje zvířecí motivy, kterými například zdobil bočnice historických saní, a pustil se i do opravy a doplnění betlému.

MapaŘezbář Štěpán Gottwald
videoŘezbář Štěpán Gottwald
...
video video

Řezbář Štěpán Gottwald

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST