Mozaika z regionů: Brněnská kostnice, Perníková chaloupka v Rábech u Pardubic, Hora Matky Boží, Vánoční výstava v Betlémské kapli, Kolem Mnichova, Sběratelka vánočních motivů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Brněnská kostnice

Brněnská kostnice Do Brna se tentokrát vydáme na trochu neobvyklou procházku. Zavítáme do podzemí. První zastávkou bude kostnice před kostelem sv. Jakuba. Poprvé jsme k ní vyrazili před dvěma lety, kdy se pracovalo na jejím zpřístupnění veřejnosti. Co všechno odborníci při těchto pracích ve starých prostorách objevili, to se samozřejmě taky dozvíme. K zajímavostem určitě patřil soubor bezmála třiceti barokních rakví, náhrobní kameny a také třetí komora, která se stala součástí zádušní kaple. Zdejší expozice je po pařížských katakombách druhou největší v Evropě, ale přesto není jediným lákadlem pro výpravu do brněnského podzemí. Vydat se v něm můžete také například na zelný trh. Zastavíme se ve sklepě, který užíval lékař Klemensius a po naučné stezce se necháme provést labyrintem dalších sklepů. A v adventním čase vás do brněnského podzemí pozveme i na nevídaný vánoční trh.

MapaBrněnská kostnice
videoBrněnská kostnice
...
video video

Brněnská kostnice

Perníková chaloupka

Perníková chaloupka Vůně medového perníku a neopakovatelná pohádková atmosféra. To všechno vás přivítá v Perníkové chaloupce v Rábech u Pardubic. Nemusíte se bát, návštěva není životu nebezpečná, jedná se totiž o muzeum perníku. Jediné svého druhu u nás. A ještě k tomu docela netradiční. Mezi perníčky, které tu pravidelně pečí hezky postaru, jak to dělávaly naše babičky, se zamyslíme nad příběhem zlé Ježibaby a hodných dětí. Napadlo vás někdy, že je to celé trochu jinak? Podle zdejší teorie byla Ježibaba zgruntu hodná paní, ale děti, které nepoprosily a kradly jí perníček, jí oprávněně rozhněvaly. Zastavíme se také u místního unikátu, perníkovníku. Dozvíme se, jak dlouho se u nás perník peče a jestli je opravdu prastarou pardubickou pochoutkou, jak si mnozí z nás myslí. A své putování skončíme v Ježíškově nebi.

MapaPerníková chaloupka
videoPerníková chaloupka
...
video video

Perníková chaloupka

Hora Matky Boží

Hora Matky Boží Ve výšce bezmála osmi stovek metrů nad mořem, na Hoře Matky Boží nad městem Králíky už tři stovky let stojí klášter. V místě, kam mířila procesí, ho nechal vystavět králický rodák, později královéhradecký biskup Tobias Jan Becker, který tak splnil svůj dětský slib. Klášter s kostelem a poutním domem vítal poutníky dlouhé roky, v době reforem Josefa II. ale i on málem přestal existovat. Jeho představený ho ale nejspíš jednou chytrou odpovědí panovníkovi zachránil. Nově vzniklá expozice připomíná období, kdy klášter sloužil jako vězení řeholníků. Ti se stali po nástupu komunistů nepohodlnými a jedním z míst, kde dožívali, byla i Hora Matky Boží. Tohle smutné období připomíná nově vzniklá expozice, kterou si samozřejmě prohlédneme.

MapaHora Matky Boží
videoHora Matky Boží
...
video video

Hora Matky Boží

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Vánoční výstava v Betlémské kapli Pokud dáte v adventním čase před přeplněnými nákupními centry i vánočními trhy přednost klidu a tradiční sváteční atmosféře, pak se vám určitě bude líbit na Vánoční výstavě v Betlémské kapli. Připomeneme si na ní, jak se zrodila tradice výroby jesliček v domácnostech a samozřejmě nás budou čekat také výsledky lidové tvořivosti. Každá vánoční výstava v Betlémské kapli je spojena s nějakým tématem nejoblíbenějším svátkům blízkým. Jednou to byla kuchyně, v plánu jsou pohádky a letos vyhrál čas a jeho měření. Takže vedle betlémů můžete obdivovat různé zajímavé hodiny, které neúprosně odměřují i sváteční chvíle konce roku. A to celé doplňují ukázky práce řemeslníků. Potkat tu můžete krajkářku, ale také třeba mistra cechu řezbářského.

MapaVánoční výstava v Betlémské kapli
videoVánoční výstava v Betlémské kapli
...
video video

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Mnichov

Mnichov Když vás pozveme do Mnichova, možná se vylekáte dlouhé cesty k německým sousedům. My ale míříme jen k Mariánským Lázním. Mnichov býval celkem čilým městečkem, přes které jezdívali kupci a kde se konaly trhy. Dnes tu žije jen pár stovek obyvatel, ale hned několik památek časy dávno minulé připomíná dodnes. Mnichov byl například známým poutním místem. Procesí mířila ke kostelíku sv. Jana Křtitele, kterému se ale říkalo Siardova kaple, protože ho prý před osmi stovkami let nechal postavit z vděčnosti německý rytíř Siard. Za pozornost stojí i kostel sv. Petra a Pavla, který patří k nejkrásnějším v okolí. A zapomenout nesmíme ani na okolí. Najdeme v něm prameny hned dvou kyselek. Dozvíme se, jak to u nich vypadalo za první republiky a prohlédneme si i Milhostovské mofety.

MapaMnichov
videoMnichov
...
video video

Mnichov

Sběratelka vánočních motivů

Sběratelka vánočních motivů Čas vánoční má své kouzlo, které málokoho nechá chladného. Patří k němu také spousta drobností, kterými si můžeme ozdobit domov nebo třeba udělat radost někomu blízkému. Paní Jiřina Hánová z Rokycan si různé vánoční motivy zamilovala natolik, že je začala sbírat. Mezi jejími poklady najdete betlémy, které koneckonců její sběratelská léta odstartovaly, ale také různé ozdobičky, pohlednice nebo známky. Věděli jste například, že první známka speciálně k Vánocům byla vydána už na konci 19. století v Kanadě? A už jste někdy viděli vánoční pohledy s rudou hvězdou na stromku nebo dokonce s vlaječkami místo ozdob? Tak to všechno můžete vidět na vlastní oči, pokud vyrazíte na výstavu Jak jsi krásné neviňátko do Klatov.

MapaSběratelka vánočních motivů
videoSběratelka vánočních motivů
...
video video

Sběratelka vánočních motivů

Stopáž30 minut
Rok výroby 2012
 P ST