Toulavá kamera

2. září 2012

29 minut

2. září 2012

Obsah dílu

Zámek Dačice — Zoo Plzeň — Obří sud na Javorníku — Muzeum Vidlí — Chebský hrad — Perníkové formy

Části dílu

01:36
Móda na zámku Dačice
  Časy, kdy na zámku v Dačicích vládlo panstvo z rodu Dalbergů, si připomeneme při návštěvě dnes jihočeského městečka. Bylo to období od 18. do 20. století. Život tu plynul příjemně, žádné dějinné převraty se na zámku nekonaly.
  05:52
  Podzemní expozice v ZOO Plzeň
   Do trochu tajemného světa nás zavede podzemní expozice v plzeňské zoologické zahradě. Byla vybudována v prostorách protileteckého krytu, který tu kdysi využíval Wehrmacht. A tak samozřejmě nahlédneme i do vojenské historie, dozvíme se hlavně, co vojáci z těchto míst sledovali.
   09:55
   Obří sud
    Obří sud na Javorníku byl vzpomínkou na Jubilejní výstavu konanou ve Vídni v roce 1898 na počest císaře Františka Josefa I. Jenže v roce 1974 ho zničil velký požár. Víc než tři desítky let bylo místo po něm prázdné, loni znovu ožilo.
    14:00
    Muzeum vidlí
     Narazit na strom vidlovník nebo se zařadit mezi vidláky můžete v muzeu vidlí v Lichnově na Bruntálsku. V nevídané expozici na vás čekají tři stovky exponátů, které přicestovaly z různých koutů naší země a dokonce i ze Slovenska.
     18:08
     Chebský hrad
      Do dávných časů i do světa tajemna nás přenese výlet na nejstarší kamenný hrad u nás, který najdeme v Chebu. Skalnatý ostroh nad řekou Ohří obývali už staří Slované, pak je vytlačili němečtí osadníci. Už za nich měla osada pověst místa, kde se dějí prapodivné věci.
      22:11
      Perníkářské formy
       Perník patří k oblíbeným pochoutkám už po staletí, první zmínky o něm u nás bychom našli už ve 14. století. A celkem záhy začali pro výrobu používat vyřezávané dřevěné formy. Řezbáři, kteří je uměli tvořit, patřili k váženým řemeslníkům.
       26:19
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        9. září 2012

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám