Mozaika z regionů: Sedlecká monstrance, Vláčky ve Zbýšově, Vincenz Priessnitz – vodní doktor, Výroba damascénských čepelí, Vodáci na Sázavě, Stožec – areál lesních her.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sedlecká monstrance

Sedlecká monstrance Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře-Sedleci je jednou z nejznámějších pamětihodností Kutnohorska. Vyrostla ve druhé polovině dvanáctého století zásluhou mnichů z cisterciáckého řádu. Ti si totiž v Sedleci tehdy vybudovali klášter, jehož součástí chrám byl. Později pak jeho podobu ovlivnil i slavný barokní stavitel Jan Blažej Santini. K největším chrámovým pokladům dodnes patří takzvaná Sedlecká monstrance. Jedná se pravděpodobně o nejstarší gotickou monstranci na světě, kterou osud moc nešetřil. Před husitskými boji byla ukryta klášteře v Klosterneuburgu, před ohrožením v dobách třicetileté války ji pak chránil úkryt vj ednom z výklenků katedrály. Prozradíme, kdo a jak ji objevil i to, co ji čeká v nejbližší době.

MapaSedlecká monstrance
videoSedlecká monstrance
...
video video

Sedlecká monstrance

Vláčky ve Zbýšově

Vláčky ve Zbýšově Zbýšov u Brna se stal rájem průmyslové železnice. V místním muzeu tu můžete obdivovat víc než tři desítky motorových lokomotiv, pět parních a pět elektrických. Připomínají časy poněkud zašlé časy důlních nebo továrních vláčků, které jezdívaly na úzkém rozchodu kolejí. Ten, na který se specializovali nadšení budovatelé muzea, měří 600 milimetrů a byl nejužším rozchodem pro důlní a průmyslové železnice v Rakousku-Uhersku. Prohlédneme si jednotlivé mašinky i vagónky a prozradíme něco o jejich historii. A budeme se zajímat také o to, kolik času a práce zabere oprava a případně zprovoznění mašiny nebo vagonku. Prý dokáže spolykat 500 až 800 hodin, což představuje takřka celou zimu strávenou při práci v depu.

MapaVláčky ve Zbýšově
videoVláčky ve Zbýšově
...
video video

Vláčky ve Zbýšově

Priessnitzovy lázně

Priessnitzovy lázně Metodou vyvolání krize léčil slavný Vincenz Priessnitz. Rád k tomu používal velmi chladnou vodu a pak čekal, jak organismus zareaguje. Metody úspěšného léčitele, který nikdy nebyl lékařem, přesto jím byl označován, máte šanci vyzkoušet právě v Priessnitzových lázních v Jeseníku, a to hned na několika zastaveních. Jen si vyberte, jestli je libo „osvěžení“ vodou pouhých šest stupňů teplou nebo případně proslulé střiky. Odměnou za statečnost by mohlo být probuzení hormonů, kterým se lidově říká hormony štěstí. Nabídneme vám také procházku do okolí, kde můžete narazit na osm desítek léčivých pramenů, které fungovaly už v Priessnitzových časech. Léčebné postupy muže, který lékařem nebyl, ale přesto jím býl nazýván, bývaly drsné, ale nakonec se prosadily a úspěch slaví dodnes.

MapaPriessnitzovy lázně
videoPriessnitzovy lázně
...
video video

Priessnitzovy lázně

Čepele z damascénské oceli

Čepele z damascénské oceli Už jste někdy slyšeli o damascénské oceli? Jedná se o vysoce kvalitní ocel s typickými vzory – mramorováním. Její výroba je velmi náročná, taková čepel se rodí třeba i několik stovek hodin. Jak vypadají jednotlivé kroky, to nám prozradí a předvedou Kamil a Radim Daschové z Jílovic, kteří se výrobě věnují už několik let. Ukáží nám, jak vzniká čepel se čtyřiceti vrstvami. Na začátku jsou tři, které se svaří a vykove se z nich pás. Ten se přesekne na tři díly a postup se opakuje. Každý z provedených kroků samozřejmě ovlivňuje konečnou podobu výsledku. Na něm pak můžeme obdivovat třeba vzor hvězd, květin nebo šachovnice. Sledovat budeme i výrobu rukojeti a její zdobení, k němuž bratři Daschové používají třeba polodrahokamy z Madagaskaru nebo fosilní traviny.

MapaČepele z damascénské oceli
videoČepele z damascénské oceli
...
video video

Čepele z damascénské oceli

Vodáci na Sázavě

Vodáci na Sázavě Od jara do podzimu vyrážejí na české řeky milovníci toulek po vodě. K oblíbeným tokům patří i Sázava. My zavítáme do okolí Ledče nad Sázavou, kde budeme obdivovat řadu zajímavých míst. Zastavíme se například ve Sluneční zátoce. Proslavil ji spisovatel Jaroslav Foglar, který tu pořádal známé skautské tábory. Místo určitě nenechá chladným žádného příznivce Foglarových knih. K nejromantičtějším částem řeky pak patří Stvořidla. Obrovské kameny tu ve vodě vytvářejí spoustu ostrůvku. To, co vypadá ze břehu kouzelně, je ovšem prubířským kamenem pro všechny vodáky, hlavně ale pro ty příležitostné. Při našem putování zapátráme také po původu slavného vodáckého pozdravu ahoj a poradíme, jak si naplánovat vhodnou trasu v případě, že s sebou chcete vzít i ratolesti.

MapaVodáci na Sázavě
videoVodáci na Sázavě
...
video video

Vodáci na Sázavě

Areál Stožec

Areál Stožec V informačním centru ve Stožci si prohlédneme expozici věnovanou šumavské přírodě, vyfasujeme pracovní listy a vydáme se na téměř dvoukilometrovou naučnou stezku nazvanou Areál lesních her. Co nás na ní čeká? Je určena samozřejmě především pro malé návštěvníky, ale to neznamená, že užít si tu nemohou dospěláci. Na dvanácti zastaveních je čekají různé symboly, které lze rozluštit jen s využitím zmiňovaných pracovních listů. Patron stezky puštík bělavý má ale pro návštěvníky připravenou i řadu překvapení. Jedním z nich je řetězový most, dalším pak stromový telefon. Co si pod tímhle pojmem představit? Pokud chcete vědět, jak se veverka dozví, že se k ní po stromě blíží kuna, pak právě tuhle zastávku rozhodně nemiňte.

MapaAreál Stožec
videoAreál lesních her Stožec
...
video video

Areál lesních her Stožec

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST