Mozaika z regionů: Zámek a park Průhonice, Sokolnící na Sychrově, Výstava o včelách a včelařích ve Vrchlabí, Chřibská a okolí, Zvonař Michal Votruba, Ostrostřelci z Rakovníku.

Obsah dílu

Přehrát vše

Průhonický park

Průhonický park Průhonický park na okraji Prahy je nerozlučně spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucy. Tento příslušník slavného portugalského rodu byl sice vzdělánim právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby. V Průhonicích založil krajinářský park, ve kterém spojil domácí s exotickými rostlinami. Ze svých cest přivezl spoustu vzácných rostlin, které se pak staly součástí Alpina. Byl to také on, kdo nechal do areálu přivézt takzvanou Českou chaloupku a navíc se zasloužil o vznik místní botanické zahrady. V areálu začal vysazovat jako prvni rododendrony, které jsou pro něj tolik typické. A aby jeho zásluh bylo ještě víc, podepsal se také na současné podobě průhonického zámku. Koncem 19. století ho nechal přestavět architektem Jiřím Stibralem ve stylu české novorenesance.

MapaPrůhonický park
videoPrůhonický park
...
video video

Průhonický park

Dravci na Sychrově

Dravci na Sychrově K ozdobám sychrovského zámku, konkrétně jeho zahrad, patří také dravci, o které se stará sokolník Milan Straka. Sokolnictví se věnuje už několik desítek let, takže nám prozradí celou řadu tajemství. Dozvíme se například, že sokolnictví patří k lidem už zhruba čtyři tisícovky let a že chovat dravce si nemohl dovolit každý. Bylo dokonce přísné dané, jaké společenské skupiny mohou chovat toho či onoho ptáka. Pan Straka své svěřence předvádí návštěvníkům, ale také se stará o to, aby měli co nejlepší podmínky k životu. S některými členy jeho ptačí rodiny se seznámíme blíž, napřiklad s výrem velkým nebo s orlem skalním. Víte například, že tenhle dravec může mít rozpětí křídel až dva a půl metru?

MapaDravci na Sychrově
videoDravci na Sychrově
...
video video

Dravci na Sychrově

Výstava o včelách

Výstava o včelách Nejen včelaře potěší výstava, která právě probíhá v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí. Je na ní k vidění celá řada zajimavých exponátů a my se při její prohlídce dozvíme to nejdůležitější ze života včel. O tom, že jsou velmi pracovité a také neuvěřitelně chytré, snad ani mluvit nemusíme. Povíme si ale, jak jsou na tom napřiklad se zrakem. A víte třeba to, že královna se s trubci páří jen jedenkrát za svůj život a to jí stačí na to, aby mohla opakovaně klást vajíčka a plodit nové včeličky? Ve vrcholné sezóně jich snese až dva tisíce za den. Prozradíme vám také, jak se vyvíjelo včelařství a kdy se objevily první úly tak, jak je známe my. A představíme si krkonošskou specialitu – Hejralův úl, který najdeme i v odborné literatuře.

MapaVýstava o včelách
videoVýstava o včelách
...
video video

Výstava o včelách

Chřibská

Chřibská Chřibskou v Lužických horách jsme už navštívili. Tehdy nás zajimalo hlavně muzeum věnované zdejšímu nejslavnějšímu rodakovi Tadeášovi Haenkemu. Dnes se potěšíme krásnou přírodou a také se zastavíme u několika místních pamětihodností. Hned v obci, jen kousek od náměstí na louce zvané „u Brodských“ nás okouzlí krásné květy orchidejí. Rozkvetlých mist ale v okolí najdeme víc. Prohledneme si také starý akvadukt, který přiváděl vodu do místní textilní továrny. Dnes je v něm ovšem sucho. A zapomenout nemůžeme ani na Chřibský hrádek. O jeho vzniku a historii se toho moc neví, takže prostor dostává fantazie a různé pověsti. Podle jedné z nich se tu samozřejmě ukrývá poklad a vede tu prý také dlouhá podzemní chodba.

MapaChřibská
videoChřibská
...
video video

Chřibská

Zvonař Michal Votruba

Zvonař Michal Votruba V dílně mladého zvonaře Michala Votruby v Myslkovicích u Soběslavi se nedávno odléval zvon pro obec Řípec. A tak jsme se vyrazili podívat, co všechno zvonařina obnáší. Nemůžeme si samozřejmě odpustit malý výlet do historie, takže zavzpomínáme na Marii Terezii, která rozhodla, že zvon by měl být v každé obci, aby mohl obyvatele varovat před nebezpečím ohně. Zvonaři tak měli spoustu práce. A hodně jí měl při lití bezmála stokilového krasavce i náš hostitel. Prozradil, že všechno začiná nákresem, pak vzniká šablona a popíšeme si i další postup. Dozvěděli jsme se, že nepracuje jen s kovem, ale také třeba s koňskými žíněmi, ale dokonce i s pivem, které ovšem nepopíjí. Hotový zvon vám ale zatím neukážeme, představí se až při slavnostním svěcení.

MapaZvonař Michal Votruba
videoZvonař Michal Votruba
...
video video

Zvonař Michal Votruba

Ostrostřelci v Rakovníku

Ostrostřelci v Rakovníku První zmínky o ostrostřelcích ve světě pocházejí z 11. a 12. století, u nás pak ze století patnactého, kdy vznikaly první spolky v Teplicích a Duchcově. Na počátku šestnáctého století je pak už doložen i ostrostřelecký spolek v Rakovníku. V roce 1514 totiž vyslal deset svých členů do Uher, aby vypomohli při jakési válečné půtce. Spolky původně vznikaly pro obranu měst tam, kde neměli k dispozici vojenskou posádku. Brzy se ale u střelců projevil sportovní duch, a tak začali soutěžit o to, kdo se umí lépe trefit. Nejprve stříleli takzvaně ku ptáku, v 18. a 19. století se pak objevily malované terče. V Rakovníku na starou tradici navázali a dokonce si založili muzeum. Dozvíme se, jak vypadaly uniformy, jak se soutěžilo o titul krále střelců a také třeba to, kdy zažily ostrostřelecké spolky své nejslavnějši časy.

MapaOstrostřelci v Rakovníku
videoOstrostřelci v Rakovníku
...
video video

Ostrostřelci v Rakovníku

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST