27. květen 2012

Obsah dílu

Průhonický park — Státní zámek Sychrov — Včelařská výstava ve Vrchlabí — Chřibská — Zvonař Michal Votruba — Muzeum ostrostřelců

Části dílu

01:31
Průhonický park
  Průhonický park na okraji Prahy je nerozlučně spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva- Taroucy. Tento příslušník stareho portugalského rodu byl sice vzdělánim právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby.
  05:45
  Dravci na Sychrově
   K ozdobám sychrovského zámku, konkrétně jeho zahrad, patří také dravci, o které se stará sokolník Milan Straka. Sokolnictví se věnuje už několik desítek let, takže nám prozradí celou řadu tajemství.
   10:06
   Výstava o včelách
    Nejen včelaře potěší výstava, která právě probíhá v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí. Je na ní k vidění celá řada zajimavých exponátů a my se při její prohlídce dozvíme to nejdůležitější ze života včel. O tom, že jsou velmi pracovité a také neuvěřitelně chytré, snad ani mluvit nemusíme.
    14:29
    Chřibská
     Chřibskou v nejzapadnějším koutě Lužických hor jsme už navštívili. Tehdy nás zajimalo hlavně muzeum věnované zdejšímu nejslavnějšímu rodakovi Tadeášovi Haenkemu. Dnes se potěšíme krásnou přírodou a také se zastavime u několika místních pamětihodností
     18:43
     Zvonař Michal Votruba
      V dílně mladého zvonaře Michala Votruby v Myslkovicích u Soběslavi se nedávno odléval zvon pro obec Řípec. A tak jsme se vyrazili podívat, co všechno zvonařina obnáší. Nemůžeme si samozřejmě odpustit malý výlet do historie, takže zavzpomínáme na Marii Terezii.
      23:02
      Ostrostřelci v Rakovníku
       První zmínky o ostrostřelcích ve světě pocházejí z 11. a 12. století, u nás pak ze století patnactého, kdy vznikaly první spolky v Teplicích a Duchcově. Na počátku šestnáctého století je pak už doložen i ostrostřelecký spolek v Rakovníku.
       27:28
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        3. červen 2012

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám