Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Plaňany

Plaňany Plaňany nedaleko Kolína historie poprvé zmiňuje už dávno, Ovšem jako Plaňasy. Stávaly na obchodní stezce, později na císařské silnici mezi Prahou a Vídní. Procházeli a později projížděli jimi tudíž všichni putující oběma směry, vojáky nevyjímaje. Ale i jejich vpády Plaňany přežily a je v nich dodnes k vidění hodně zajímavostí. Nejvíc asi na první pohled upoutají věže. Patří různě starým kostelům a zvonici. Nejmladší je kostel sv. Jana Křtitele. Vyrostl na počátku 20. století a nepřehlédnutelná je jeho věž. Odchýlila se totiž na vrcholku o celý metr do strany. Mladému kostelu dělá společnost druhý, o devět století starší. A hned vedle nich můžeme obdivovat renesanční zvonici. Povídat si budeme i o zvonech, nejen o tom, který zdobí zvonici.

MapaPlaňany
videoPlaňany
...
video video

Plaňany

Lesní ateliér Kuba

Lesní ateliér Kuba Kersko proslavil hlavně spisovatel Bohumil Hrabal, který v něm žil. Dlouhé roky ale jméno lesní osady šíří do světa také keramik Bronislav Kuba. Pochází z Moravy, do středních Čech se přestěhoval za manželkou a společně dnes provozují Lesní ateliér Kuba. V něm vznikají na hrnčířském kruhu různé dekorativní předměty z hlíny, například kočičky, zajíčci, ovečky a kytičky. Pan Kuba vyrábí zásadně na kruhu, rád používá šamotové hlíny, což není úplně obvyklé. Prozradí nám, v čem je jejich přednost a ukáže, jak se v jeho rukách rodí zajíček. Dozvíme se také, proč začal vyrábět kočky a seznámíme se s kočičí modelkou, která s Kubovými žije už dvanáct let. Pozveme vás také na výstavu, na které si prohlédnete kresby džbánů řady známých osobností, výrobky různých keramiků a na ukázky tradičních řemesel.

MapaLesní ateliér Kuba
videoLesní ateliér Kuba
...
video video

Lesní ateliér Kuba

Čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy Čarodějnické procesy v 17. století stály v kraji kolem Jeseníku život zhruba půl třetí stovky nevinných lidí, což nemá obdoby v celé střední Evropě. Při prohlídce expozice ve sklepení bývalé vodní tvrze v Jeseníku, která je procesům věnována, se dozvíme všecho podstatné. Například to, že první ženou upálenou za čarodějnictví tu byla Barbora Schmiedová, kterou na smrtelné posteli obvinil její manžel. A pak se spustila obrovská vlna. Mezi odsouzenými byly hlavně chudé ženy – žebračky, porodní báby, nechyběly ale ani ženy z majetnějších kruhů. Při mučení se obviňovali i příbuzní, životem si nebyl jistý nikdo. Hlavními příčinami celé hrůzy byly válka, bída, hlad, dobytčí mor i společenský úpadek. Lidé věřili, že čarodějnice existují a je potřeba je vyhubit. Oheň pak měl očistit a zachránit jejich zbloudilé duše.

MapaČarodějnické procesy
videoČarodějnické procesy
...
video video

Čarodějnické procesy

Modelové kolejiště

Modelové kolejiště Koleje a vlaky na nádraží bývají většinou samozřejmostí. Na pražském Proseku jsou ale velkou atrakcí. Milovníci mašinek všeho věku se sem mohou vydat za modelovým kolejištěm. Nevídanou expozici připravili členové místního Pragoclubu, kteří se nechali inspirovat výstavou u příležitosti stého výročí modelářské legendy Jaroslava Lišky v Chodovské tvrzi. Získali trvalé prostory a pustili se do práce. Na jejich kolejišti jezdí předválečné motoráky, ale také vlaky starší a slavnější, například Modrý šíp nebo Vindobona. A projet tu může i Orient Express. Zajímavým zpestřením je i výstava starých železničních hraček. Kromě vozidel, lokomotiv a dalších kousků, je na ní k vidění i korespondence tehdejších obchodníků a zákazníků. Takže přesun do dávných časů je ještě autentičtější.

MapaModelové kolejiště
videoModelové kolejiště
...
video video

Modelové kolejiště

Chov koní ve Slatiňanech

Chov koní ve Slatiňanech Koně byli velkou láskou pánů z Auerspergu. A tak na konci 19. století vybudovali u svého sídla ve Slatiňanech nejmodernější stáje v celé tehdejší monarchii. Koně byli připravováni na dostihy, vozili kočáry, ale samozřejmě také pány na hony. Ve zdejším kraji byly oblíbené hony parforsní, které nekončily smrtí zvířete. Takový jelen chovaný v oplůtku byl dovezen na hon a po něm se zase do oplůtku vrátil. Od roku 1945 jsou v hřebčíně doma starokladrubští vraníci, kteří sem byli přestěhováni z Průhonic. Kladrubští koně se původně chovali ve více barvách, pak se ustálila bílá a černá. Vraníky měli v oblibě představitelé habsburské vládnoucí dynastie, a tak po pádu monarchie byli stejně jako všechno s ní spojené v nemilosti. Profesor František Bílek ale zachránil tmavé krasavce před vyhubením, a tak je můžeme v slatiňanském hřebčíně obdivovat i my.

MapaChov koní ve Slatiňanech
videoChov koní ve Slatiňanech
...
video video

Chov koní ve Slatiňanech

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat Manželé Tugendhatovi si v roce 1928 nechali vybudovat velmi výjimečné rodinné sídlo. Za cenu vily, jejíž stavbu dostal na starost Ludwig Miese van der Rohe, by si tehdy pořídili hned několik běžných domů. Jejich vila je ale natolik výjimečným dílem, že byla v roce 2001 zapsána na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. A po rekonstrukci je nyní znovu přístupná návštěvníkům. Zařízení vzbuzuje pocit, že Tugendhatovi odešli jen krátce před naším příchodem. Obdivovat můžeme jednoduché vybavení bez doplňků zútulňujících prostory, technické vymoženosti jako klimatizaci či zabezpečovací systém a hlavně velký prosklený pokoj, který byl chloubou manželů Tugendhatových. Mazal přechod mezi exteriérem i interiérem. Paní domu prý milovala lenošení u oken.

MapaVila Tugendhat
videoVila Tugendhat
...
video video

Vila Tugendhat

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST