26 minut

1. duben 2012

Část: Plaňany

Obsah dílu

Plaňanští zvoníci — Keramik Bronislav Kuba — Čarodějnické procesy — Modelové kolejiště — Kladrubští koně — Vila Tugendhat

Části dílu

01:31
Plaňany
  Plaňany nedaleko Kolína historie poprvé zmiňuje už dávno, Ovšem jako Plaňasy. Stávaly na obchodní stezce, později na císařské silnici mezi Prahou a Vídní. Procházeli a později projížděli jimi tudíž všichni putující oběma směry, vojáky nevyjímaje.
  05:19
  Lesní ateliér Kuba
   Kersko proslavil hlavně spisovatel Bohumil Hrabal, který v něm žil. Dlouhé roky ale jméno lesní osady šíří do světa také keramik Bronislav Kuba. Pochází z Moravy, do středních Čech se přestěhoval za manželkou a společně dnes provozují Lesní ateliér Kuba.
   09:04
   Čarodějnické procesy
    Čarodějnické procesy v 17. století stály v kraji kolem Jeseníku život zhruba půl třetí stovky nevinných lidí, což nemá obdoby v celé střední Evropě. Při prohlídce expozice ve sklepení bývalé vodní tvrze v Jeseníku se dozvíme všecho podstatné.
    13:01
    Modelové kolejiště
     Koleje a vlaky na nádraží bývají většinou samozřejmostí. Na pražském Proseku jsou ale velkou atrakcí. Milovníci mašinek všeho věku se sem mohou vydat za modelovým kolejištěm.
     16:34
     Chov koní ve Slatiňanech
      Koně byli velkou láskou pánů z Auerspergu. A tak na konci 19. století vybudovali u svého sídla ve Slatiňanech nejmodernější stáje v celé tehdejší monarchii. Koně byli připravováni na dostihy, vozili kočáry, ale samozřejmě také pány na hony.
      20:25
      Vila Tugendhat
       Manželé Tugendhatovi si v roce 1928 nechali vybudovat velmi výjimečné rodinné sídlo. Za cenu vily, jejíž stavbu dostal na starost Ludwig Miese van der Rohe, by si tehdy pořídili hned několik běžných domů
       24:07
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        8. duben 2012

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám