Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hvězdy a Růže

Hvězdy a Růže Na jihu Čech nás tentokrát čeká výlet ke hvězdám. V českobudějovické hvězdárně a planetáriu připravili výstavu o tom, co měli s hvězdami společného slavní páni z Rožmberka. A asi málokoho překvapí, že osvícení šlechtici Vilém a Petr Vok sledovali a také podporovali práci slavných badatelů. Jejich hostem býval například Tycho Brahe, Johannes Keppler se od nich dokonce dočkal významného příspěvku na své výzkumy. Na výstavě si prohlédneme mimo jiné sluneční hodiny, které pánům z Růže měřily neúprosný čas. K nejvzácnějším exponátům patří armilární sféra, tedy něco jako děravý nebo průhledný hvězdný glóbus, který zapůjčil Vyšebrodský klášter. A nezapomeneme ani na Observatoř na Kleti. Mezi planetkami, které tamní astronomové objevili, je i ta, které dali jméno Petr Vok.

MapaHvězdy a Růže
videoHvězdy a Růže
...
video video

Hvězdy a Růže

Jeleni v Krkonoších

Jeleni v Krkonoších Víte, že paroží jelena může vážit i dvacet kilogramů a že ho příroda nevymyslela jako zbraň do soubojů, jak si mnozí z nás myslí? Už jste někdy viděli spodní řezáky, kterými jeleni dokáží loupat kůru ze stromů jako dlátem? Tohle všechno a ještě spoustu dalších zajímavostí se dozvíte při návštěvě obory v Horních Lysečinách, kam chodí přezimovat hlavně laně s kolouchy a společnost jim dělá pár mladých jelenů. Lesníci se tady i v dalších oborách o zvěř starají a vypouštějí je zpátky do přírody až na jaře. Přes zimu by totiž mimo jiné zvládli zničit kvůli nedostatku pastvy spoustu stromů a keřů. A nutno podotknout, že naprostá většina zástupců krkonošské vysoké zvěře se na už na tenhle servis zvykla a v oborách zimu tráví naprosto spokojeně. K informacím o životě vysoké zvěře v našich nejvyšších horách přidáme i nějaké o myslivosti a dáme vám šanci přiučit se myslivecké hantýrce.

MapaJeleni v Krkonoších
videoJeleni v Krkonoších
...
video video

Jeleni v Krkonoších

Ramzová

Ramzová Využití sněhové nadílky nabízejí všem jejím milovníkům nejen Krkonoše nebo Beskydy, ale také Jeseníky. My si tentokrát budeme zimních radovánek užívat v Ramzové a jejím okolí. Kdysi přes zdejší sedlo vedla obchodní stezka spojující střední Moravu s Jeseníky a Slezskem. Na konci 19. století se tudy začaly šplhat i vlaky. Nejprve se uvažovalo o železničním tunelu, pak vyhrála varianta povrchová, trať si pro náročné stoupání vysloužila název Slezský Semmering. Milovníkům lyží jsou v Ramzové k dispozici sjezdovky, ale i řada běžeckých tras. Jedna z nich například vede do Lipové lázní a pak do lyžařského středisla v Miroslavi. Pokud si ji vyberete, můžete se těšit i na krásnou přírodu. V zimě ji sice trochu zakrývá sníh, ale ani tak nepřijdete zkrátka. Určitě nepřehlédnete například Obří skály nebo Mordovou rokli či Krvavou skálu.

MapaRamzová
videoRamzová
...
video video

Ramzová

Velorex džínový

Velorex džínový Manželé Rekovi z Oldřichova u Písku se živí šitím oblečků. Nutno ovšem dodat, že jsou to obleky trochu neobvyklé, poměrně rozměrné a nedělají v nich parádu slečny či mladí muži, ale naopak hodně letitá vozítka. Marie s Miroslavem totiž oblékají stará auta, motorky, lodě i kočáry a kočárky. Začali kdysi tím, že si vyfrajeřili vlastního automobilového stařečka a jejich okolí se to tak zalíbilo, že se koníček proměnil v zdroj obživy. V duchu známé písničky Ivana Mládka tu jednoho velorexového dědouška dokonce oblékli do džínoviny. Prozradí nám, jak se na veterány šije, co je nejsložitější i jaký materiál je v módě. A pochlubí se taky jedním ze svých pokladů. Starou Tatřičkou, kterou paní Marie dostala jako dárek ke třicátinám a její nový kabát díky nedostatku času až k jubileu o dost pozdějšímu.

MapaVelorex džínový
videoVelorex džínový
...
video video

Velorex džínový

Muzeum hraček

Muzeum hraček Říká se, že ten, kdo si hraje, nezlobí. Jestli to opravdu platí, to si můžete na vlastní kůži vyzkoušet v Benátkách nad Jizerou. Muzeum hraček na tamním zámku láká děti i dospělé. Je výsledkem čtyřicetileté sběratelské vášně Jiřího Fialy. V jeho sbírce najdete hračky ze světa malých slečen i pánů kluků. Vzhledem k tomu, že paní Fialová pochází z dalekého Japonska, octly se mezi exponáty například také dětské kuchyňky z její domoviny. Největší zájem mají návštěvníci o různé mašinky. Na budování téhle části muzea se podílel i Fiala junior, který vlaky a vše s nimi spojené miluje od dětství. Sběratel hraček většinou nekončí jen u prostého hromadění. Získané předměty je potřeba zrestaurovat, občas opravit či upravit. I to u Fialů zvládají. Jiří Fiala se dokonce pouští i do výroby hraček, ukázkou je například náměstíčko umístěné ve výklenku.

MapaMuzeum hraček
videoMuzeum hraček
...
video video

Muzeum hraček

Metalová cesta

Metalová cesta Mladou Boleslav proslavily především automobily značky Škoda. Ale rozhodně to není to jediné, čím se může město pochlubit. Přesvědčí nás o tom naučná stezka Metalová cesta, která na čtyřech kilometrech nabídne hned patnáct zastavení. Kromě zajímavých památek a dalších míst se mohou návštěvníci těšit i na kovové plastiky z dílny Davida Szalaye, které tematicky vystihují každé ze zastavení. Nikoho asi moc nepřekvapí, že výchozím místem je Auto Škoda Muzeum, kde odpočívají nejslavnější veteráni z továrny, kterou pánové Laurin a Klement založili už na konci 19. století. Za pozornost stojí i secesní budova divadla nebo hrad Michalovice. Ten prý vyrostl během 13. století a k jeho zajímavostem patří věž. Je totiž šikmá skoro stejně jako slavná kolegyně v italské Pise. Putování městem zakončíme na letišti, kde si připomínají jedno slavné výročí.

MapaMetalová cesta
videoMetalová cesta
...
video video

Metalová cesta

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST