Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Bartošovice v Orlických horách

Bartošovice v Orlických horách Sníh konečně zavítal i do nižších poloh, ale nejvíc si ho přece jen užívají na horách. My vám nabídneme výlet na běžkách v Orlických horách, u Bartošovic. A při sportování nezapomeneme ani na prohlídku místních pamětihodností a na malou výpravu do historie. Zmínky o Bartošovicích bychom v historických pramenech našli před řadou století, v sedmnáctém už tu například měli most spojující je se sousedním Pruskem. A obec se může pochlubit i jedním prvenstvím. Zdejší kolář Klemens Neuman vyráběl už před světovou válkou číslo jedna jako první v Orlických horách lyže. Na těch se tu v té době také závodilo. My se v bílé stopě projedeme i v okolí obce. Cestou se nám naskytne výhled na část Orlických hor a dokonce i na Jeseníky s nepřehlédnutelným Králickým Sněžníkem.

MapaBartošovice v Orlických horách
videoBartošovice v Orlických horách
...
video video

Bartošovice v Orlických horách

Galerie veteránů

Galerie veteránů Motokrosové stroje, ale i další motocykly české výroby nás čekají v nově otevřené Galerii veteránů otce a syna Bártových. Navštívíme ji v Chlumčanech na Plzeňsku. Starší z nadšených sběratelů kdysi jezdil motokros a mladší zdědil lásku kparťákům s dvěma koly a motorem po něm. Pustili se společně do shánění reprezentantů vyhlášených i méně známých značek tuzemské výroby. V jejich sbírce mohou návštěvníci obdivovat Jawy, Čezety i Pragovky. Dvacet let oba sháněli v Česku i po Evropě různé poklady, z nichž nejstarší spatřily světlo světa už před druhou světovou válkou. Jeden z prvních motocyklů JAWA je například složen z dílů, které tehdy výrobce dovezl z Anglie. Na čestném místě expozice se pak vyjímá úplně první motokrosový speciál vyrobený u nás, právě na něm brázdil terén starší z provozovatelů Galerie veteránů.

MapaGalerie veteránů
videoGalerie veteránů
...
video video

Galerie veteránů

Veselí kostlivci

Veselí kostlivci Kalendář podzimního a zimního období je celkem bohatý na různé svátky. Advent vrcholící Vánoci patří k těm nejočekávanějším. Všichni známe zvyky, které k tomuto období patří u nás. Jak se tyhle svátky slaví v jiných koutech naší planety, o tom víme většinou pramálo. Seznámit se s tradicemi, které provázejí přelom roků v dalekém Mexiku, se mohou návštěvníci výstavy Veselí kostlivci. Možná při její prohlídce získáte inspiraci pro zpestření vlastních svátečních chvil. Nejpřekvapivějším poznatkem asi pro všechny bude fakt, že Mexičané si v poměrně veselém duchu užívají i svátek věnovaný zemřelým, tedy Dušičky. Na hřbitovech dokonce pořádají pikniky, při nichž symbolicky hodují s dušemi svých blízkých. A doma pro dušičky chystají dárečky.

MapaVeselí kostlivci
videoVeselí kostlivci
...
video video

Veselí kostlivci

Kartáčník Alois Štěpánek

Kartáčník Alois Štěpánek Takový ručně vyrobený kartáč nebo smeták by určitě přivítala každá hospodyňka. Pořídít byste si ho mohli v Brodku u Konice v Olomouckém kraji. Tam totiž provozuje kartáčnické řemeslo Alois Slepánek. Jeho příběh nezačíná kdesi u prarodičů, kteří by předávali řemeslo dalším generacím. Je tomu přesně naopak. Výrábět kartáče se naučil on sám a pak zaučil rodiče, kteří jsou v důchodu a v případě velké poptávky mohou přiložit ruku k dílu. Dozvíme se, jaké dřevo pan Slepánek nejčastěji a nejraději používá a kde shání například žíně, které dřív bývaly běžně dostupné. Pan Slepánek vyrábí kartáče pro silničáře, speciální smetáčky pro včelaře, ale třeba také důležité pomůcky pekařů, takzvané „vlažovky“ z prasečích štětin. A všechno hezky postaru a ručně.

MapaKartáčník Alois Štěpánek
videoKartáčník Alois Slepánek
...
video video

Kartáčník Alois Slepánek

Jihomoravské muzeum

Jihomoravské muzeum Z návštěvy Znojma si tentokrát odvezeme předevěším umělecké zážitky. Vydáme se do dvou ze šesti objektů Jihomoravského muzea. Jedním z nich je Dům umění na náměstí. Jedná se o jeden z nejstarších renesančních domů na Moravě, který vznikl na místě dvou menších gotických domů v polovině 16. století. Najdeme v něm vzácná umělecká díla z období gotiky, renesance a baroka. Prohlédneme si i sbírku Mince zemí Koruny české, kterou v 19. století shromáždil učitel Josef Květoň. Pak se přesuneme do areálu minoritského kláštera, který byl založen ve 13. století. V kryptě jeho chrámu byl dokonce pochován Přemysl Otakar II. V expozici této části Jihomoravského muzea zaujmou docela určitě například orientální zbraně. Většina z nich pochází z 19. století, ale některé exponáty pamatují i o dost víc.

MapaJihomoravské muzeum
videoJihomoravské muzeum
...
video video

Jihomoravské muzeum

Cvikov

Cvikov Cvikov bývá nazýván jednou z bran do Lužických hor. Historické prameny ho zmiňují už ve 13. století, kdy na obchodní stezce z Čech do Žitavy stávala osada Czwikaya. Vzpomínkou na nejstarší časy je kostel svaté Alžběty, původně býval dřevěný, pak ale vyhořel a na místě vyrostl jeho kamenný, gotický nástupce, který byl později ještě přestavěn v barokním slohu. Hlavní oltář zdobí, navzdory tomu, že zdejší kraj obývalo převážně německé obyvatelstvo, sochy českých patronů – svaté Ludmily a svatého Václava. Při výletu do okolí určitě nepřehlédneme Kalvárii se 14 zastaveními. K jejímu vzniku se váže zajímavá legenda. A pověst provází i hrad Milštejn, dávné sídlo Berků z Dubé. Mimochodem Milštejn okouzlil i Karla Hynka Máchu.

MapaCvikov
videoCvikov
...
video video

Cvikov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST