Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Morávka

Obec Morávka v Beskydech najdete podél toku stejnojmenné řeky. Ještě před sto lety tu žily čtyři tisícovky obyvatel, dnes se jejich počet ztenčil na čtvrtinu. My si ale budeme užívat krás zdejší přírody. Poznat nám ji pomůže hned několik naučných stezek. Vypravíme se po té, která nás zavede k pramenům Morávky. Čeká nás pořádný výšlap, najdeme je totiž v nadmořské výšce 880 metrů. Voda z téhle řeky chutná i medvědům, rysům nebo vlkům, kteří jedině v tomhle pohoří žijí společně. A díky přehradě, která na Morávce vyrostla v šedesátých letech minulého století, mohou jednu z nekvalitnějších povrchových vod u nás využívat třeba při vaření piva v Nošovicích. Zastavíme se i na poutním místě na Prašivé, kde si prohlédneme kromě kostela také horskou chatu z počátku minulého století.

MapaMorávka
videoMorávka
...
video video

Morávka

Muzeum alchymistů

Rájem pro všechny milovníky tajemna se určitě stane Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy, které bylo nedávno otevřeno na Jánském vršku v Praze. A ne náhodou v domě, kde před staletími žil slavný alchymista Edward Kelley. Připomeneme si časy, kdy Praha byla díky císaři Rudolfovi II. místem alchymistům a mágům zaslíbeným. I v domě U osla v kolébce bychom tehdy našli laboratoř, ve které probíhaly pokusy o výrobu zlata nebo o stvoření umělého člověka. A dozvíme se o řadě dalších osobností, které tajemno velmi zajímalo. Z naší historie bychom mohli zmínit například Otce vlasti Karla IV., z významných návštěvníků Prahy pak třeba Wiliama Shakespeara. A nezapomeneme ani na chvíli nahlédnout do Faustova domu.

MapaMuzeum alchymistů
videoMuzeum alchymistů a mágů
...
video video

Muzeum alchymistů a mágů

Vrch Vladař

Vrch Vladař nedaleko Žlutic na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje patří k nejkrásnějším stolovým horám. Je ale také místem s dlouhou historií. Poprvé se na něm naši předci usídlili praveděpodobně už půl tisíciletí před naším letopočtem. Před několika desítkami let čistě náhodou narazil na zbytky dřevěných trámů bagrista při hloubení rybníčku pro dětský tábor. A archeologové zjistili, že jde o objev jako hrom. Při naší procházce si prohlédneme valy, které dosahují v součtu délky 11 kilometrů a chrání plochu zhruba 115 hektarů. Většinu z této plochy zabíralo podhradí, malá část pak patřila akropoli. Po prvních obyvatelích se tu zabydleli možná i Keltové a několik dní tu se svým vojskem strávil ještě mnohem později také Jan Žižka.

MapaVrch Vladař
videoVladař
...
video video

Vladař

Muzeum výpočetní techniky

Chtěli byste zavzpomínat na časy, kdy počítačové systémy plnily velké sály? Pak se s námi vypravte do prvního muzea výpočetní techniky. Najdeme ho v kulturním domě v Hosticích u Rudy nad Moravou na Šumpersku. Na svědomí ho má počítačový nadšenec a vystudovaný fyzik Jan Raida. Kromě pracoviště na přípravu dat s děrovačkou a dnes už zapomenutou děrnou páskou tu najdeme například harddisk, který byl v roce 1987 k sehnání v USA, ale také přenosný svazek disků, který se na první pohled podobá protitankové mině. K unikátům patří jednojehličková tiskárna BT 100, které se říkalo „splašený hřebík“ a která jednu potištěnou stránku A4 vydala zhruba za půl hodiny, nebo první československý notebook s připojením na televizi a magnetofon.

MapaMuzeum výpočetní techniky
videoMuzeum výpočetní techniky
...
video video

Muzeum výpočetní techniky

Vrbice

Vrbice je jednou z mnoha malebných vinařských vesniček na jihu Moravy. Nepřehlédnutelná je už zdáli zejména díky své dominantě, kostelu sv. Jiljí, který vyrostl na počátku 20. století na vrchu Stráž. Samotná obec vznikla v časech Přemysla Otakara I., který tu nechal zřídit strážní hlídku na ochranu okolních vinařských vesniček. Do samotné Vrbice vinnou révu rozšířili buď původní rakouští obyvatelé, kteří osídlili oblast pod strážní hlídkou, nebo templáři, kteří přišli těsně před polovinou 13. století do nedalekých Čejkovic. První vinné sklepy v obci vyrostly pravděpodobně v časech Habánů neboli Novokřtěnců, kteří pobývali na jihu Moravy ve století šestnáctém. Několik starých sklepů se dochovalo dodnes, ale vinařským centrem je v současnosti sklepní lokalita pod kostelem, kde na počátku 20. století vyrostlo postupně více než tři sta sklepů vlastně v sedmi patrech nad sebou.

MapaVrbice
videoVrbice
...
video video

Vrbice

Obří důl

Časy, kdy Krkonoším vládly ledovce, si připomeneme při procházce po naučné stezce, která nás provede z Pece pod Sněžkou Obřím dolem, kolem bývalé Obří boudy a kolem boudy Luční nás do horského střediska zase vrátí. Před stovkami milionů let vzniklo v našich nejvyšších horách něco přes tři desítky ledovců, po nichž tu zůstalo několik krásných ledovcových údolí. K těm nejznámějším patří Obří důl. Nejkrásnější výhled na něj se nám nabídne, pokud vystoupáme nad bývalý důl Kovárna. Jeho chodbami a štolami je prošpikován nejvyšší vrchol Česka – Sněžka. Mimochodem, středověcí horníci hodně připomínali pohádkové permoníky. Byli vousatí, malí, aby se mohli pochybovat v nízkých a úzkých chodbách a měli čepici do špičky uvnitř vycpanou, aby si nerozbili hlavu o skálu.

MapaObří důl
videoObří důl a spol.
...
video video

Obří důl a spol.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST