Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Knihovna Strahovského kláštera

Knihovna Strahovského kláštera Ohromná knihovna patří k chloubám pražského Strahovského kláštera. Vznikla spolu s klášterem v roce 1140, ale na konci 18. století byla přestavěna, aby se do ní vešly regály, které zdejší opat koupil z kláštera v Louce. Velkou rekonstrukcí prošel větší ze sálů knihovny – Filozofický – v nedávné době. Restaurátoři se snažili nejen vrátit celému prostoru zašlý lesk, ale také přiblížit jeho podobu co nejšetrněji té původní. Věnovali se i velké stropní malbě, kterou vídeňský malíř Anton Maulbertsch s jediným pomocníkem vytvořil za neuvěřitelných šest měsíců. Při obnově se podařilo objevit nejen zajímavosti z doby tvorby malby, ale také motivy, které byly v průběhu staletí zamalovány.

MapaKnihovna Strahovského kláštera
videoKnihovna Strahovského kláštera
...
video video

Knihovna Strahovského kláštera

Tichá Orlice

Tichá Orlice Posledních letních dnů využijeme k tomu, abychom se ještě vypravili na vodu. Tentokrát nás zlákala Tichá Orlice, konkrétně její šestnáctikilometrový úsek mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí. Patří prý k nejkrásnějším. Nejprve se porozhlédneme v okolí Letohradu, kde bylo nedávno otevřené přírodní geologické a vodní muzeum. Pak se zastavíme u hradu Lanšperk, který střežil Tichou Orlici už na konci 13. století. Dlouho byl centrem panství, pustnout začal poté, co se místní šlechta přestěhovala do pohodlnějších a modernějších zámků. Z vyhlídkové plošiny dohlédneme pořádně daleko, až k Jeseníkům. Naše putování skončíme u tábořiště Cakle a poradíme vám, jak spojit výlet po vodě s yklistickým.

MapaTichá Orlice
videoTichá Orlice
...
video video

Tichá Orlice

Lašské muzeum Kopřivnice

Lašské muzeum Kopřivnice Do Kopřivnice se vypravíme za historií výroby, která slavila úspěchy nejen u nás. Nenechte se zmýlit, řeč tentokrát opravdu nebude o Tatrovce. Zabrousíme ještě dál do historie. V roce 1811 se tu Jan Raška pustil do výroby keramiky. Velmi záhy začaly výrobky z jeho továrny dobývat nejen domácnosti prostých lidí, ale získaly si oblibu i v zámožných rodinách. Mohlo by se zdát, že konec slavných časů přinesl nástup porcelánu, který keramiku válcoval. Ale Raškovi zareagovali velmi pohotově a pustili se do výroby kachlových kamen, o které byl zájem až ve Vídni. Pece v továrně definitivně vyhasly v šedesátých letech minulého století, ale díky expozici Lašského muzea si můžeme krásu sortimentu připomenout i dnes.

MapaLašské muzeum Kopřivnice
videoLašské muzeum Kopřivnice
...
video video

Lašské muzeum Kopřivnice

Uhelné safari

Uhelné safari Jedním z nových výletních cílů návštěvníků severu Čech je uhelné safari. Netušíte, co si pod tímto pojmem máte představit? Tak se na Mostecko vydejte s námi. Místa, kterým vládla těžba hnědého uhlí, si můžete prohlédnout pěkně zblízka. Zpřístupněna je řada lomů, kde se místní poklad dobýval, vypravit se můžete až do hloubky dvou stovek metrů, kde vás čekají stroje, bez kterých by se tu sotva obešli. K unikátům patří třeba skrývkové rypadlo RK 500. Právě tady najdete jediný exemplář, který je na severu naší země k vidění. Prohlídka nabízí také pohled na jednotlivé geologické vrstvy při těžbě odkryté. A na řadu přijde i vlídnější prostředí. Třeba golfové hřiště vzniklé rekultivací dolů či umělé jezero vytvořené zaplavením težební jámy.

MapaUhelné safari
videoUhelné safari
...
video video

Uhelné safari

Kutnou Horou na kole

Kutnou Horou na kole Kutnou Horu a její okolí budeme tentokrát poznávat z cyklistického sedla. Čeká nás pětatřicet kilometrů dlouhá naučná cyklostezka s více než padesátkou zastavení, která začíná u Vlašského dvora. Nabídne nám několik výhledů, a nutno říct, že některé zatím málo známé, na město a pak samozřejmě řadu přírodních nebo geologických zajímavostí. Vypravíme se například na tři vrchy – Kuklík, Sukov a Kaňk, o kterých se při své věštbě zmiňovala už kněžna Libuše. Dozvíme se, že například na Sukově se už ve dvanáctém století pěstovala vinná réva, což uvádí i Kosmas ve své kronice. A narazíme také na partu nadšenců, kteří čistí starou štolu Blátivka, aby ji mohli zpřístupnit návštěvníkům.

MapaKutnou Horou na kole
videoKutnou Horou na kole
...
video video

Kutnou Horou na kole

Vrčeňský mlýn

Vrčeňský mlýn Nedaleko Nepomuku, v obci Vrčeň vybudovali před stovkami let cisterciáčtí mniši z blízkého kláštera pilu. Časem k ní přistavěli i mlýn, ve kterém se před čtyřmi stoletími usadili předci dnešního majitele Jaroslava Barocha. Ti tu mleli mouku až do druhé světové války, kdy jejich práci zastavili Němci. Na samém počátku dvacátého století se rodina pustila do velké přestavby mlýna. Vodní kola nahradila Francisova turbína, která poháněla transmisi. Rekonstrukce byla velmi nákladná a také moderní. Pan Baroch se sice nikdy, navzdory rodinné tradici, mlynářem nestal, ale přesto nám při prohlídce ukáže, jak to všechno ve mlýně fungovalo a co všechno předcházelo tomu, než si zákazníci mohli odvézt mouku.

MapaVrčeňský mlýn
videoVrčeňský mlýn
...
video video

Vrčeňský mlýn

Stopáž27 minut
Rok výroby 2011
 P ST