Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Zlaté Hory

Zlaté Hory Zlaté Hory na Jesenicku a jejich okolí kdysi oplývaly bohatstvím takřka pohádkovým. Rýžovalo se tu totiž zlato. Údolím ztracených štol se po naučné stezce vypravíme do míst, kde se dřív vzácná ruda nacházela a taky zpracovávala. Práce to nebyla vůbec jednoduchá. Nejprve se ve speciálních mlýnech rozdrtila na drobné kamínky a pak ještě pomlela. Teprve poté se z namleté mouky získávalo zlato. Zlaté časy připomínají budovy věrné kopie středověké mlýnice a také expozice v muzeu ve Zlatých Horách. V něm ale najdeme vzpomínky i na méně radostné časy, na období velkých čarodějnických procesů, během nichž přišla o život bezmála stovka lidí, většinou žen ze zámožných rodin.

MapaZlaté Hory
videoZlaté Hory
...
video video

Zlaté Hory

Klatovský karafiát

Klatovský karafiát K pýchám Klatov patří karafiát. Voní po skořici a hřebíčku, hýří všemi barvami a také počtem okvětních lístků předčí svého francouzského předka. Do Klatov přivezl semínka drobnokvětého karafiátu po napoleonských válkách rytmistr baron Volšanský. Nejprve se pustil do pěstování dovezené květiny a posléze i do jejího šlechtění. A za pár let byl na světě klatovský karafiát, který švédský botanik Carl Linné označil dokonce za božský. Bohaté a voňavé květy dnes můžeme obdivovat podél městských hradeb a navíc zavítáme k pěstiteli Petrovi Pošefkovi, který nám prozradí, jak moc je složité takový klatovský karafiát vypěstovat a že na výsledek si musíme počkat pět až sedm let.

MapaKlatovský karafiát
videoKlatovský karafiát
...
video video

Klatovský karafiát

Nové Strašecí – Keltové

Nové Strašecí – Keltové Za tajemnými Kelty se vypravíme do muzea v Novém Strašecí. Doklady o jejich osídlení najdeme po celých Čechách, ale právě na Novostrašecku bylo velmi významné. Tamní obyvatelé jako první začali používat švartnu. Vyráběli z ní korálky a další předměty, které dokázali vyhladit tak, že vypadaly skoro jako černé sklo. Zájem o ně byl v celé Evropě. V expozici muzea se o Keltech dozvíme podstatně víc. Narazíme tam například na opukovou hlavu Kelta, prý nejkrásnější v celé Evropě, a připomeneme si i to, jak naši dávní předci žili a co jedli. A abychom nebyli jednostranní, vydáme se alespoň na chvíli i po stopách Slovanů, kteří mají v muzeu v Novém Strašecí také svou expozici.

MapaNové Strašecí – Keltové
videoNové Strašecí - Keltové
...
video video

Nové Strašecí - Keltové

Lomnické kávomlýnky

Lomnické kávomlýnky Mletí kávy je pro nás věcí naprosto samozřejmou, málokdo z nás asi tuší, že ještě na počátku 20. století se u nás používaly mlýnky výhradně z dovozu. Po skončení první světové války se v Lomnici nad Popelkou pustili bratři Ouhrábkové do jejich výroby a byli v tehdejším Československu jedinou firmou v tomto oboru. Vlastnili dokonce patent na mlýnek s děleným mletím, který se hodil na výrobu různých směsí či náhražek, jako byla kupříkladu cikorka. Podnikání bratrů, kteří své mlýnky dokonce vyváželi do zahraničí, zastavilo znárodnění. Po letech ho obnovili vnuci, kteří pokračují ve výrobě stejných typů a používají dokonce staré prvorepublikové stroje. Do historie kávomlýnků můžete nahlédnout i v lomnickém muzeu.

MapaLomnické kávomlýnky
videoLomnické kávomlýnky
...
video video

Lomnické kávomlýnky

Plavba Ratibořickým údolím

Plavba Ratibořickým údolím Božena Němcová sotva mohla tušit, jak oblíbeným místem se stane „její“ Babiččino údolí. Láká k výletům turisty i cyklisty a zajímavým cílem je i pro vodáky. Ti mohou vyrazit na řeku Úpu, která má dostatek vody vždycky už od jara díky tání. Vedle prohlídky samotného údolí se jim naskytnou další zajímavé pohledy. My vás upozorníme například na osadu Boušín. Za pozornost stojí kostel zasvěcešný Panně Marii a také studánka, jejíž voda prý dokáže uzdravovat. Pak nás čeká Viktorčin splav. Není to sice ten původní, u kterého sedávala Viktorka, ale měli byste si na něj dát pozor. Je dost záludný. Naši cestu pak zakončíme kousek od ratibořického zámku.

MapaPlavba Ratibořickým údolím
videoPlavba Ratibořickým údolím
...
video video

Plavba Ratibořickým údolím

Starověké umění v Paláci Kinských

Starověké umění v Paláci Kinských Pražská rakev, malby čínských mistrů na hedvábí a spousta dalších hodně starých uměleckých děl je v současné době k vidění v Paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Expozice nabízí ukázky umění, které vznikalo v průběhu sedmi tisíc let. Nahlédnout tak obrazně můžeme do starého Egypta, který připomíná nejen už zmíněná Pražská rakev, ale třeba také dřevěná plastika princezny z páté dynastie. Těšit se můžeme i na exponáty pocházející ze starého Řecka a zkrátka nepřijdou ani příznivci dávných mistrů asijského umění. Na papíře či hedvábí zvěčňovali nejčastěji krajinu, květiny i zvířata. Zvířata prý vždy malovali živá a rádi zaznamenávali detaily.

MapaStarověké umění v Paláci Kinských
videoStarověké umění v Paláci Kinských
...
video video

Starověké umění v Paláci Kinských

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST