Toulavá kamera

17. červenec 2011

26 minut

17. červenec 2011

Obsah dílu

Chotěboř — Thonetky — Hrnčíř Ivo Nimrichter — Řeka Metuje — Muzeum Eduarda Štorcha — Prohlídková trasa Gambrinus

Části dílu

01:16
Zámek Chotěboř
  Nejznámějším místem v Chotěboři je zámek. Vystavět ho nechal hrabě Leopold Kinský a za tři staletí své existence byl sídlem řady zámeckých pánů. Nejdéle tu pobyli Dobřenští z Dobřenic, kterým panství patřilo od roku 1836.
  05:02
  Thonetky
   K věhlasu Bystřice pod Hostýnem přispěly také židle ohýbané z bukového dřeva. Pojmenované jsou po Michaelu Thonetovi, který do Bystřice přišel z Vídně a způsobil tu revoluci v nábytkářském průmyslu. Vybudoval velkou továrnu a v ní začal vyrábět již zmíněné židle.
   08:37
   Černá hrnčířina
    Hlavně nádoby na mléko nebo třeba na povidla vyrábí ve své dílně v Bukovanech na Kyjovsku Ivo Nimrichter. Ač se vyučil zámečníkem, před lety mu učarovala černá neboli zakuřovaná keramika a její výrobě se věnuje dosud.
    12:18
    Metuje
     Víte, jak řeka Metuje přišla ke svému jménu? Existuje hned několik pověstí, jedna z nich říká, že kdysi dávno utekl z pekla hříšník, kterého čerti pronásledovali. Když ho jeden objevil, zvolal Meee, tu je! A bylo to.
     16:14
     Muzeum Eduarda Štorcha
      K výletu do Lobče na Mělnicku zlákáme určitě hlavně milovníky dávné historie a také příznivce díla Eduarda Štorcha. Právě tady totiž slavný spisovatel dlouhá léta žil a má tu dokonce své muzeum.
      19:53
      Pivovar Gambrinus
       Slavný Plzeňský Prazdroj jsme společně navštívili, tentokrát zavítáme do jeho o něco málo mladšího souseda, do Gambrinusu. I tam totiž mají prohlídkovou trasu, která umožní návštěvníkům nahlédnout do historických i moderních provozů.
       23:40
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        24. červenec 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám