Toulavá kamera

10. duben 2011

26 minut

10. duben 2011

Obsah dílu

Zámek Úsobí — Bednář — Zlatá? šedesátá — Planetární stezka — Parní stroje — Peruc

Části dílu

01:12
Zámek Úsobí
  Zámek Úsobí na Vysočině vyrostl na konci 18. století. Vystavět si ho nechal švédský rytíř Ludvík Goldlin z Tiefennau. Jeho rodina si tu ale moc štěstí neužila. O tom vypráví jedna z pověstí se zámkem spojená.
  04:37
  Bednář
   Bednářské řemeslo je dnes takřka na vymření, natrefit na mistra tohoto oboru je skoro vzácnost. Jedním z těch, kteří udržují tradiční výrobu ze dřeva při životě, je Josef Melena z Branišova na jihu Čech.
   08:18
   Zlatá? šedesátá
    Mladí netuší, co mohou čekat, pamětníci vyrážejí za vzpomínkami. Výstava Zlatá? šedesátá, kterou si prohlédneme v Národním památníku na pražském Vítkově, přestavuje začátek druhé poloviny minulého století. Nečekejte žádné budovatelské transparenty nebo popis politické situace.
    12:03
    Planetární stezka
     Rádi byste podrobněji prozkoumali Sluneční soustavu? Můžete to zkusit například v Proseči u Skutče na Pardubicku. Děti z místní školy před časem vymyslely naučnou stezku, na které v poměru jedna ku miliardě představují nejen jednotlivé planety, ale také vzdálenosti mezi nimi.
     15:50
     Parní stroje
      Jan Tomek z Hradce Králové si zamiloval parní stroje. Natolik, že je začal shromažďovat. Velké obry i menší modely. Dneska z nich má malé muzeum s více než stovkou exponátů.
      19:36
      Peruc
       Peruc prý získala své jméno podle toho, že tu kníže Oldřich potkal svou budoucí ženu Boženu při praní prádla, tedy perúc. Tak praví alespoň Kronika česká Václava Hájka z Libočan.
       23:19
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        17. duben 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám