Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Chalupa ve Víru

Chalupa ve Víru Když získáte starou chalupu, můžete s ní naložit všelijak. Manželé Říhovi na Vysočině podědili dům, který je ve starých dokumentech zmiňován už v 17. století. A až do poloviny století minulého býval hostincem, který dlouhá léta provozovali předci Říhových. Z úcty k tradici se noví majitelé rozhodli oprášit vše staré a skoro zapomenuté, co objevili na půdě a dům zas uvést do centra místního dění. Přes zimu se tu například schází hospodyně při draní peří a samozřejmě při tom proberou všechno důležité, co se v okolí událo. My se tu dozvíme třeba to, že na pořádný polštář by bylo potřeba peří z deseti hus. Nemusíte se ovšem bát, že teď s koncem zimy chalupa osiří. Rušno tu určitě bude i před svátky jara.

MapaChalupa ve Víru
videoChalupa Vír
...
video video

Chalupa Vír

Výstava hodinek

Výstava hodinek U zrodu náramkových hodinek nestála trochu překvapivě ani tak móda jako armáda. Pro její muže bylo příliš složité stále kontrolovat čas na strojcích uložených v kapse, jejich umístění na ruku bylo naopak ideální. Pak už se slova ujali nejen hodináři, ale také designéři a začaly se objevovat různé modely. Svou roli hrálo i plánované využití. Jinak samozřejmě vypadají hodiny měřící přesný čas na olympijských hrách a jinak ty, které používají třeba kosmonauti. Na výstavě, která probíhá u příležitosti 600. narozenin Staroměstského orloje, najdete i řadu exponátů pyšnících se všelijakými nej. Těšit se můžete třeba na nejmenší strojek, který v krásném obalu posetém diamanty nosila na ruce i královna Alžběta II. A v části expozice se samozřejmě dozvíte hodně zajímavostí o orloji.

MapaVýstava hodinek
videoVýstava hodinek
...
video video

Výstava hodinek

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála Pokud patříte k milovníkům bílé stopy, máte ještě posledních pár příležitostí si užít. My vás tentokrát pozveme do Krušných hor. Po tamních hřebenech vede lyžařská magistrála, která je prý nejdelší u nás. Bezmála dvě stovky kilometrů, které po ní můžete najet, jsou vzdáleností vskutku úctyhodnou. Je nutné ovšem dodat, že pravidelně rolba projíždí jen část. My jsme se vypravili k Perninku a také do Abertam, městečka, které kdysi zachvátila cínová horečka a pak jsme si dopřáli malou odbočku k vrcholu Plešivec. Jak název napovídá, původně býval plešatý, tedy holý. To už dnes neplatí. Kromě zeleně zdobí jeho vrchol od roku 1895 rozhledna, která díky ochozu nabízí krásný panoramatický výhled do kraje.

MapaKrušnohorská magistrála
videoKrušnohorská lyžařská magistrála
...
video video

Krušnohorská lyžařská magistrála

Muzeum knižní vazby

Muzeum knižní vazby V Muzeu knižní vazby v Lokti nahlédneme pod pokličku dávným i současným výrobcům knižní vazby. Dozvíme se například, jak a na čem mistři knihaři zlatili písmenka nebo obrázky, jak sešívali stránky, prozradíme vám, proč někteří knihaři neradi pracují s pergamenem a prohlédneme si i doslova umělecké výtvory manželů Svobodových, kteří se tvorbě knižní vazby věnují. V jejich dílně najdeme knihy ve tvaru ryby, ale také věže i s hodinami či různé miniatury. Práce na některých náročných podobách jim trvá třeba až půl roku. Při prohlídce nesmíme a vlastně ani nemůžeme zapomenout na to, že naše knižní vazba má ve světě velmi dobré jméno.

MapaMuzeum knižní vazby
videoMuzeum knižní vazby Loket
...
video video

Muzeum knižní vazby Loket

Ledopády

Ledopády České Švýcarsko je proslulé především unikátními skalními útvary. My vám nabídneme další zajímavá místa, která si zaslouží pozornost. Nejprve se zastavíme u trosek Brtnického skalního hrádku, který vyrostl ve 13. století a sloužil ochráncům obchodní stezky, která tudy nejspíš vedla. Jenže ochránci se někdy nedrželi svého poslání a měnili se v lupiče. Proto se hrádku začalo říkat také Loupežnický zámek. Cestou si prohlédneme ještě rozhlednu na Vlčí hoře, s jejímž budováním se začalo už v roce 1888. Tehdy byly na úpatí kopce složeny cihly a turisté je hezky po několika kusech vynášeli nahoru. Ledové království nás pak čeká v Kyjovském údolí u říčky Křinice. Tamní ledopády jsou cílem mnoha návštěvníků.

MapaLedopády
videoLedové království, České Švýcarsko
...
video video

Ledové království, České Švýcarsko

Plesy, bály, masopusty

Plesy, bály, masopusty Pánové, zadejte se. Tuhle větu zná většina z nás maximálně z tanečních. Dřív ovšem bývala běžnou součástí zahájení plesů. Obvyklé bývaly i takzvané taneční pořádky, které pánům zajišťovaly, že od k tanci vyzvané dámy nedostanou košem a dámám zase to, že nebudou smutně během tance posedávat v koutě. Tohle všechno se dozvíme na výstavě Plesy, bály, masopusty, kterou připravili v Moravském zemském muzeu v Brně. Jak už název napovídá, řeč nebude jen o tanci, ale také o masopustních veselicích, jejichž období právě pomalu končí. Dozvíme se, jak to bylo s maskami, které nepoužívali jen prostí lidé, ale i šlechtici na svých zábavách. Ti prý dokonce pro výběr svého plesového převleku mívali speciální katalogy.

MapaPlesy, bály, masopusty
videoVýstava masopustů, Brno
...
video video

Výstava masopustů, Brno

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST