Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Horažďovice

Horažďovice Horažďovice pamatují opravdu hodně. Už na přelomu prvního a druhého tisíciletí nad nimi na hoře Prácheň stávalo hradiště a starý hrad, který spravoval široké okolí. Vedle něj byl založen kostel svatého Klimenta, v němž byl objeven nejstarší horažďovický rukopis nazvaný Prácheňský. Časem hrad svým významem převýšila osada a později město pod ním. Václav II. Horažďovicím v roce 1292 udělil práva královských měst. Vyrostla tu gotická tvrz a také trojlodní bazilika zasvěcená svatému Petrovi a Pavlovi. Tvrz později nahradil renesanční zámek. I kostel prošel řadou proměn, ale náměstí zdobí dodnes. Po roce 1500 přibyl také klášter. A abychom nezůstali jen u historických dat, přidáme legendu, podle níž se v zámku už po staletí ukrývá poklad.

MapaHoražďovice
videoHoražďovice
...
video video

Horažďovice

Westernová sedla

Westernová sedla Westernový styl ježdění se zrodil v poslední třetině 18. století. A učaroval celým generacím nejen na Divokém západě. Nadchnul například i Miroslava Vacka z Veselí nad Lužnicí. Ten si před takřka dvěma desítkami let vyrobil pro svou kobylku první sedlo. A nakonec ho tahle práce zaujala natolik, že se jí věnuje dodnes. Stal se věhlasným odborníkem na speciální sedla nejen u nás, ale i za hranicemi. Takže můžeme být patřičně pyšní na to, že nás nechal nahlédnout do své dílny. Dozvíme se v ní například, že práce na westernovém sedle trvá zhruba sto hodin, jaká kůže se hodí a jak se zpracovává. A zastavíme se také na jednom ranči, kde si kovbojské ježdění na koni mohou návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži.

MapaWesternová sedla
videoWesternová sedla
...
video video

Westernová sedla

Samurajové a gejši

Samurajové a gejši Odvážní samurajové, placení žoldnéři, kteří vládli meči, ale zároveň obdivovali květiny a poezii, ovlivňovali japonskou kulturu celých sedm století. Dnes už je můžeme vídat jen ve výpravných filmech. V nich se setkáváme také s gejšami, ale ty bychom v Japonsku mohli vyhledat i dnes. Hrdé bojovníky i vzdělané společnice ze vzdáleného světa nám přiblíží výstava, která právě probíhá v Náprstkově muzeu v Praze a nabízí kolem osmi stovek vzácných exponátů. K těm nejvzácnějším patří čepele z mečů a neměli bychom zůstat dlužni informaci, že nejstarší z nich pochází ze 14. století. A stopy poškození byste na nich hledali marně. Zajímavé jsou ale samozřejmě i další exponáty a také doprovodný program.

MapaSamurajové a gejši
videoGejši a samurajové
...
video video

Gejši a samurajové

Žalý

Žalý Náklonností paní Zimy si užijeme v Krkonoších. Tentokrát vás zavedeme na vrchol Žalý. Říká se, že svůj název dostal podle žalu Jana Amose Komenského a českých bratří, kteří právě tudy opouštěli svou rodnou zemi. Porozhlédnout po kraji se můžeme z rozhledny, kterou nechal vybudovat hrabě Harrach. Je jediná kamenná v Krkonoších a od svého vybudování slouží turistům. Pokud se k rozhledně chcete vypravit na běžkách, máte hned několik možností, které si samozřejmě nenecháme pro sebe. A když už budeme nahoře, tak se porozhlédneme i po okolí, kde najdeme například huculskou farmu. A poradíme také do jakých míst můžete ve své lyžařské túře pokračovat.

MapaŽalý
videoŽalý na běžkách
...
video video

Žalý na běžkách

Muzeum vah

Muzeum vah Nejmenší muzeum si prohlédneme v Křenovech na Domažlicku. Stačí jeden návštěvník a už je plno. Bývalý zemědělský vážní domek před pěti lety místní nadšenci zaplnili různými váhami. Většinu z nich dostali zadarmo od blízkých i vzdálených sousedů. Mohou se pochlubit různými unikáty. Pro ty nejmenší hmotnosti bychom asi využili lékárnické váhy, které dovedou odvažovat od jednoho do padesáti gramů. Naopak samotný vážní domek by pojal asi šestnáct tun, čím se stal největším muzejním exponátem. A nezapomeneme ani na malý výlet do historie. Tu mají váhy hodně dlouhou, v různých podobách totiž provázejí lidstvo už po tisíciletí.

MapaMuzeum vah
videoNejmenší muzeum vah
...
video video

Nejmenší muzeum vah

Rumburská loreta

Rumburská loreta Italské městečko Loreto proslulo hlavně díky stavbě, pro kterou se u nás vžilo označení loreta. V době baroka se právě jí inspirovala řada stavitelů z celé Evropy a v různých koutech starého kontinentu vyrostly napodobeniny. Jednu můžeme obdivovat například v těsném sousedství Pražského hradu. O něco méně známá je ta, která se pyšní titulem nejsevernější loreta v Evropě. Prohlédneme si ji v Rumburku, kde ji nechal na počátku osmnáctého století vystavět majitel tamního panství Antonín Florián z Liechtensteinu. Stavitelé se drželi rozměrů i členění italského originálu. Prohlédnout si můžete krásnou kapli zdobenou reliéfy líčící příběh Bohorodičky. Základem je ovšem Svatá chýše a k nejcennějším pokladům patří socha Černé Matky Boží Loretánské.

MapaRumburská loreta
videoRumburská loreta
...
video video

Rumburská loreta

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST