Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Česká Třebová

Česká Třebová Česká Třebová je významným železničním uzlem. Ale také městem s dlouhou historií, řadou architektonických památek i přírodních krás v okolí. My se nejprve zastavíme v nejstarší části města. Jeho dominantou je rotunda svaté Kateřiny. Místo pro její vybudování si patronka podle pověsti zvolila sama. Stavba, která v počátcích zřejmě sloužila pro soukromé modlitby šlechtice pověřeného založením města, v průběhu staletí prošla řadou proměn. Dodnes se těší zájmu místních i turistů. Ty lákají i Třebovské stěny táhnoucí se v délce deseti kilometrů nad Českou Třebovou. K jejich zajímavostem patří také četné prameny. A rušno bývá stejně tak v řadě trampských osad, které kolem města vyrostly už před desítkami let.

MapaČeská Třebová
videoČeská Třebová
...
video video

Česká Třebová

Sběratel lastur

Sběratel lastur Zhruba pět tisíc krásných lastur nebo také mušlí bychom napočítali ve sbírce Jaroslava Koláčka z Prahy. Shromažďuje je už přes čtyři desítky let. Za zrod takřka životní lásky může jeho strýček, který mu kdysi pár kousků přivezl z dovolené. Časem se k panu Koláčkovi přidal i syn, takže rodinný poklad ochraňují a rozšiřují společně. Prozradí nám, jak se z vylovené, často nevzhledné lastury stane vyleštěný takřka výstavní kousek a pochlubí se také některými raritami své sbírky. Nejraději mají oba křídlatce žijící v tropických mořích. A jejich pýchou je také zavinutec královský. Ten byl ještě před sto lety takovou vzácností, že byl k vidění jen na Fidži a i tam ho vlastnili jen králové jednotlivých ostrovů.

MapaSběratel lastur
videoLastury
...
video video

Lastury

Moravská gobelínová manufaktura

Moravská gobelínová manufaktura Šest a půl metru dlouhý koberec, který bude zdobit kostel ve Vsetíně, a spoustu dalších zajímavostí uvidíme v Moravské gobelínové manufaktuře. Přidáme také par historických údajů. Třeba ten, že gobelíny znali naši předci už před dvěma tisícovkami let, což nám připomínají nálezy v egyptských hrobech. Prozradíme také něco z výroby gobelínů a vzácných koberců. Začneme u výtvarného návrhu, jeho vybarvení. Pak přijde na řadu řezání vlny, její vázání, zatkávání a nakonec se do práce pustí starý stroj, který zajistí absolutně stejnou výšku celé plochy. Prohlédneme si i některé hotové gobelíny – moderní a také historické.

MapaMoravská gobelínová manufaktura
videoMoravská gobelínová manufaktura
...
video video

Moravská gobelínová manufaktura

Hostýnské vrchy

Hostýnské vrchy Zalyžovat si můžeme nejen v Krkonoších nebo Beskydech. Tentokrát se s běžkami vypravíme do Hostýnských vrchů. Těšit se můžeme na celkem pět desítek kilometrů běžecké magistrály s několika odbočkami. A dopřejeme si také zastávku na místě, které je podle pověsti spojeno se slavným hostýnským zázrakem, na svatém Hostýnu. Čeká nás tu nejvýše postavená církevní stavba na Moravě – kostel Nanebevzetí Panny Marie a také dvě křížové cesty. Právě sem kdysi dávno v době nájezdu krutých Tatarů utekli místní lidé a prosili Pannu Marii o pomoc. Ta je vyslyšela, což připomíná mimo jiné i unikátní vyobrazení.

MapaHostýnské vrchy
videoHostýnská magistrála
...
video video

Hostýnská magistrála

Výstava panenek

Výstava panenek Městské muzeum v Jaroměři se proměnilo v ráj starých panenek a dalších hraček pro malé slečny. Své poklady tam vystavuje paní Alena Pleslová, která se může pochlubit několika stovkami panenek, krásnými kočárky, ale třeba také miniaturním nádobíčkem nebo nábytkem. Svou první panenku, sádrovou mrkačku, dostala k prvním narozeninám. Když začala chodit do školky, panenka se přestěhovala do krabice a později se stala základem sbírky. Všechno na ní je původní. Ve spolupráci s manželem se ale paní Pleslová umí postarat i o ty, kterým nemilosrdný zub času poněkud ubral na kráse. Zvládají společně různé opravy i úpravy.

MapaVýstava panenek
videoVýstava panenek
...
video video

Výstava panenek

Kostel sv. Petra

Kostel sv. Petra Jedním z kostelů zasvěcených klíčníkovi od nebeské brány svatému Petrovi je ten, který si prohlédneme v Praze Na Poříčí. Vyrostl už v době románské, tehdy měl samozřejmě podobu baziliky. A pak procházel úpravami v duchu různých architektonických slohů. Výrazně se tu podepsalo baroko, z jeho doby pochází téměř všechen mobiliář. Dozvíme se také, že přečkat kostelu husitské boje dost možná pomohl prozíravý farář, který zavedl dvojí přijímání – pro katolíky i pro kališníky. A zavzpomínáme také na historii mladší, v níž do kostela rád chodíval Karel Hynek Mácha nebo na svatbu Antonína Dvořáka, která se právě tady před půldruhým stoletím konala.

MapaKostel sv. Petra
videoKostel sv. Petra
...
video video

Kostel sv. Petra

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST