26 minut

6. únor 2011

Obsah dílu

Výstava Alfonse Muchy — Pernink — Vodní hrad Švihov — Kamnář — Krkonošské laviny — Beroun

Části dílu

01:26
Beroun
  Středočeské město Beroun je v historických pramenech poprvé zmiňováno už v časech Přemysla Otakara II. Úplně nejstarší období existence města připomínají dodnes městské hradby, jedny z nejzachovalejších u nás.
  05:12
  Krkonošské laviny
   Obyvatelé hor se museli naučit žít s mnoha pro lidi z nížin neobvyklými hrátkami paní Přírody. A zvyknout si museli i na laviny. My se tentokrát budeme věnovat těm krkonošským.
   08:55
   Kamnář
    Stará kachlová kamna opět dnes patří k vyhledávaným ozdobám. Jejich tradiční výrobu, při níž hlavní roli hrají ruce, jsme si prohlédli u kamnáře a hrnčíře Josefa Lamra v Litovli na Moravě.
    12:41
    Vodní hrad Švihov
     Městečko a vodní tvrz Švihov vybudovali ve 14. století páni z rodu Rýzmberků. Jejich sídlo bylo sice za husitských válek dobyto, ale císař Zikmund jim ho záhy navrátil a přidal i Kašperk a Rábí.
     16:23
     Pernink
      Pernink v Krušných horách navštívíme na lyžích. I když není zrovna centrem lyžařského dění, užít si tu máme čeho. Lyže můžeme nazout hned po vystoupení z vláčku. Mimochodem jeho trať je druhou nejvýše položenou u nás.
      20:14
      Výstava Alfonse Muchy
       Do dílny Alfonse Muchy nahlédneme ve Středočeské galerii GASK v Kutné Hoře. Tam se právě snaží představit dílo slavného umělce z trochu neobvyklého úhlu pohledu. Věnují se hlavně ženským tvářím, do nichž Mucha vkládal svůj ideál krásy.
       23:58
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        13. únor 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám