26 minut

2. leden 2011

Obsah dílu

Kostelík svatého Mikuláše — Sbírka gramofonů — Šachy na Karlštejnsku — Aerovky — Královský sňatek — Nečtiny

Části dílu

01:13
Kostelík svatého Mikuláše
  Kostelík svatého Mikuláše zdobí Jiráskovy sady v Hradci Králové už od třicátých let minulého století. Ale pamatuje toho mnohem víc. Vyrostl zřejmě už v šestnáctém století na východním Slovensku. Na východ Čech se přesunul poté, co slovenským věřícím po první světové válce přestal vyhovovat.
  04:40
  Sbírka gramofonů
   Martina Stránského z Prahy okouzlily před časem staré gramofony a další přístroje na přehrávání zvuku. A pustil se do shromažďování. V jeho sbírce dělají celým přístrojům společnost i různé náhradní díly a také desky. Celou řadu svých sběratelských pokladů v současnosti vystavuje v muzeu v Lánech.
   08:19
   Šachy na Karlštejnsku
    Příznivce šachových partií pozveme na Karlštejnsko. Připravte se ovšem na to, že nás mezi jednotlivými figurami čekají pořádné štreky. Černou královnu najdeme v Karlíku, kde mívaly hrádek chotě Karla IV., bílou věž pak v Tetíně, kde kdysi stávala hned dvě hradiště.
    11:55
    Aerovky
     Kterému milovníkovi starých aut by se nezrychlil puls při setkání s pamětnickými vozy značky AERO. Leoši Prokopcovi se staly bez nadsázky osudem. Jeden takový poklad byl jeho prvním vlastním dopravním prostředkem a právě on se stal příčinou vzniku sběratelské vášně.
     15:34
     Královský sňatek
      Loni uplynulo už 700 let od okamžiku, kdy se poslední Přemyslovna, Eliška, provdala za Jana Lucemburského a ten o několik měsíců později usedl na český trůn. Tyto časy si můžeme připomenout na výstavě Královský sňatek v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí.
      19:26
      Nečtiny
       Nečtiny vzdálené asi 40 kilometrů od Plzně se mohou pochlubit hned několika zajímavostmi. Tou první jsou zbytky hradu, který tu stával už v době panování Jana Lucemburského. Sloužil tehdy hlavně k ubytování královských vojáků. Později blízko něj vyrostl zámek v novogotickém stylu.
       23:00
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        9. leden 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám