Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Dušan Jurkovič a Náchodsko

Dušan Jurkovič a Náchodsko Architekt Dušan Jurkovič bývá někdy nazýván „básníkem dřeva“. Čím si to zasloužil, o tom se můžeme přesvědčit na mnoha místech, například v Luhačovicích, v Beskydech nebo také na Náchodsku. Tam debutoval vilou, kterou si u něj objednal brněnský továrník Robert Bartelmus. Dodnes ji můžeme obdivovat na Rezku, v bývalých lázních u Nového Města nad Metují. Stavba se zalíbila také majitelům novoměstského zámku, kteří Jurkovičovi svěřili opravu své rezidence a také přestavbu starého mlýna v údolí řeky Metuje, v místě, kterému se říká Peklo. Za poslední vzpomínkou na známého architekta musíme vystoupat trochu do hor. Ozdobou Dobrošova se stala Jiráskova turistická chata.

MapaDušan Jurkovič a Náchodsko
videoArchitekt Dušan Jurkovič
...
video video

Architekt Dušan Jurkovič

Kovář Radovan Špičák

Kovář Radovan Špičák K Hořicím, konkrétně do nedaleké Dobré Vody, se vypravíme na návštěvu dílny uměleckého kováře Radovana Špičáka. Řemeslo mu učarovalo už v dětství, hodně se naučil na Střední škole pro uměleckořemeslné zpracování kovů a drahých kamenů v Turnově i na zkušené v Anglii. Jeho specialitou jsou různé závory a brány, opravoval například tu zámeckou v Kostelci nad Orlicí. Společně s manželkou pak v Praze založili galerii KusKovu, kde se mohou se svými výtvory pochlubit veřejnosti výtvarníci, kteří s kovem pracují. Pozveme vás tam dokonce na předvánoční jarmark, kde se představí i manželé Špičákovi.

MapaKovář Radovan Špičák
videoKovář Radovan Špičák
...
video video

Kovář Radovan Špičák

Mírov

Mírov Mírov je známý především jako vězení. Málokdo ví, že je to vlastně hrad s bohatou a pestrou historií. Patří dokonce k nejstarším hradům u nás, vybudován byl už ve 13. století. Patřil olomouckým biskupům. Jako vězení se do historických záznamů poprvé zapsal v 18. století, kdy tu za své prohřešky pykali kněží. Měli tu prý spíš jakési domácí vězení a po odpykání trestu se vraceli do služby. Smutnější etapou bylo období druhé světové války, kdy tu bývala vyšetřovna Gestapa. Prostory pak převzal stát, ale vězeňské cely zůstaly. Aby naše procházka nebyla tak ponurá, porozhlédneme se po okolí, kde najdeme řadu zajímavých míst.

MapaMírov
videoMírov
...
video video

Mírov

Sudslavický okruh

Sudslavický okruh Šumava i na rozhraní podzimu a zimy nabízí spoustu přírodních krás. My vás tentokrát zavedeme na tříkilometrový Sudslavický okruh nedaleko Vimperka. Nabídne nám patnáct zastavení se zajímavými informacemi. Většina trasy této naučné stezky vede přírodní rezervací Opolenec. Prohlédneme si známou Sudslavickou lípu, která tu stála zřejmě už před šesti stovkami let. U mladičkého stromu podle pověsti kázal sám Mistr Jan Hus. Pak se také podíváme k Sudslavické jeskyni, která je významným paleontologickým nalezištěm čtvrtohorních zvířat. Rozsáhlé archeologické práce tu probíhaly na konci 19. století.

MapaSudslavický okruh
videoSudslavický okruh
...
video video

Sudslavický okruh

Poznávej se!

Poznávej se! Pobavit se, pohrát si, ale taky se o sobě dozvědět něco zajímavého můžeme ve Žďáru nad Sázavou. Tam totiž právě probíhá výstava libereckého IQ parku nazvaná Poznávej se! Všichni zvědavci se mohou dozvědět hodně zajímavostí o fungování lidského těla, vyzkoušet si ohebnost svých zad, svou obratnost na chůdách a schopnost balancovat na pedálech. Ošizeny nezůstanou ani smysly. Vyzkoušíme si svůj sluch, ověříme, jak moc se nechají oklamat naše oči a na závěr si můžeme pořídit díky neobvyklé stěně 3D otisk takřka celého těla. Vítáni jsou malí i velcí, zkrátka všichni od 5 do 99 let.

MapaPoznávej se!
videoPoznávej se!
...
video video

Poznávej se!

Perníčky Julie Chadimové

Perníčky Julie Chadimové Paní Julie Chadimová ze Strakonic patří k těm hospodyňkám, jejichž domácnost s blížícími se vánočními svátky provoní kromě jehličí a purpury také skořice, hřebíček a badyán. Ano, budeme péct perníčky. A taky zdobit. Sněhobílá poleva nanášená natřikrát vytváří na voňavých perníčcích nejrůznější ozdoby. A zajímavé jsou také spékané tvary. To pak vznikne strom nebo dokonce celá vesnička. Paní Chadimová přidá také několik zajímavostí z historie perníkářského řemesla. Připomeneme si, že první perníkáři k nám přišli nejspíš z Norimberku už ve 13. století a povíme si také o tom, jak své dobroty vyráběli.

MapaPerníčky Julie Chadimové
videoPerníčky Julie Chadimové
...
video video

Perníčky Julie Chadimové

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST