Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Pražské mosty

Pražské mosty Pražské mosty přitahují pozornost všech návštěvníků Prahy. Přitom celá staletí spojoval břehy Vltavy jen jediný – ten slavný Karlův. Až v devatenáctém století si rozvoj průmyslu vynutil další. První vyrostl od Národního divadla na Újezd. Byl řetězový, takže připomínal londýnský Tower. Jenže neměl potřebnou nosnost, proto ho už na konci téhož století vystřídal nám dobře známý most Legií. Mosty přes Vltavu získávaly jména podle slavných osobností a v průběhu let byly i přejmenovávány. Takže bychom se mohli ve starých knihách dočíst o mostě Smetanově, Mozartově, Baxově a dalších. Jen Hlávkův se jmenoval pořád stejně.

A pokud třeba nevíte, kterému z mostů se říká most inteligence, tak i o tom bude řeč.

MapaPražské mosty
videoPražské mosty
...
video video

Pražské mosty

Malenovice a Satinské vodopády

Malenovice a Satinské vodopády Do Moravskoslezských Beskyd jsme se společně vypravili už několikrát. Ale stále jsme ještě ani zdaleka neodhalili všechny jejich krásy. Tentokrát začneme naší cestu v Malenovicích. Název této obci prý daly maliny, které tady hojně rostly. Pak se vypravíme k hřebeni Lukšince. Jeskyním se tady říká Ondrášovy. To na památku slavného zbojníka Ondráše, který právě v těchto končinách pobýval. Dalším úchvatným dílem Paní přírody, které nás čeká, jsou Satinské vodopády v korytě stejnojmenného potoka. Patří k největším v Beskydech a také k nejkrásnějším místům těchto hor, překonávají celkové převýšení pěti set metrů.

MapaMalenovice a Satinské vodopády
videoMalenovice a Satinské vodopády
...
video video

Malenovice a Satinské vodopády

Chrám chmele a piva

Chrám chmele a piva Žatec a chmel k sobě neodmyslitelně patří už po staletí. První zmínky o pěstování chmele pocházejí už z jedenáctého století, ty o chmelnicích jsou zhruba o dvě stě let mladší. I dnes je žatecký chmel pojmem. Dávnou historii i současnost si mohou návštěvníci města připomenout v areálu Chrámu chmele a piva. Ten vyrůstá v místech, kde se zelené zlato dřív skladovalo a balilo. Těšit se můžete třeba na rozhlednu, na kterou vás vyveze neobvyklý výtah. Pak také na labyrint. Jednou z největších atrakcí je pak orloj. Teprve pátý městský u nás. A ve městě chmele na něm samozřejmě nemohou chybět motivy s touhle plodinou související.

MapaChrám chmele a piva
videoChrám chmele a piva v Žatci
...
video video

Chrám chmele a piva v Žatci

Židovský Kolín

Židovský Kolín Kolínu se kdysi přezdívalo „Jeruzalém na Labi“. Židovští obyvatelé jsou tu zmiňováni už ve 14. století a například v šestnáctém právě tady žila druhá nejpočetnější židovská komunita u nás. Židovské ghetto dodnes připomíná staré časy a láká k návštěvě. My se nejprve zastavíme v ranně barokní synagoze, která je opravdovým unikátem. Prohlédneme si svatostánek sloužící k uložení tóry, výzdobu i nápisy na stěnách, ale také výstavu na jižním ochozu. Ta je vzpomínkou na místní židovské obyvatele, kteří nepřežili druhou světovou válku. Zajdeme také na židovský hřbitov, který je po tom pražském druhým nejstarším u nás. Najdeme tu například náhrobek syna slavného rabího Löwa i hroby dalších rabínů.

MapaŽidovský Kolín
videoŽidovský Kolín
...
video video

Židovský Kolín

Naučná stezka Vodní svět

Naučná stezka Vodní svět Do Českého lesa nás tentokrát přilákali bobři. V osmnáctém století byli u nás vyhubeni a vrátili se až na konci minulého století. Na Kolmu, kam nás zavede naučná stezka Vodní svět, od roku 2005 žije celá rodinka, která se občas nechá i pozorovat. Příchozí ale musejí být hodně potichu a největší šance prý mají navečer. My jsme měli smůlu, prohlédnout jsme si mohli jen model jejich hradu. Ale dozvěděli jsme se i tak spoustu zajímavostí o životě největších evropských hlodavců. Třeba to, že v průměru váží 20 kilogramů a jsou striktními býložravci. Rodí se zcela vyvinutí, potomci zůstávají s rodičovstvem tak do dvou až tří let, pak se musí začít starat sami.

MapaNaučná stezka Vodní svět
videoNaučná stezka Vodní svět
...
video video

Naučná stezka Vodní svět

Zlatá cesta

Zlatá cesta Hledači zlata si prý už ve středověku přišli na své i v našich nejvyšších horách – v Krkonoších. Za drahým kovem tam vyrazili ve 14. století, ale hornické dílo tu nad Zlatým potokem v Bártově lese nedaleko Trutnova podle pověsti vyrostlo už na počátku 11. století. Těžba skončila na konci století osmnáctého, protože se majitelům panství už vůbec nerentovala. Přesto si i dnes procházkou po tzv. Zlaté cestě mezi Trutnovem a Mladými Buky můžeme zdejší zlaté časy připomenout. Například v místech, kde stávala obec Sklenářovice. Ta byla založena právě díky těžbě zlata, ale dnes tu najdeme jen kamenný most. Po druhé světové válce byli totiž obyvatelé odsunuti a jejich domky rozebrány a odvezeny na Slovensko.

MapaZlatá cesta
videoZlatá cesta
...
video video

Zlatá cesta

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST