Toulavá kamera

21. listopad 2010

27 minut

21. listopad 2010

Obsah dílu

Pražské mosty — Malenovice – Vodopády — Chrám chmele a piva v Žatci — Židovský Kolín — Bobři na Kolmu — Zlatá cesta Trutnov

Části dílu

01:21
Pražské mosty
  Pražské mosty přitahují pozornost všech návštěvníků Prahy. Přitom celá staletí spojoval břehy Vltavy jen jediný – ten slavný Karlův. Až v devatenáctém století si rozvoj průmyslu vynutil další. První vyrostl od Národního divadla na Újezd.
  05:11
  Malenovice a Satinské vodopády
   Do Moravskoslezských Beskyd jsme se společně vypravili už několikrát. Ale stále jsme ještě ani zdaleka neodhalili všechny jejich krásy. Tentokrát začneme naší cestu v Malenovicích. Název této obci prý daly maliny, které tady hojně rostly.
   09:05
   Chrám chmele a piva v Žatci
    Žatec a chmel k sobě neodmyslitelně patří už po staletí. První zmínky o pěstování chmele pocházejí už z jedenáctého století, ty o chmelnících jsou zhruba o dvě stě let mladší. I dnes je žatecký chmel pojmem.
    13:07
    Židovský Kolín
     Kolínu se kdysi přezdívalo Jeruzalém na Labi. Židovští obyvatelé jsou tu zmiňováni už ve 14. století a například v šestnáctém právě tady žila druhá nejpočetnější židovská komunita u nás. Židovské ghetto dodnes připomíná staré časy.
     16:49
     Naučná stezka Vodní svět
      Do Českého lesa nás tentokrát přilákali bobři. V osmnáctém století byli u nás vyhubeni a vrátili se až na konci minulého století. Na Kolmu, kam nás zavede naučná stezka Vodní svět, od roku 2005 žije celá rodinka, která se občas nechá i pozorovat. Příchozí ale musejí být hodně potichu a největší šance prý mají navečer. My jsme měli smůlu, prohlédnout jsme si mohli jen model jejich hradu. Ale dozvěděli jsme se i tak spoustu zajímavostí o životě největších evropských hlodavců. Třeba to, že v průměru váží 20 kilogramů a jsou striktními býložravci. Rodí se zcela vyvinutí, potomci zůstávají s rodičovstvem tak do dvou až tří let, pak se musí začít starat sami.
      20:39
      Zlatá cesta
       Hledači zlata si prý už ve středověku přišli na své i v našich nejvyšších horách – v Krkonoších. Za drahým kovem tam vyrazili ve 14. století, ale hornické dílo tu nad Zlatým potokem v Bártově lese nedaleko Trutnova podle pověsti vyrostlo už na počátku 11. století. Těžba skončila na konci století osmnáctého, protože se majitelům panství už vůbec nerentovala. Přesto si i dnes procházkou po tzv. Zlaté cestě mezi Trutnovem a Mladými Buky můžeme zdejší zlaté časy připomenout. Například v místech, kde stávala obec Sklenářovice. Ta byla založena právě díky těžbě zlata, ale dnes tu najdeme jen kamenný most. Po druhé světové válce byli totiž obyvatelé odsunuti a jejich domky rozebrány a odvezeny na Slovensko.
       24:36
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        28. listopad 2010

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám