27 minut

14. listopad 2010

Obsah dílu

Bílkova vila — Hřebeč — Historie výuky řízení — Zámek Bučovice — Petrovice — Sběratel loutek

Části dílu

01:16
Bílkova vila
  František Bílek byl jedním z našich nejznámějších sochařů. Byl představitelem symbolismu. Jeho díla můžeme obdivovat v různých koutech naší země, ale asi nejvíc se o jeho životě i tvorbě dozvíme při prohlídce vily na pražských Hradčanech.
  05:07
  Hřebeč
   Masivní hřeben Hřebeč najdeme na rozhraní Čech a Moravy. Na stranu moravskou je příkrý a směrem do Čech se pozvolna svažuje. Je provrtán pěti desítkami dolů a jeho krajinou také vede několik hornických stezek.
   09:01
   Století autoškoly
    Výuka řízení v autoškolách je pro nás naprosto běžnou záležitostí, ale před sto lety byla doslova v plenkách. První autoškola byla založena v roce 1907 v Mladé Boleslavi při firmě Laurin a Klement. V té se učili řidiči, kteří pak byli dodáváni majitelům s novými automobily. První nefiremní výuka řízení pak vznikla pravděpodobně v roce 1910 v Pardubicích. Ve městě perníku, konkrétně ve Východočeském muzeu se pak také můžeme vypravit do historie výuky řízení i motorismu jako takového. Čeká nás tam řada exponátů používaná k výuce teorie a praxe v minulosti, mimo jiné i náš vynález – motocykl JAWA z roku 1938 s dvojím řízením.
    12:40
    Zámek Bučovice
     Zámek v Bučovicích patří ke skvostům renesanční architektury na Moravě. Stavět ho začal v polovině 16. století Jan Šembera Černohorský z Boskovic a na Bučovicích. Stavitelům prý při stavbě po nocích čerti bourali postavené stěny.
     16:29
     Petrovická stezka
      Sedlčansko bývá nazýváno krajem kamenů. A my se po stopách několika zajímavých vypravíme. Vyrazíme z Petrovic po okružní stezce, která měří sedmadvacet kilometrů. Zastavíme se nejprve u Čertova kamene. Tenhle balvan prý upustil čert, když stavěl v Obděnicích tvrz Jakuba Krčína. A nutno podotknout, že je to největší viklan ve Středních Čechách. Když už zmíníme Jakuba Krčína, vydáme se také do obděnického kostela. Tam by měl být slavný rybníkář pochován, ale odborníci zatím místo jeho posledního odpočinku neobjevili. A pak vás ještě zavedeme k Husově kazatelně. Tady se prý scházel se svými věrnými Jan Hus po vypovězení z Prahy a dnes se tu každoročně na výročí Husova upálení koná bohoslužba.
      20:10
      Výstava loutek
       Loutky a loutkové divadlo jsou doslova naším fenoménem. Divadlo dřevěných herců k nám dorazilo z Itálie a Anglie v průběhu 16. století. V 19. století se hodně rozmohlo a o pár desítek let později pak získalo takovou oblibu, že skoro v každé rodině měli vlastní malé divadélko. Typicky českými loutkovými hrdiny jsou například kašpárek nebo třeba vodník. Díky oblibě loutek u nás najdeme i hodně jejich sběratelů. Jedním z těch nejvytrvalejších byl Josef Vorel. V jeho sbírce bychom našli přes 2000 kousků, celých herců, ale i samotných hlaviček nebo třeba kulis. Nedožité osmdesátiny Josefa Vorla a jeho velkou vášeň si připomeneme na výstavě ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.
       24:04
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        21. listopad 2010

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám