Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Naučná stezka Gruň

Naučná stezka Gruň V Moravskoslezských Beskydech se vypravíme po deset kilometrů dlouhé naučné stezce. Seznámí nás s jednou z největších místních obcí – Starými Hamry, které sdružují víc než pět desítek osad, s krásami zdejší přírody a také s historií oblasti. Vzpomeneme například na Maryčku Magdonovou, kterou proslavil Petr Bezruč. Možná ani nevíte, že skutečně žila a básníka inspiroval příběh, který se opravdu stal. A řeč bude i o chovu ovcí, který býval po staletí tradičním způsobem obživy beskydských obyvatel.

MapaNaučná stezka Gruň
videoNaučná stezka Gruň
...
video video

Naučná stezka Gruň

Elektrárna Černé jezero

Elektrárna Černé jezero Věkem babičkou je elektrárna na šumavském Černém jezeře. Sloužit začala v roce 1930 a elektřinu zvládá vyrábět dodnes. Vybudována byla jako elektrárna přečerpávací, ve dne vyráběla z jezerní vody elektřinu a v noci, v době klidu, vodu zase vracela. Dnes už tenhle postup energetici nevyužívají. Při prohlídce elektrárny si připomeneme hned několik technických zajímavostí. A porozhlédneme se také po přírodě – hlavně po jezeře, které patří k nejznámějším místům Šumavy.

MapaElektrárna Černé jezero
videoElektrárna Černé jezero
...
video video

Elektrárna Černé jezero

Vitráže Lubenec

Vitráže Lubenec Restaurování i výrobě vitráží se už bezmála dvacet let věnují manželé Kantovi z Lubence. Mozaiky z malých barevných sklíček, které vznikly v jejich dílně, zdobí celou řadu památek i moderních staveb u nás a také v zahraničí. Vitráže, které opravují, pocházejí hlavně z přelomu 19. a 20. století, starších se dochovalo hodně málo. Metoda výroby okenních výplní z malých kousků skla je ale známá už od středověku. Dozvíme, se, co je při téhle práci nejdůležitější i to, že dneska není jednoduché sehnat na takovou práci kvalitní sklo.

MapaVitráže Lubenec
videoVitráže
...
video video

Vitráže

Strakonice a dudy

Strakonice a dudy Tradice dud a dudáků ve Strakonicích inspirovala Josefa Kajetána Tyla při tvorbě hry o švarném dudákovi. Říká se, že předlohou mu byl skutečný příběh, ale jestli je to opravdu tak, to se sotva dozvíme. Mnohem jistější je, že první zmínky o dudách jsou staré už tisíce let. Tehdy ale byl oblíbený hudební nástroj určitě jednodušší než dnes. Faktem je i to, že jednou za dva roky se právě ve Strakonicích sjíždějí dudáci z celého světa na mezinárodní festival. Při něm se můžete nechat okouzlit krásnou hudbou, ale také zavítat do expozice dudám věnované, kterou najdete na strakonickém hradě.

MapaStrakonice a dudy
videoStrakoničtí dudáci
...
video video

Strakoničtí dudáci

Nymburskem na kole

Nymburskem na kole Na chvíli nasedneme na kola a vyrazíme na Nymbursko. Míst, která stojí za zastávku, je tu spousta. My jsme si vybrali národní přírodní rezervaci Čtvrtě. Dřív se tu pravidelně těžilo dřevo, takže les nikdy pořádně nevyrostl, a proto se tu dařilo zajímavým rostlinám. Mezi ně patří například orchideje. Pak se přesuneme k jedné z nejmladších rozhleden. Jmenuje se Romanka, podle postižené dívenky, která se pravidelně jezdila dívat na stavbu. Nachází se v nadmořské výšce 204 metrů, takže je nejníže položenou rozhlednou u nás. A odvážlivci si pak na závěr mohou třeba pohladit geparda v malé ZOO Chleby.

MapaNymburskem na kole
videoNymbursko na kole
...
video video

Nymbursko na kole

Barokní expozice

Barokní expozice Schwarzenberský palác na pražských Hradčanech se před nedávnem proměnil v rozsáhlou barokní expozici. Národní galerie tu umístila vzácná umělecká díla českých autorů. Najdeme tu například obrazy Karla Škréty nebo Petra Brandla, obrovské Brokoffovy sochy a také oděvy a jídelní potřeby. Zajímavé prohlídky jsou připraveny i pro malé děti, které tu mohou neobvyklým způsobem oslavit narozeniny. Prohlédnou si vystavené exponáty a současně se dozvědí, jak se v době baroka žilo, co se nosilo, jak se stolovalo a v tvůrčích dílnách si mohou nějaký dobový předmět také vyrobit.

MapaBarokní expozice
videoBaroko ve Schwarzenberském paláci
...
video video

Baroko ve Schwarzenberském paláci

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST