Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Přehrada Mšeno

Přehrada Mšeno Ke krásné čiré vodní nádrži, tedy vlastně hned ke třem, to mají obyvatelé Jablonce nad Nisou, co by kamenem dohodil. Jejich město totiž už celé století chrání přehrada Mšeno, která se stala také oblíbeným místem pro lenošení i aktivní odpočinek. Dokonce podél ní vede cyklostezka. Přehrada se může pochlubit jedním nepominutelným nej. Je největší příměstskou ve střední Evropě. A v minulosti už několikrát dokázala, že je tu její ochrany proti vodnímu živlu zapotřebí. Za dobu její existence dokonce osmkrát ničivá voda přetékala přes přepady hráze, naposledy v roce 2001.

MapaPřehrada Mšeno
videoPřehrada Mšeno
...
video video

Přehrada Mšeno

Podkovák

Podkovák Do dosud neobjevených končin Tachovska nás zavede nová naučná stezka. Možná budete mít pocit, že jsme vás zavedli do kanadské divočiny, ale opravdu zůstaneme na západě Čech. Stezka vede přírodní rezervací Podkovák. K největším lákadlům tu patří rašeliniště, jedno z nejvzácnějších v Českém lese. V něm se seznámíme s řadou zajímavých rostlin, kterým zdejší půda dělá dobře. Z některých prý dokonce učinila masožravky. Zastavíme se také v místech, kde ještě za první republiky stávala sklářská osada Nová Knížecí Huť. A vydáme se dokonce do bobřího ráje na Kolmu.

MapaPodkovák
videoNová naučná stezka na Tachovsku
...
video video

Nová naučná stezka na Tachovsku

Zoopark Zájezd

Zoopark Zájezd Malou zoo vybudovala na své zahradě v Zájezdě u Buštěhradu na Kladensku Dana Fraňková. I když její dílo září novotou, ona sama žádným nováčkem v chovu zvířat není. Začala spolu s bývalým manželem už za minulého režimu a změny v devadesátých letech využila k rozšíření svých aktivit. V její zahradě najdete například lemury kata, kteří patřili k vůbec prvním obyvatelům jejího království, středoafrického rysa nebo třeba skunka. Soustředí se hlavně na spolupráci s partnery doma i v zahraničí, se kterými vyměňuje zvířata.

MapaZoopark Zájezd
videoZoopark Zájezd
...
video video

Zoopark Zájezd

Chropyně

Chropyně Víte, jak vypadalo kdysi dávno brnění pěšáka putujícího do válečné vřavy? Pokud ne, vypravte se do zámku v Chropyni na Kroměřížsku. Probíhá tam totiž až do konce prázdnin výstava, kde si můžete prohlédnout jak zmiňované brnění, tak spoustu dalších zajímavostí. Dozvíte se, jak dřív panovníci a zemský sněm svolávali k obraně země všechny bojeschopné, kdo jim připravoval výzbroj a také třeba to, kdy tuhle neškolenou armádu nahradili první placení vojáci neboli žoldáci.

MapaChropyně
videoVýstava středověkého boje na zámku Chropyně
...
video video

Výstava středověkého boje na zámku Chropyně

Od boudy k boudě

Od boudy k boudě Na louce se pasou ovečky, o kus dále zase stádo náhorního francouzského plemene skotu. Tohle všechno nás čeká při procházce mezi horskými boudami v okolí Pece pod Sněžkou. Na konci 16. století lesní dělníci vytěžili některé krkonošské lesy a vzniklých plání se ujali zemědělci. Ti si u nich postavili boudy. Majitelé některých z nich se dnes snaží navázat na starý způsob života. A ukázat, že byl nejen přínosem pro člověka i přírodu, ale že měl taky své kouzlo. My se zastavíme například na boudě Lesní, pak na boudách Tetřevích.

MapaOd boudy k boudě
videoHorské boudy v okolí Pece pod Sněžkou
...
video video

Horské boudy v okolí Pece pod Sněžkou

Zahradní železnice

Zahradní železnice Pokud patříte k milovníkům vlaků či alespoň parou proháněných nablýskaných krasavic, pak vás určitě zaujme návštěva ve Skalsku na Mladoboleslavsku. Petr Vidner totiž proměnil zahradu své usedlosti na malou železnici a zvědavcům tam rozhodně není vstup zapovězen. Naopak, všichni zájemci se mohou projet buď elektrickou, nebo rovnou parní lokomotivou. Čeká je tu ale také celá řada dalších zajímavých exponátů. Tím nejvzácnějším je parní lokomobila z roku 1893. Je nejstarším funkčním strojem svého druhu u nás, kdysi prý poháněla parní mlátičku.

MapaZahradní železnice
videoMalá dráha Skalsko
...
video video

Malá dráha Skalsko

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST