Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sběratel citrusů

Sběratel citrusů Petr Broža z Moravce na Žďársku se může pochlubit úctyhodnou sbírkou citrusů. Pro jejich shromažďování se nadchl před bezmála třemi desítkami let a začal se je vozit ze svých cest po světě. Jen o něco málo později vybudoval první skleník. Dnes se pyšní řadou pokladů. Patří k nim například citrusy rostoucí v arabských zemích, kterým se říká chleba zahrady nebo chleba pouště. A jejich tvar opravdu připomíná bochník. Zajímavostí nás ale u pana Broži čeká víc.

MapaSběratel citrusů
videoSběratel citrusů
...
video video

Sběratel citrusů

Horní Albeřice

Horní Albeřice K nejstarším krkonošským obcím patří Horní Albeřice. První zmínka o nich pocházejí už z konce 13. století. Osidlovali je nejdřív dřevaři, kteří těžili lesy pro Kutnou Horu a později pak vypalovali dřevěné uhlí. Jako v jediné obci v Krkonoších se tu dochovalo tzv. lánové hospodářství. V devatenáctém století k obživě vydatně přispívala těžba a pálení vápence. Připomínkou tohoto období je takzvaná Albeřická jeskyně, do které nahlédneme. Najdeme v ní i největší podzemní jezero u nás.

MapaHorní Albeřice
videoHorní Albeřice
...
video video

Horní Albeřice

Kolář a karosář

Kolář a karosář Kalouskovi v Písečné u Žamberku patří k rodinám, kde se řemeslo dědí z generace na generaci. Jim učarovalo to kolařské. Ani druhá polovina minulého století nedokázala rodinnou tradici zničit. My budeme chvíli přihlížet, co vlastně všechno řemeslo, které je u nás takřka na vymření, obnáší. A bude se na co dívat. U Kalousků se totiž klidně pustí do oprav historických povozů či náhradních dílů pro zámecký kočár. A taky třeba do loukoťového kola.

MapaKolář a karosář
videoKolář a karosář
...
video video

Kolář a karosář

Opatovický kanál

Opatovický kanál Opatovický kanál je vzpomínkou na zlaté rybníkářské časy na východě Čech. Budovat ho začali pravděpodobně mniši z benediktinského kláštera v Opatovicích už někdy v jedenáctém století. Největší význam měl ale v časech Viléma z Pernštejna, který vybudoval v okolí celou řadu rybníků. Abychom byli přesní, v jeho době napájel kanál 230 rybníků. Na Pardubicku v tomhle období existovaly největší rybníky ve střední Evropě. Využití kanálu se postupně měnilo, za první republiky se na něm dokonce zalíbilo vodákům.

MapaOpatovický kanál
videoOpatovický kanál
...
video video

Opatovický kanál

Kostel srdce Páně

Kostel srdce Páně Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na rozhraní Žižkova a Vinohrad je jednou ze vzpomínek na pražské působení slovinského architekta Josipa Plečnika. Muž, který je asi nejvíc spojován s Pražským hradem v časech prezidenta Masaryka, navrhl interiér připomínající starokřesťanskou baziliku. Přesto uvnitř najdeme řadu zajímavých ozdob, například podlahu, která má připomínat koberec s etruskou ornamentikou. A zajímavostí vám při prohlídce kostela nabídneme víc.

MapaKostel srdce Páně
videoKostel srdce Páně
...
video video

Kostel srdce Páně

Barokní lékárna

Barokní lékárna K nejznámějším pamětihodnostem Klatov patří barokní lékárna U bílého jednorožce. Podle odborníků je nejzachovalejší svého druhu nejen u nás, ale i ve světě. Svůj název získala před polovinou osmnáctého století. Z té doby přibližně pochází také většina mobiliáře. Prohlédneme si také zub z narvala, který byl kdysi považován za roh bájného jednorožce. A byla mu přisuzována schopnost uzdravovat snad všechny nemoci.

MapaBarokní lékárna
videoBarokní lékárna
...
video video

Barokní lékárna

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín