Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Poutní místo Rokole

Poutní místo Rokole V Orlických horách si připomeneme křesťanský původ velikonočních svátků. Prohlédneme si poutní místo Rokoli s křížovou cestou. Rokole je prastarý název pro rokli. V rokli, kterou navštívíme, poutá už po staletí pozornost poutníků studánka s vodou, která je podle pověstí léčivá. Její zázračnou moc prý kdysi dávno objevil lesník, kterému pomohla vyléčit slepého synka. A vděčný otec pak nechal nad studánkou vystavět stříšku. Křížová cesta na Rokoli pochází z roku 1874. Z doby, kdy se tohle poutní místo těšilo snad největšímu zájmu poutníků.

MapaPoutní místo Rokole
videoPoutní místo Rokole
...
video video

Poutní místo Rokole

Galerie Libotenice

Galerie Libotenice Už jste někdy viděli stovky kraslic pohromadě? V Galerii kraslic v Libotenicích na Litoměřicku jich dali dohromady už na čtyři tisícovky. Většina z nich je zdobená tradičními technikami. A návštěvníci nemusejí jen obdivovat. Mohou se i přiučit, protože tu pravidelně probíhají kursy. Mistři zdobení z Asociace malířek a malířů kraslic České republiky, která libotenickou galerii provozuje, jezdí předvádět své umění i za hranice naší země. Byli dokonce až v Číně i Americe.

MapaGalerie Libotenice
videoGalerie Libotenice
...
video video

Galerie Libotenice

Skleněná vejce

Skleněná vejce Součástí velikonoční výzdoby mohou být vedle těch skutečných také vajíčka skleněná. Jejich výroba má už dlouholetou tradici v rodině Juklových. Ve třicátých letech minulého století je začal ve své malé firmě vyrábět Václav Berger a vyvážel je daleko do světa. Po roce 1990 na jeho podnikání navázali potomci ze čtvrté a páté generace. Rodinnou firmu provozují ve Dvoře Králové nad Labem a nás trochu zasvětí do tajů výroby i zdobení krásných skleněných vajíček.

MapaSkleněná vejce
videoSkleněná vejce
...
video video

Skleněná vejce

Řehtačky

Řehtačky Jak se vyrábí taková řehtačka a co je nejdůležitější pro to, aby byla opravdu pořádně slyšet, to nám prozradí pan Augustin Krystyník. Vypravíme se za ním do Nového Hrozenkova na Valašsku. A budeme obdivovat řehtačky různých velikostí. A zavítáme i do křesťanské liturgie. V těch velikonočních dnech, o kterých se říká, že zvony odlétly do Říma, a tudíž nezní z věží kostelů, oznamovaly lidem čas právě různé řehtačky. A zvaly také na mše.

MapaŘehtačky
videoŘehtačky
...
video video

Řehtačky

Jihočeské Velikonoce

Jihočeské Velikonoce Co kraj, to různé zvyky, dobroty a třeba i výzdoba. Platí to i o Velikonocích. My se tentokrát zaměříme na jižní Čechy. Díky výstavě v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích se dozvíme o tom, jak se zdobila vajíčka, jak vypadala taková jihočeská pomlázka neboli mrskačka. Tak třeba na Doudlebsku patřily k tradicím tzv. straky. Bývaly většinou červené, k barvení se často používal třísky brazilského dřeva, které se vozívalo do českobudějovické tužkárny. A sloužila třeba také známá cibule, tedy její slupky. A nahlédneme – alespoň obrazně – i do jiných částí jižních Čech.

MapaJihočeské Velikonoce
videoJihočeské Velikonoce
...
video video

Jihočeské Velikonoce

Kraslice

Kraslice Kraslice k Velikonocům neodmyslitelně patří. To vědí i ve městě na západě Čech, nedaleko Karlových Varů. Jeho jméno připomíná Velikonoce po celý rok. Ale název Kraslice ve velikonočních tradicích podle všeho původ nemá. Při své návštěvě se o tom dozvíme víc. A zajímat se nebudeme jen o název, ale také o zajímavé pamětihodnosti místa, které se už za vlády Karla IV. stalo královským městem. Ale když jsou ty Velikonoce, tak samozřejmě nezapomeneme ani na zdejší Velikonoční poštu.

MapaKraslice
videoKraslice
...
video video

Kraslice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín