Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nesmysluplné lžíce

Nesmysluplné lžíce Neobvyklé lžíce si prohlédneme v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Právě jsou tam totiž k vidění opravdu nevídané kuriozity – takzvané nesmysluplné lžíce. Výrobě jídelních pomůcek, se kterými se nemusí jen jíst, ale které mohou posloužit například také k zatlučení hřebíku, se už přes čtvrt století věnuje slovenský výtvarník Marian Vanek. Vypravit jsme se za ním ale nemuseli za hranice, žije a tvoří totiž v Sušici. Ukáže nám řadu zajímavých výtvorů a povypráví nám o tom, jak se k téhle zálibě dostal a co to všechno obnáší.

MapaNesmysluplné lžíce
videoNesmysluplné lžíce
...
video video

Nesmysluplné lžíce

Janské Lázně

Janské Lázně Horský vzduch, léčivé účinky termálního pramene a také zimní sportování si užijeme v Janských Lázních. Lázeňské služby dnes využívají především pacienti s nemocným nebo poraněným pohybovým ústrojím. V období před druhou světovou válkou se zdejší lázně proslavily nejen u nás léčbou tehdy velmi rozšířené obrny. A zhruba ve stejném domě už městečko patřilo k vyhledávaným rekreačním horským střediskům. Sportovalo se tehdy takřka přímo v centru města, místní i návštěvníci holdovali sáňkování a dokonce i skokům na lyžích na můstku. A podíváme se i do současného ráje lyžařů – na Černou horu nad městem.

MapaJanské Lázně
videoJanské Lázně
...
video video

Janské Lázně

Český Merán

Český Merán Výlet na běžkách si můžeme dopřát i nedaleko od Prahy. Na rozhraní středních a jižních Čech nám ideální podmínky nabízí Jistebnická vrchovina. Nachází se ve stejné nadmořské výšce jako řada nižších míst Krkononoš. A při výletu pěkně upravenou stopou se stihneme ještě porozhlédnout po okolí. Zastavíme se například ve vesničce Ounuz. Přivítají nás starobylé roubené chaloupky a zvonička. Natáčela se tu prý i Pyšná princezna. A pak si ještě prohlédneme tajemné menhiry u obce Chlístov.

MapaČeský Merán
videoČeský Merán na běžkách
...
video video

Český Merán na běžkách

Zapomenuté loutky

Zapomenuté loutky Loutkoví herci, slavní i ti už skoro zapomenutí, se představují na výstavě v Moravském zemském muzeu v Brně. Při její prohlídce si představíme nejen oblíbené postavičky her, které uváděla divadla při svých cestách po českém venkově. Dozvíme se také, že loutkové divadlo, v podobě známé nám, se u nás zabydlelo zhruba před dvěma staletími. A na počátku dvacátého století se stala natolik populárními, že se začala usídlovat ve městech a v menším provedení dokonce i v domácnostech.

MapaZapomenuté loutky
videoZapomenuté loutky
...
video video

Zapomenuté loutky

Motogalerie

Motogalerie Především páni si asi pořádně užijí pár minut, které strávíme v Motogalerii v Šestajovicích u Jaroměře. Do staré usedlosti po prarodičích, kterou zrekonstruoval a proměnil v motoristické muzeum, nás pozve Petr Rundštuk. První motorku si koupil hned po vojně, na rozdíl od spousty jiných kluků tím ale neskončil. Postupně získával další a dopracoval se až k padesátce různě starých strojů mnoha značek. Jak nám prozradil, jeho velkou láskou jsou závodní Jawy. Ale nejen o nich a jejich historii toho hodně ví.

MapaMotogalerie
videoMotogalerie v Šestajovicích
...
video video

Motogalerie v Šestajovicích

Klášter v Chebu

Klášter v Chebu K nejstarším památkám připomínající život františkánských mnichů patří klášter v Chebu. Byl založen už ve 13. století. Duchovním centrem celého areálu byl samozřejmě kostel. Jeho vysvěcení byl přítomen sám král Rudolf Habsburský. Jeho dcera se tu dokonce provdala za budoucího krále Václava II. Z komplexu se dochovalo hned několik budov – přesně desítka a k tomu šest dvorů a jedno náměstí. Dominantou, která zářila poutníkům v ústrety, je kostelní věž. Nebudeme si ovšem jen prohlížet staré stavby, nabídneme vám i celou řadu zajímavých informací o životě mnichů a také jeptišek.

MapaKlášter v Chebu
videoFrantiškánský klášter v Chebu
...
video video

Františkánský klášter v Chebu

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín