Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Beskydské šelmy

Beskydské šelmy Podle statistických údajů se v Beskydech vyskytuje kolem desítky rysů, zhruba pět vlků a přibližně stejně medvědů. Setkat se s nimi, bez obav o život, můžete na putovní výstavě, která právě probíhá v muzeu ve Valašském Meziříčí. K vidění jsou totiž četná svědectví o tom, že v Beskydech opravdu žijí a také o tom, jak vlastně žijí. Nás výstavou provede František Šulgan z CHKO Beskydy. Často a rád se vydává do odlehlých částí Beskyd po stopách těchto šelem. Dozvíme se od něj hodně zajímavostí o životě zvířat, která přece jen raději potkáváme jen v televizi nebo knížkách.

MapaBeskydské šelmy
videoMuzeum regionu Valašsko
...
video video

Muzeum regionu Valašsko

Obec Kamýk

Obec Kamýk Kamýk na Litoměřicku je prý nejmalebnější obcí Českého Středohoří. Zdobí ho rozlehlé sady a také tajemná zřícenina nad obcí. Hrad, ze kterého zůstalo už jen torzo, nechalo prý místní panstvo vystavět už na počátku 14. století. Tehdy ho alespoň poprvé zmiňují historické dokumenty. Až do 17. století sloužil jako sídlo, pak ale zůstal opuštěný a začal chátrat. Vbrzku by se prý měl dočkat rekonstrukce. Ze zříceniny se rozhlédneme daleko do kraje a také se projdeme po naučné stezce. Ta připomíná, že tu kdysi pobýval Bedřich Smetana. A nebyl prý jediným umělcem, kterému zdejší krajina učarovala.

MapaObec Kamýk
videoObec Kamýk
...
video video

Obec Kamýk

Malá Úpa

Malá Úpa Nejen za zimními sporty se vypravíme do Malé Úpy. Zajímavosti, které stojí za pozornost, tam najdeme celou řadu. Obecní radnice je například nejvýše položenou v České republice. Leží v horní části Malé Úpy v nadmořské výšce 1050 metrů. Do katastru obce patří také nejvyšší hora u nás Sněžka. V expozici v informačním centru najdeme vzpomínky na staré časy. Například na havárii, při níž do Sněžky v roce 1945 narazilo letadlo se zraněnými vojáky z Polské Vratislavi. A také na původ obce. Založili ji totiž v 16. století dřevaři ze Štýrska a Korutan. Na zmíněné zimní radovánky ale nezapomene a poradíme, kam za nimi v Malé Úpě můžete vyrazit.

MapaMalá Úpa
videoMalá Úpa
...
video video

Malá Úpa

Jan Becher muzeum

Jan Becher muzeum Karlovarská anglická hořká nebo třeba žaludeční hořká. Tak se v úplných počátcích říkalo léku, ze kterého se časem stal slavný bylinný likér Becherovka. U jeho zrodu stála, jak také jinak, rodina Becherů. Lékárník z tohoto rodu Josef se na počátku 19. století seznámil s osobním lékařem říšského hraběte Maxmiliána Petenberga von Mietingena. A ten mu při odjezdu z Karlových Varů prozradil recept na údajný elixír života. Jeho úpravami vznikla slavná a dodnes pečlivě tajená receptura. Chcete-li vědět, jak to bylo dál, vypravte se s námi do muzea Jan Becher v Karlových Varech.

MapaJan Becher muzeum
videoJan Becher muzeum
...
video video

Jan Becher muzeum

Skanzen Mayrau

Skanzen Mayrau Historie černého Kladenska, tedy známé těžební oblasti černého uhlí, se začala psát v roce 1772, kdy při kácení stromů narazili pánové Oplt a Burger na první hromádku uhlí. Určit ale netušili, jak moc černé uhlí Kladensko proslaví. První šachta začala fungovat v sedmdesátých letech 19. století a dostala jméno Mayrau. O zhruba století a pár let navrch později v ní vznikl, ještě v době těžby, hornický skanzen. Dnes už se na Kladensku netěží vůbec, ale v hornickém skanzenu Mayrau u Vinařic se můžete vypravit do časů, kdy zdejší oblast bývala černouhelným rájem.

MapaSkanzen Mayrau
videoHornický skanzen Mayrau
...
video video

Hornický skanzen Mayrau

Zbrojíř

Zbrojíř Jiřímu Kronďákovi učarovaly zbraně. A ne jen tak ledajaké. Už od dětství má slabost pro ty historické. A slabost je to tak velká, že se věnuje jejich výrobě. V jeho dílně vznikla už spousta mečů, přileb i štítů. Vyrábí je hlavně pro nadšence, kteří se věnují historickému šermu, ale pustil se i do replik svatováclavského meče a svatováclavské přilbice. A občas se nechá inspirovat i filmy a literaturou. Pro svého koníčka získal také manželku a s historickou výzbrojí se seznámil už i jejich syn. Zajít na prohlídku i kus řeči mohou i zájemci zvenčí – každé úterý.

MapaZbrojíř
videoFabri Armorum
...
video video

Fabri Armorum

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín