Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Podzemí Přeskače

Podzemí Přeskače Na pomezí Vysočiny a jižní Moravy najdeme vesničku Přeskače. S necelou stovkou obyvatel patří k nejmenším obcím u nás, přesto si ale zaslouží zastavení. Při kopání nové kanalizace tu totiž před několika lety objevili podzemní chodby, o kterých neměl nikdo tušení a nebyly dokonce zmíněny ani v žádných starých plánech. Nadšení jsou samozřejmě místní, ale i geologové. Pod zemí se tu totiž skrývá vzpomínka na časy několik stovek let staré. Archeologické nálezy to dokazují. Jak chodby vznikaly, k čemu sloužily a co všechno se při jejich zpřístupňování našlo? O tom všem si budeme povídat.

MapaPodzemí Přeskače
videoPodzemní chodby v Přeskačích
...
video video

Podzemní chodby v Přeskačích

Výstava autíček

Výstava autíček Výstava hraček ze sbírky Ladislava Suchánka v Jaroměři je pro starší z nás příležitostí zavzpomínat si na dětská léta. Pro mladší pak šancí seznámit se s autíčky a dalšími hračkami, které se vyráběly ve druhé polovině minulého století. V prostorách místního muzea je různých autíček, vláčků, stavební techniky k vidění bezmála osm stovek kousků. Řada z nich patřila ve své době k hotovým zázrakům a najít je pod stromečkem patřilo ke snům většiny dětí. A dětská láska se po letech pro pana Suchánka proměnila ve sběratelskou vášeň.

MapaVýstava autíček
videoVýstava hraček v Jaroměři
...
video video

Výstava hraček v Jaroměři

Lékaři a léčitelé

Lékaři a léčitelé Do minulosti lékařství, ale také lidového léčitelství se vypravíme na výstavě na pražské Novoměstské radnici. Prohlédneme si nástroje, které k zákrokům zachraňujícím život nebo ulevujícím od bolesti používali naši předci. Univerzitně vzdělaných lékařů bývalo kdysi hodně málo, a tak často vypomáhali různí ranhojiči, u porodů sloužily porodní báby a zuby trhali třeba i kováři. Oblíbení bývali i bylinkáři. O tom, jak se dřív léčilo, se toho hodně dozvíme i díky našim průvodcům.

MapaLékaři a léčitelé
videoMinulost lékařství a lidového léčitelství
...
video video

Minulost lékařství a lidového léčitelství

Bezdružice

Bezdružice Západočeské městečko Bezdružice se většině z nás nejspíš pojí hlavně s Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic. My se ale při naší návštěvě budeme věnovat spíš zajímavostem, kterými se pyšní městečko dnes. Zavítáme samozřejmě do zámku, v němž se ovšem nedochovalo žádné vybavení, které by připomínalo šlechtický život. Obdivovat v něm můžeme expozici moderního sklářského umění, jejíž chloubou je skleněný bezdružický betlém. Váží 3 600 kg a je opravdovým unikátem. Ze zámku se vydáme na procházku do okolí městečka. Čeká nás nejen krásná příroda.

MapaBezdružice
videoZámek Bezdružice
...
video video

Zámek Bezdružice

Jihlavská ZOO

Jihlavská ZOO Do zoologické zahrady se můžete vypravit i v zimě. My jsme se tentokrát vydali do té jihlavské, abychom okoukli nejmenší jihoamerické opičky a malé medvědy malajské. Medvědi se k nám dostali trochu neobvykle – jako úhrada dluhu Vietnamu vůči Československu. Jsou malí a ani moc neváží, mohli by se někomu zdát vhodní pro pohrání nebo pomazlení. Ale jsou hodně silní a také rychlí, takže by mohli být také pěkně nebezpeční. Největší laskominou pro ně je hmyz, který žije pod kůrou stromů a také, jak jinak, med.

MapaJihlavská ZOO
videoZoo Jihlava
...
video video

Zoo Jihlava

Výstava erotiky

Výstava erotiky Erotika v muzejních sbírkách je název výstavy, kterou navštívíme ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Cestou od pravěku až po současnost si přiblížíme znázorňování lásky a sexu v uměleckých dílech. Zjistíme, že asi nejvíc dílům s erotickými náměty přála antika. I tělesnou lásku pojímala bez zábran. Naopak středověk byl velmi zdrženlivý. Katolická církev připouštěla jen velmi málo eroticky zaměřených témat, tělesná láska a touha byly považovány za nečisté.

MapaVýstava erotiky
videoErotika v muzejních sbírkách
...
video video

Erotika v muzejních sbírkách

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín