Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kapličky u Prahy

Kapličky u Prahy Silnici mezi pražským Prosekem a Starou Boleslaví lemuje několik malých kapliček. Jsou si podobné jako vejce vejci. Ve druhé polovině 17. století, kdy byly postaveny, tvořily cestu, která vedla poutníky do míst, kde bylo uloženo Palladium země české – tedy kovový reliéf Panny Marie s jezulátkem. Kapliček bylo původně čtyřiačtyřicet, do dnešních časů se jich dochovaly necelé tři desítky. A už také nelemují cestu, která dávno vede jinudy. Kapličky jsou také spojovány se svatým Václavem, přesněji tedy s převozem jeho těla ze Staré Boleslavi do Prahy, kde byl pak pohřben ve svatovítské katedrále. Poslední cestu přemyslovského knížete připomíná i kostel jemu zasvěcený vystavěný na Proseku.

MapaKapličky u Prahy
videoKapličky u Prahy
...
video video

Kapličky u Prahy

Drátenická dílna

Drátenická dílna Drátenické řemeslo bylo už bezmála na vymření. V minulém století dokonce na pár desítek let dráteníci zmizeli úplně a znovu na ně můžete narazit až od šedesátých let. Jedním z těch, kteří si s drátem opravdu rozumějí a dovedou s ním kouzlit, je Jan Procházka z Roztok u Jilemnice. Na náměstí si zřídil malou dílnu. Přece jen se v okolí najdou lidé, kteří se nechtějí rozloučit se starými hrnci, a proto vyrazí za dráteníkem, aby jim ho zpevnil. Nám pan Procházka taky prozradí něco o tom, co taková dráteničina obnáší.

MapaDrátenická dílna
videoDrátenická dílna
...
video video

Drátenická dílna

Lesy kolem Karlových Varů

Lesy kolem Karlových Varů Krásnou procházku si mohou dopřát lázeňští hosté Karlových Varů nejen ve městě, ale také v jeho okolí. V lesích tam najdou stovku kilometrů cest a značených pěšin a také desítky dřevěných altánů, u kterých se rádi zastavovali turisté už v časech našich prababiček. Nejstaršímu altánu, který se jmenuje Dorotein je dokonce už 218 let. O řadě míst kolem altánů se říká, že mají kouzelnou moc a dovedou plnit lidská přání. My si některé altány prohlédneme a povíme si také o tom, jak se podařilo je zachránit před vlivem času.

MapaLesy kolem Karlových Varů
videoLesy kolem Karlových Varů
...
video video

Lesy kolem Karlových Varů

Modelová železnice

Modelová železnice Ráj pro všechny milovníky vlaků a vláčků jsme našli v Domažlicích. Ve své garáži ho vybudoval pan Jaroslav Šimáček. Jeho stanicí Máchovice, pojmenované podle ulice, ve které Šimáčkovi bydlí, projíždějí nejrůznější lokomotivy s vagony už řadu let. Celkem tu můžete potkat dvacítku souprav. A můžete je nejen vidět, ale také slyšet. Podle zvuku totiž poznáte, která lokomotiva právě přijíždí. Mašiny už pan Šimáček stavět nestíhá, tak si je kupuje. A získal už hodně zajímavých kousků. Na jeho dráze potkáte stroje nejen tuzemské, ale třeba také rakouské nebo dokonce americké.

MapaModelová železnice
videoModelová železnice
...
video video

Modelová železnice

Ve stínu jaguára

Ve stínu jaguára Do života indiánských obyvatel povodí Amazonky a Orinoka vás zavede výstava Ve stínu jaguára v Náprstkově muzeu v Praze. Její základ tvoří kolekce, kterou shromáždil a muzeu věnoval muzeu český cestovatel Enrique Stanko Vráz. Ten na konci 19. století podnikl velkou cestu po rovníkové Americe. I díky jím získaným exponátům se dozvíte hodně zajímavého o všedním životě indiánů i o slavnostních příležitostech. My si při procházce výstavou budeme povídat třeba i o různých rituálech, jejichž hlavní postavou bývá většinou šaman a ke kterým takřka neodmyslitelně patří výstupy v maskách.

MapaVe stínu jaguára
videoVe stínu jaguára
...
video video

Ve stínu jaguára

Rozhledna na Sedle

Rozhledna na Sedle Zima jak z pohádky na nás dýchne při výpravě na šumavské Sedlo. Kousek od Sušice si totiž prohlédneme momentálně nejmladší rozhlednu u nás. Na Sedle kdysi bývala vojenská hláska s krásným výhledem a právě ta inspirovala partu nadšenců, kteří se rozhodli všem návštěvníkům nabídnout pohled do okolí z dřevěné rozhledny. Vystavěli ji kousek od místa, kde kdysi dávno měli své hradiště Keltové, po nich tu žili Germáni a zalíbilo se tady i starým Slovanům. Nedaleko rozhledny je prý zajímavé místo se silnou kladnou energií, kde se znavení turisté mohou „dobít“. A mráz nemráz, cestou se ještě zastavíme v nedalekých Albrechticích.

MapaRozhledna na Sedle
videoRozhledna na Sedle
...
video video

Rozhledna na Sedle

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín