Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Provodov

Provodov Provodov na Zlínsku proslul hlavně jako poutní místo. Poutníci se sem už od osmnáctého století vydávali především k léčivému prameni, který vyvěrá ve Vodní kapličce u kostela Panny Marie Sněžné. Uzdravil prý stovky lidí, zejména ty, které trápil zrak, nohy nebo bolesti hlavy. Některé zázraky jsou zaznamenány i v knize kněze a prozaika Františka Millera. U provodovského kostela narazíte také na křížovou cestu. Je opravdu unikátní, více než polovina z jejích zastavení je totiž věnovaná obětem první světové války.

MapaProvodov
videoObecní úřad v Provodově
...
video video

Obecní úřad v Provodově

Kapličky na jihu Čech

Kapličky na jihu Čech Kapličky nebo Boží muka jsou v našich krajích poměrně četnými stavbami. Na jihu Čech tomu není jinak. Památkáři jich tam evidují přes tři tisícovky. Několik si jich prohlédneme a pokusíme se zjistit, kdo a kdy je dal vystavět. Tak třeba na Jindřichohradecku nechali kdysi majitelé panství vystavět hned čtveřici Božích muk jako prosbu o potomka. Jiné kapličky zase připomínají smutné události a některými se stavitelé snažili vyrovnat s výčitkami svědomí.

MapaKapličky na jihu Čech
videoKomorní galerie u Schelů
...
video video

Komorní galerie u Schelů

Pohádkové kostýmy

Pohádkové kostýmy Pokud máte rádi české filmové pohádky, neměli byste si nechat ujít výstavu kostýmů, které v nich spolu s princi a princeznami hrály. Koná se na zámku v Roztokách u Prahy. Obdivovat na ní můžete krásné princeznovské šaty z těch nejslavnějších filmových pohádek, které u nás za uplynulé půlstoletí vznikly. Nechybějí mezi nimi samozřejmě ani ty nejstarší, které už jsou takovým naším národním pokladem – Pyšná princezna a Byl jednou jeden král. Nahlédnete také trochu do zákulisí a dozvíte se něco o tom, jak se takové šaty tvoří.

MapaPohádkové kostýmy
videoStředočeské muzeum v Roztokách u Prahy
...
video video

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Pohádkové království

Pohádkové království Velký hrad, v němž sídlí král s královnou. Teď vás nezveme ke sledování nové televizní pohádky, ale do Pohádkového království v Praze. Najdete v něm celou řadu pohádek pohromadě. Tedy spíš jejich hrdiny a také rekvizity, které k nim patří. Pohádkové postavičky potkáte v životní velikosti a dekorace dosahující velikosti několika metrů. Budeme si užívat té pohádkové krásy, ale také se dozvíme, jak se všechny ty obrovské exponáty vyrábějí.

MapaPohádkové království
videoPohádkové království
...
video video

Pohádkové království

Hrusice

Hrusice Kocour Mikeš patří k nejznámějším pohádkovým postavičkám. A každý, kdo se s ním alespoň na chvilinku setkal, určitě zná příběh jeho putování do světa. A kdo ho snad nezná, může se s ním seznámit na stezce, která vede z Hrusic do Říčan. Tudy se vypravil malý černý kocourek do světa, aby vydělal peníze na nový krajáč, který rozbil. Stezka má dvanáct zastavení a na každém se dozvíte příhodu, která se právě tady malému poutníkovi stala. A zastavit se můžete i v rodném domě spisovatele Josefa Lady, který Mikeše vymyslel. V domku je dnes muzeum věnované právě známému malíři i spisovateli.

MapaHrusice
videoPamátník Josefa Lady
...
video video

Památník Josefa Lady

Porcelánové panenky

Porcelánové panenky Svět panenek, ve který se proměnily prostory Vlastivědného muzea v Olomouci, asi bude lákat hlavně malé slečny. A možná i jejich maminky a babičky. Více než stovka porcelánových panenek vznikla v dílně výtvarnice Anny Šlesingerové. Té malé krasavice doslova učarovaly a staly se jejím osudem. Panenky vyrábí, tvoří jim účesy a šije jim parádnické šatičky. Na výstavě uvidíme její porcelánové slečny v různých scénách a v naší reportáži se navíc dozvíme, jak se celá ta krása vyrábí.

MapaPorcelánové panenky
videoVlastivědné muzeum Olomouc
...
video video

Vlastivědné muzeum Olomouc

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín