Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo Vánoční stromečky dřív často zdobívalo i vizovické pečivo. Z jednoduchého hlavně levného těsta vznikaly krásné figurky. První zmínky o tomhle pečivu pocházejí už z 13. století, ale podle všeho je jeho výroba pozůstatkem ještě starších pohanských zvyklostí obřadního pečiva. My zavítáme do Vizovic za Petrem Hábou, který převzal tradici výroby po své mamince. A o jeho výrobky je velký zájem nejen u nás. Kromě Jižní Ameriky se dostaly už do celého světa.

MapaVizovické pečivo
videoVizovické pečivo
...
video video

Vizovické pečivo

Svíčky z vosku

Svíčky z vosku Svíčky ze včelího vosku se u nás začaly vyrábět už v desátém století. V raném středověku je prý dokonce křesťané považovali za mystické, protože včely byly vnímány jako panenský hmyz a produkty, na jejichž vzniku se podílely, tedy symbolizovaly čistotu. I proto, ale zřejmě také pro svou vysokou cenu, svíčky ze včelího vosku dlouho sloužily především k liturgickým účelům. Až v období renesance se začalo objevovat jejich užívání k osvětlení a teprve v baroku se jako zdroj světla v místnostech opravdu rozšířily. O jejich výrobě a zvláštnostech si budeme povídat s výrobcem Danielem Mareškou.

MapaSvíčky z vosku
videoSvíčky z vosku
...
video video

Svíčky z vosku

Vánoce v Polabí

Vánoce v Polabí O tradičních vánočních zvycích se vždycky hodně dozvíme v různých skanzenech a lidových muzeích. Tentokrát zavítáme do adventního Polabského muzea v Přerově nad Labem. Návštěvníci se mohou poučit a třeba i inspirovat. Dozvědí se například, jak děvčata zjišťovala, jestli je už brzy čeká veselka. A také o různých neblahých znameních, kterým naši předci přikládali velký význam. A nezapomeneme samozřejmě ani na to, jaká dřív bývala vánoční výzdoba a co nesmělo chybět na takovém štědrovečerním stole.

MapaVánoce v Polabí
videoVánoce v Polabí
...
video video

Vánoce v Polabí

Betlémy Niederlandu

Betlémy Niederlandu Ve Šluknovském výběžku se betlémy vyřezávaly už v 16. století. Velkého rozmachu se ale betlemářství dočkalo po první světové válce. Svou zásluhu na tom zřejmě měla i nouze, protože vyřezáváním si řada lidí přivydělávala na živobytí. Po válce druhé ale slavní tvůrci v rámci odsunu z kraje odešli a trvalo několik desítek let, než se tradice dočkala pokračování. V rumburském muzeu už deset let připravují před svátky výstavu, na které si návštěvníci mohou prohlédnout betlémy staré i nedávno vytvořené.

MapaBetlémy Niederlandu
videoBetlémy Niederlandu
...
video video

Betlémy Niederlandu

Vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby Sotva si někdo z nás dovede představit vánoční stromek bez ozdob. K těm nejoblíbenějším patří určitě skleněné. Už bezmála dvacet let je vyrábějí také v rodinné sklárně Heleny Linkové v Železném Brodě. Vánoce v jejich firmě začínají už v dubnu, aby všichni zájemci dostali své koule a jiné tvary včas. Na začátku je laboratorní sklo, které se dobře tvaruje a zpracovává. A pak už záleží na šikovnosti mistrů sklářů a fantazii Nadi Karáskové, která jim svým štětcem dodává poetiku zimních svátků.

MapaVánoční ozdoby
videoVánoční ozdoby
...
video video

Vánoční ozdoby

Ryby na zámku

Ryby na zámku Kapr je považován za typicky českou rybu. Ale on je vlastně taková naplavenina. Pravdou je, že poměrně letitá, v našich vodách se zabydlel už zhruba před tisícovkou let. Mnohem později se pak zabydlel ve svátečním štědrovečerním menu. Ovšem nějakou dobu jako kapr načerno. Do trojobalu ho zabalila až Magdalena Dobromila Rettigová. Nicméně dnes je to právě kapr smažený, který je symbolem našich vánoc. A nejen o svátečním menu bude řeč při návštěvě zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kde si prohlédneme rybářskou expozici.

MapaRyby na zámku
videoRyby na zámku
...
video video

Ryby na zámku

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín