Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Cholina

Cholina Hanácká obec Cholina nebo taky Hanácká Cholina se pyšní historií, jakou jí můžou jiné obce jen závidět. My jsme se sem vypravili tentokrát proto, abychom navštívili Cholinu jako významné poutní místo.

Kdy byla v Cholině zřízena fara, to nelze zjistit, v roce 1320 byla v držení otců premonstrátského kláštera na Hradisku u Olomouce. Původně gotický chrám zasvěcený sv. Anně sestával z oddělené české a německé části. Renesančně byl přestavěn v roce 1605, v době třicetileté války zpustošen švédskými vojsky (roku 1643), v roce 1661 skromně opraven.

Do dnešní vznosné novogotické podoby se štíhlou věží byl uveden v druhé polovině minulého století, znovu vysvěcen v roce 1867. Chrám má hlavní a příčnou loď a presbytář pocházející z původního kostela gotického. Kaple v příčné lodi jsou zasvěceny sv. Josefu a sv. Filoméně. U vchodu do kostela jsou kaple sv. Jana Nepomuckého a sv. Vendelína.

Hlavní oltář přizpůsobený novogotice je z dubového dřeva se sochami Panny Marie s Ježíškem (přenesenou sem v roce 1700, ta byla v roce 1995 odcizena), a čtyř evangelistů, dále jsou tady obrazy sv. Cyrila a Metoděje a Zvěstování Panny Marie. Malba kostela a vitráže okenní z roku 1892. Nad vchodovou branou je socha Panny Marie s nápisem „Zdrávas Hvězdo Mořská“.

Nynější farní budova stojí na jiném místě, než kde stávala ve 14. století; je situována do prostoru starého zámečku a pochází z roku 1732. Pamětní kniha fary Cholinský antifonář byla založena v roce 1716. Pamětihodná je i barokní socha svaté Barbory a Svatá voda s kapličkou z roku 1693.

Tradice poutí je starého původu (jsou o nich záznamy od roku 1637), největšího rozkvětu dosáhly v 18. století. Kontinuita poutí nebyla porušena. Pohled na pečlivě opravený a udržovaný kostel s budovou fary se zajímavou barokní „zvlněnou“ ohradní zdí je povznášející. Je vynikající vizitkou obce Choliny.

Vzhledově se kostel podobá obdobným sakrálním stavbám v Rakousku. Letos tu mají důvod radovat se: do zdejšího kostela Nanebevzetí Panny Marie se totiž vrátila vzácná gotická soška, ukradená před 13 lety. Zajímavých míst tady ale najdete vícero.

MapaCholina
videoCholina
...
video video

Cholina

Sklárna Bělčice

Sklárna Bělčice Sklárna Bělčice leží v jižních Čechách, tak někde uprostřed cesty mezi městečky Březnice a Blatná. Jde o malou rodinnou firmu, která se zabývá výrobou historického skla od antiky po sklo renesanční. Sklář Václav Vlasák nám ukáže, že o sklu a sklárnách se nemusí mluvit jen pochmurně, jak jsme si museli v poslední době zvyknout. S manželkou a synem to zkrátka riskli, pořídili si pícku taky a začali hledat svá témata. Repliky, které se jim teď rodí pod rukama, je nadchly téměř hned.

V Bělčicích vznikají repliky pohárů, které jsou často zlatavě zelené, tzv. lesní, s bublinkami, které jim vdechnul křemen ze zdejších potoků, a taky hodně zdobené. Zdobnost ale měla u šlechtické tabule nejen estetický, ale hlavně praktický důvod. Jaký? I to se dozvíte.

MapaSklárna Bělčice
videoSklárna Bělčice
...
video video

Sklárna Bělčice

Boží Dar

Boží Dar Proč se Boží Dar nazývá právě takhle? Dozvíte se v naší reportáži. Souvisí to s jeho hornickou minulostí, to prozradit můžeme. Boží Dar se ale může pochlubit i tím, že jde díky nadmořské výšce (1028 m. n. m.) o nejvýše položené městečko ve střední Evropě. Přesto tu najdete několik architektonických skvostů, které stojí za prohlídku – např. barokní kostel sv. Anny nebo klasicistní radnice. Celkově si naštěstí Boží Dar dokázal uchovat kouzelný ráz horského městečka, který nenarušil ani prudký rozvoj turismu ve 20. století.

Přímo na náměstí začíná naučná stezka Božídarské rašeliniště, která vám ukáže největší přírodní rezervaci v Krušných horách. Další příjemná procházka vás čeká, vydáte-li se po trase Blatenský příkop. Stezka podél technické památky z 16. století vás dovede až do obce Horní Blatná. Kdo se nerad prochází po svých, může nasednout na horské kolo a prozkoumat okolní cyklotrasy.

Klínovec s nadmořskou výškou 1244 metrů nad mořem je nejvyšší vrchol Krušných hor – v létě oblíbený cíl pěších i cykloturistů, v zimě pak vyhledávané lyžařské středisko. Najdete tu dva vynikající ski areály, Klínovec jih a Klínovec sever, na samém vršku spojené slavnou rozhlednou.

Možná nedosahuje závratných výšin krkonošské Sněžky, zato ale svým návštěvníkům nabízí daleko přívětivější tvář se snadnou dostupností a ubytovacím zázemím.

MapaBoží Dar
videoBoží Dar
...
video video

Boží Dar

Zámecká hygiena

Zámecká hygiena V Náměšti nad Oslavou pro nás připravili takovou jednu kuriózní výstavu. Pozveme vás do míst, kde většina lidí nechce být rušena – intimní zákulisí šlechtického života poodhalí v renesančním zámku expozice předmětů, které panstvo používalo k osobní hygieně.

Návštěvníci se podívají, kde vykonával potřebu třeba hrabě Haugwitz. Prý jde o pohodlné posezení, říká kastelán Marek Buš. Noční stolek vypadá na první pohled jen jako kus pěkného pánského nábytku. Dole však má šuplík, v němž je nefalšovaný nočník – to aby pan hrabě nemusel v noci chodit někam na vzdálenou toaletu. Jednoduše vytáhl šufle a sedl si u postele na nočník. Jakmile si ulevil, přikryl nočník deskou a zasunul zpět do stolku – tak asi takhle to fungovalo. Kromě hraběcí toalety jsou vystaveny ještě desítky dalších předmětů. Jedná se o předměty související s hygienou od 18. po 20. století.

MapaZámecká hygiena
videoZámecká hygiena
...
video video

Zámecká hygiena

Offpark Sušice

Offpark Sušice Víte, kde jsou Fuferny? Narazíte na ně v jihočeské Sušici – ta je často nazývaná „Brána Šumavy“. První zmínky o Sušici jsou z roku 1233, kdy na obchodní stezce vznikla malá osada. Známky osídlení jsou zde už ze starší doby kamenné.

Město leží ve Svatoborské vrchovině v nadmořské výšce 465 metrů. Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy a žije zde okolo 11 500 obyvatel – a je na ně pamatováno. Sušičtí mají možnost využít Offpark. Ten je prvním volnočasovým outdoorovým centrem na Šumavě, které nabízí celou řadu adrenalinového a sportovního vyžití.

Zážitkové aktivity jsou soustředěny a organizovány do brány Šumavy, města Sušice, a jejího blízkého okolí. Třeba taková lanová dráha. Základem parku je lano a konstrukce z ocelových nosníků na překážkách a z dřevěných konstrukcí. Tyto jsou buď zavěšeny, nebo jsou instalovány a drží formu stisku a pomocí třecí síly.

Unikátní na tomhle parku je to, že v podstatě při něm nebylo použito ani vrtu ani šroubku. Volnočasové centrum Offpark je postaveno na organizovaném zážitku pod vedením a dohledem zkušených instruktorů. Ti byli vyškoleni pro každou aktivitu tak, aby si klient odnášel maximální a hlavně bezpečný zážitek s úsměvem.

Výběr dodavatelů, materiálů a výrobků podléhá přísným technickým kritériím. Veškeré vybavení a používaný materiál je certifikován, prochází předepsanými revizemi a je pravidelně kontrolován. Provoz Offparku je celoroční, ale většina aktivit se nejlíp prožívá od jara do podzimu.

MapaOffpark Sušice
videoOffpark Sušice
...
video video

Offpark Sušice

Porta Bohemica

Porta Bohemica Řeka Labe, procházející napříč Ústeckým krajem, vytvořila velmi nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí. Během plavby, kterou podnikneme na lodi Porta Bohemica 1, je možné vychutnat nádherné panoráma Českého středohoří s typickými kužely vyhaslých sopek a unikátní přírodní útvar Porta Bohemica – Brána Čech, jak se nazývá kaňonovité údolí Labe.

Loď, moderní a bezpečná, je určena až pro 300 osob – brázdí hladinu Labe na svých pravidelných cestách mezi Ústím nad Labem, Velkými Žernoseky, jezerem v Píšťanech, Lovosicemi, Litoměřicemi, Roudnicí nad Labem a Štětím.

Na lodi je k dispozici nekuřácká lodní restaurace „Létající ryba“ s celkovou kapacitou 220 míst, kde si během plavby můžete pochutnat na obědě či večeři. Mimo hlavní sezonu restaurace nabízí rychlé občerstvení. Na lodi je možné přepravovat až 130 jízdních kol. Mimo pravidelný jízdní řád je možné si loď pronajmout pro různé společenské akce a výlety s živou hudbou a občerstvením.

První osobní parník se v Ústí objevil už v roce 1841. A pak následovaly další a fungovaly jako takové lodní autobusy. Zastávky měly prakticky ve všech vesnicích lemujících břeh Labe. Za Portou Bohemicou pokrývají stráně terasy s žernoseckými vinicemi a za nimi čeká pasažéry tajemná odbočka. Z hlavního toku Labe loď vpluje do zarostlého kanálu. Na jeho konci se otvírá vodní plocha Píšťanského jezera.

MapaPorta Bohemica
videoPorta Bohemica
...
video video

Porta Bohemica

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín