Nahrávám video

19. červenec 2009

Obsah dílu

Zámek Potštejn — Polední hora — Archiv Jablunkov — Skanzen V. Chlumec — Hrad Lukov — Vranovská kamenina

Části dílu

01:34
Hrad Lukov
  Tento hrad se poprvé připomíná v roce 1332, kdy patřil pánům ze Šternberka, kteří jej vlastnili až do roku 1516. Ve 14. století měl hrad vlastní jádro tvořené hradním palácem, k němuž na jihu přiléhala hradní věž, připomínající věž hradu Buchlova.
  05:18
  Archiv Jablunkov
   Také se vydáme na cestu, na níž budeme pátrat po osudech a stopách válečných veteránů z Těšínského Slezska a mluvit budeme hlavně o archivu vojenské historie tamního regionu. Po stopách jejich příběhů se vydáme do Jablunkova, do nově otevřeného Archivu vojenské historie tohoto regionu.
   08:47
   Skanzen V. Chlumec
    Oblast středního Povltaví je jedinečná v rámci středních Čech poměrně značným počtem zachovaných objektů lidového stavitelství z 18. až počátku 20. století. Výjimkou nejsou ani památky podstatně starší, např. kamenné stavební články z pozdního středověku a kamenné brány ze 17. století.
    12:33
    Polední hora
     Nejkrásnější výhled na celou Šumavu nabízí od roku 1998 rozhledna nad Prášilským jezerem, na vrcholu hory Poledník (Polední hora). Vyhlídková věž stojí na území Národního parku Šumava v blízkosti česko-německé hranice, 5 km jihovýchodně od Prášil.
     16:21
     Vranovská kamenina
      S úspěchem napodobovala světově proslulou anglickou kameninu. V třicátých letech se v továrně vyráběl široký sortiment zboží, od běžné produkce až po luxusní kameninu zdobící šlechtická sídla. V naší reportáži se též ocitneme na krásném vranovském zámku, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka.
      20:21
      Zámek Potštejn
       Zastavíme se na zámku Potštejn - byl postaven v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval - Chamaré. A zřejmě už během druhé poloviny 15. století zástavní držitelé potštejnského panství postavili náhradou za zpustlý hrad na kopci nad městečkem panský dvůr s tvrzí.
       24:15
       Soutěž
        Kde najdete zámek, který patří mezi klenoty renesanční architektury u nás, zařazený do seznamu světového dědictví UNESCO? a) v Českém Krumlově b) v Telči c) ve Slavonicích
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        26. červenec 2009

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám